Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • myhai84

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salutare
imi pute-ti spune si mie unde se gaseste becul pt scrumire la astra H, am vazut in interiorul scrumierei un gemulet pe care am presupus ca trebuie intre lumina, dar scotand rama (plasticul) de la schimbator, am vazut ca in spatele acelui gemulet nu este nimik, nici un loc pt bec.
este posibil sa fie luat suportul in care se pune becul? (masina fiind achizitionata SH din Germania, am zis ca este becul ars, dar .... nu gasesc locul in care se pune!)
ms
Skip ads

  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu de la astra g lumina care intra la scrumiera vine de la becul ce se afla in spatele prizei de la tigara...deci scoate priza si vezi becul cu pricina...sper ca e acelasi mecanism si la astra h..numai bine
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Poti vedea si in poza atasata si participa si tu la intalnirea ClubOpel Pitesti nu o sa-ti para rau.

  • kenzelo

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
mihai0308 a scris:Din cate stiu eu de la astra g lumina care intra la scrumiera vine de la becul ce se afla in spatele prizei de la tigara...deci scoate priza si vezi becul cu pricina...sper ca e acelasi mecanism si la astra h..numai bine

Aceiasi intrebare o am si eu dar pt opel G.. astept pareara unu posesor de G sami zica daca are lumina puternica la scrumiera, la mine nu vad aproape nimik noptea... tre sa aprin lumina din habitaclu sa vad si eu unde dau scrumul...Very Happy o zi buna
Skip ads

  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
myhai84 a scris:salutare
imi pute-ti spune si mie unde se gaseste becul pt scrumire la astra H, am vazut in interiorul scrumierei un gemulet pe care am presupus ca trebuie intre lumina, dar scotand rama (plasticul) de la schimbator, am vazut ca in spatele acelui gemulet nu este nimik, nici un loc pt bec.
este posibil sa fie luat suportul in care se pune becul? (masina fiind achizitionata SH din Germania, am zis ca este becul ars, dar .... nu gasesc locul in care se pune!)
ms

lumina din scrumiera vine de la acelasi bec ce lumineaza si bricheta.mie nu imi mergea de loc .era din cauza sigurantei care nu era monatata la locul ei.poti verifica si tu asta sigurantele de la bricheta se afla in panoul situat in partea din spate a masinii si parca era siguranta cu nr 30 asta la astra h caravan .bafta

  • ciprian1903

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2009

  • Mesaj Privat
sau poate sa fie chiar ars becul de la bricheta cum a fost la mine.se scoate burduful de la schimbator se baga in marsarier si este chiar la bricheaare doar un fir.de scos putin la greu tre sa il misti putin
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
la astra G nu se vede scrumiera pentru ca becul de la bricheta e prea slab. O sa pun eu un led acolo si o sa fac si un tutorial scurt.
  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
ciprian1903 a scris:sau poate sa fie chiar ars becul de la bricheta cum a fost la mine.se scoate burduful de la schimbator se baga in marsarier si este chiar la bricheaare doar un fir.de scos putin la greu tre sa il misti putin

ce sa cauti la burdufu de la schimbator prietene?daca ridici capacu de la scrumiera si bagi mana in ea si trag in sus iasa tot mecanismu.nu cred ca tu ca sa schimbi o roata dai jos esapamentu Evil or Very Mad
Skip ads

  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
am pus si o poza din care se vede clar ca burdufu de la schimbator ramane la locu lui.daca erai mai vechi pa aici puteam sa o iau ca o gluma.keep walking
  • ciprian1903

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2009

  • Mesaj Privat
bine ca esti tu destept. la mine iese greu suportul ala.crezi ca nu am incercat ?in ultima faza tot asa am facut
  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
ciprian1903 a scris:bine ca esti tu destept. la mine iese greu suportul ala.crezi ca nu am incercat ?in ultima faza tot asa am facut

sa sti ca nu ii rusine sa intrebi daca nu sti.da totusi sa nu dai esapamentu jodaca ai pana Laughing
  • adexpert_com

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
salutare, cum scot scrumiera de la locul ei la astra h ?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Simplu, tragi putin mai energic..are niste clipsuri acolo. Succes Wink
  • adexpert_com

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
multumesc, am reusit, aveam scurt in ea
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am pus eu pana la urma la mine un LED sa bata exact acolo... se vede geamul acela albastru noaptea dar tot nu se distinge scrumiera bine.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
cipri-vkt a scris:
ciprian1903 a scris:sau poate sa fie chiar ars becul de la bricheta cum a fost la mine.se scoate burduful de la schimbator se baga in marsarier si este chiar la bricheaare doar un fir.de scos putin la greu tre sa il misti putin

ce sa cauti la burdufu de la schimbator prietene?daca ridici capacu de la scrumiera si bagi mana in ea si trag in sus iasa tot mecanismu.nu cred ca tu ca sa schimbi o roata dai jos esapamentu Evil or Very Mad


Nu prea inteleg cum de la voi iese atat de usor tot ansamblul si la mine nu...
Ca sa schimb acel bec W1.2W eu am scos capacul de sub frana de mana, am desurubat cele doua suruburi cu cap torx ale consolei schimbatorului, am scos burduful acestuia si la final am indepartat consola de pe tunelul central. Acesta a ramas descoperit de la baza panoului AC si pana la frana de mana. Acces total si lejer care a insemnat schimbare usoara a acelui bec pentru rama bricheta si scrumiera!

P. S. - Asa am citit ca se face, asa am si facut ( in 3 minute) asa ca ramane sa va- ntreb pe voi: E gresit pentru ca am schimbat acel bec "pe la roata de rezerva" ?

P. P. S. - Eu chiar recomandam pasii astia...

Numai bine tuturor, Paste Fericit!
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La fel procedez si eu, niciodata nu am reusit s-o scot doar prin simpla tragere
  • bodyn

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
GabiB77 a scris:La fel procedez si eu, niciodata nu am reusit s-o scot doar prin simpla tragere


Trebuie sa tragi zdravan.... si miscare stanga -greapta.
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
de unde pot cumpara un bec asa mic?
adica w1.2w.

va multumesc.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
depinde. Tu de unde vrei sa cumperi?
Ti-as recomanda sa incepi prin a incerca la un magazin de piese auto.
Daca ti-e lene sa mergi pana la magazin, poti rezola online. Uite, un exemplu:
http://www.narvaromania.ro/...1-2w-w2x4-6d.html
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR