Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • CosminBest

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1991 1.7 D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Merge sa pun un Subwoofer Alpine SWE-843E pe un CD Player BLUEsky 4 X 50 W fara sa am nevoie de un amplificator?? Very Happy
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu, o sa se auda ca o boxa normala dar infundat si gajait, in plus iti arde finalul de la casetofon
  • CosminBest

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1991 1.7 D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Ok mersi.
Am inteles ca W RMS nu trebuie sa depaseasca 50 W (indiferent ca este subwoofer sau difuzor), pentru a nu arde finalul de la CD Player, deci din aceasta cauza trebuie amplificator. Nu?


Ultima modificare facuta de CosminBest la Lun 18 Mai, 2009 8:29 pm
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Tu poti sa pui si un difuzor mai puternic dar nu va fi amplificat ca lumea si va gajai la volum mare. Poti arde si finalul daca exagerezi cu volumul, dar aparatele noi au protectie si daca se incalzesc excesiv trec intr-un mod avarie in care nu poti da volumul mai mare de 5-10%
Skip ads

  • CosminBest

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1991 1.7 D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Ok am inteles
Mersi mult
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
si daca imi iau invertor de 300 w si pun un sistem 2.1 de 60 w alimentat la invertor cu iesire din boxe si intrare in subwoofer?merge?sistem 2.1 de pc..
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Teoretic ar merge. Dar practic nu as face asa ceva. De banii aia iei un subwoofer micut si o statie pe 2 canale si faci treaba mai buna.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
bun,eu am deja toate astea..sistem shockk wave 70 w creca melodica oricum scoate bass klumea si am si invertor de 300 w cred ca tine...deci..plus ca as avea inca 2 boxe pe spate automat din esirea de la subwoofer are volum separat..inalte bas...si nu vad ce as putea strica...
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu strici nimic, parerea mea e ca nu o sa fii multumit de rezultat. Tine-ne la curent cu ce o sa faci, bafta!
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu stiu pe cineva care avea pus pe un pioneer(entry level) un subwoofer CarPower 2 x 100w rms. Suna chiar bine si nu i-a ars finalul.
  • CosminBest

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1991 1.7 D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Ar merge sa pun un Amplificator MRV-801 si un astfel de subwoofer ?
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
merge din moment ce ampliful suporta impedanta difuzorului , nu are importanta ca are putere dubla difuzorul, dar trebuie facuta o incinta pt dif. care daca nu e facuta corespunzator nu rezolvi nimic .
referitor la legare tub de bas direct la cd-player ,iarasi daca are impedanta corespunzatoare,de obicei 4 ohmi se poate lega ,o sa se auda un pic de bass mai pronuntat dar fara putere de iesire mare ,chiar mai mica decat cu difuzoare normale ,la volum mare incepe sa distorsioneze di cauza consumului mare de curent
Skip ads

  • CosminBest

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1991 1.7 D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
In legatura cu legarea tubului de bas direct pe cd player, m-am lamurit.
Deci zici ca merge combinatia care vreau eu s-o fac Razz Si aici ma refer la amplificator, ar fi bun la banii astia? Ca mi se pare cam ieftin in comparatie cu alte amplificatoare. In legatura cu incinta, am sa mai studiez si sper sa iasa bine.
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
e cam ieftin intradevar ,poti incerca sa cauti unul second la bani astia si de marca
  • CosminBest

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1991 1.7 D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Ok. Mersi de ajutor...
  • CosminBest

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1991 1.7 D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am gasit asa ceva pe Ebay, dar tot mi se pare ieftin fata de cat scrie ca scoate. Voi ce ziceti... http://cgi.ebay.com/500-Wat...sh=item5ad15ca514
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
alta metoda incercata practic de mine e legarea difuzorului dintr-un sistem 2.1 de acasa (subwoofer de 22 W direct pe iesirea de la cd-player), fara a folosi partea de amplificare a wooferului, deci am legat boxa pe direct. tot montajul s-a facut intr-un astra hatchback, si se aude bine

si asa evitati si folosirea unui invertor
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Pai si asa nu bagi toate frecventele intr-un dif de joase? Il strici(diful din subwoofer) daca nu ai filtru pt el
  • laurscr

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Hai sa va lamuresc:

Sursa audio este un generator de curent
Difuzorul este un consumator de curent care transforma energia primita in galagie Smile

Daca se conecteaza un subwoofer sau alt difuzor la iesirea unui cd-player sau alta sursa:
1. se poate arde difuzorul daca puterea pe care o poate accepta difuzorul este mai mica decat cea "pompata" de sursa
- adica difuzorul trebuie sa poata suporta o putere ceva mai mare decat poate livra sursa
2. se poate arde sursa daca impedanta difuzorului este mai mica
- daca se conecteaza mai multe difuzoare pe acelasi cablu tineti cont ca 8 ohm + 8 ohm in paralel = 4 ohm sau 4 ohm + 4 ohm in serie = 8 ohm
- daca sursa necesita 4 ohm si se conecteaza 8 ohm, sursa nu va putea dezvolta intreaga putere dar nu se arde nimic (ca si cum ati pune un resou de putere mica intr-o priza care suporta o putere dubla si va asteptati sa faca aceeasi caldura)
- daca sursa necesita 8 ohm si se conecteaza 4 ohm, difuzorul va "suge" mai multa putere din sursa decat ar trebui (ca si cum ati pune doua resouri intr-un triplu in loc de unul singur si va asteptati sa nu consume nimic in plus)
3. daca se conecteaza suboofer si difuzoare de inalte pe acelasi cablu ele pot fi numai in paralel si trebuie sa fie de impedante egale, cel putin difuzorul de inalte trebuie sa aiba filtru
- este indicat ca toate difuzoarele sa aiba filtre pentru a distribui cat mai corect puterea sursei catre difuzoare in functie de frecventa
- daca sursa are iesiri separate pentru subwoofer si inalte de obicei nu trebuie filtre (deoarece exista in sursa)
4. solutia cu invertor si sisteme audio la 220V este foarte costisitoare energetic.
- convertorul ridica tensiunea de la 12V la 220V suportand un anumit consum de putere, alimentatorul sistemului audio coboara tensiunea la 24-40V, proces prin care se pierde foarte multa energie
- pentru a functiona satisfacator va consuma foarte mult curent din baterie. va imaginati ce se intampla daca opriti motorul ...
- amplificatoarele auto sunt special concepute sa functioneze direct la 12V sau au incorporat un convertor care ridica o singura data tensiunea de la 12V la 24-40V
- si amplificatoarele auto sunt mari consumatoare de energie asa ca trebuie alimentate cu cabluri groase + condensator care are rolul de rezervor de energie pentru varfurile de putere
  • shjnock

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
invertor cu sistem 2+1 am incercat si eu , si am luat un inv de 1000w dar nu mi-a tinut sistemul se tot ardea siguranta interna a inv , am incercat sa pun si un laptop pe el si tot nik, ori nu scotea ala 1000w ori nu stiu
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR