Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • funfunontheautobahn

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 1.7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2009

  • Mesaj Privat
user proaspat pe acest forum vizitator vechi si fidel.

Sunt fericitul posesor al unui astra H 1.7 cdti din 2006 vreau sa trec pe un zafira B din 2007 1.9 .
Motivul este poate pueril, am multi amici (mai multi de 5) cu care la vara vreau sa vad ce nu am apucat sa vad pana acum din europa, aici ma ajuta cele 7 locuri.
Am o lista de intrebari, multe la fel de puerile ca motivul "schimbarii", de aceea fac apel la rabdarea voastra:
1 Zafira are AC nu clima, foarte comod de fel cat m-ar costa si ce ar implica trecerea de la ac la clima. ( astra avea Sad ) ;
2 Zafira e adusa de afara ca sa nu am probleme la imatriculare de ce acte am nevoie;
3 Eu am un consum foarte bun pe astra 5.8(consumul de pe BC pe 29000 de km) in conditiile in care merg sportiv, monovolum fiind o sa fie o experienta traumatizanta trecerea la zafira.
4 Cat e taxa de prima imatriculare la o zafira din 2007 1.9 120 hp, la ce z sau x sau w tre sa ma uit ca sa nu patesc ce a patit un coleg forumist care s-a trezit ca are de plata 6500 de ron dupa ce a fost la rar.
5 Dupa cum ati vazut cunostintele mele despre mecanica sunt foarte limitate, de aceea am optat sa merg la o reprezentanta opel sa testez zafira, dar habar nu am ce sa ii zic aluia sa caute.
6 E o diferenta mare in comportamentul masini pe serpentine.

Eu maine la 10 dimineata ma duc sa vand astra sper sa apuce cineva sa raspunda la post pana atunci.
Am cautat toate raspunsurile astea pe alte topicuri nu am putut sa imi fac o parere iar dupa 4 ore am decis sa scriu acest post.
sper sa imi raspunda cineva in timp util.
numai bine
Skip ads

  • mihalceanu_marian

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
SAL! re pt punctul 5 :
Chiar daca te va costa mai mult sfatul meu este sa te duci la reprezentanta sa faci o verificare inaintea cumpararii , in Focsani se numeste VERIFICARE VANZARE-CUMPARARE si este o operatiune stricta de VERIFICARE Completa a masinii: tren rulare + diagnoza cu Tech costa vreo 200 de ron insa vei primi o lista care trebui sa cuprinda toate probleme ce se constata pe masina in acea clipa , TOATE !
daca cumperi masina si la cateva zile constati alte probleme te duci peste ei la reprezentanta cu constatarea facuta si semnata tot de ei si ii tragi la raspundere cu OPC etc
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
1. A facut cineva trecerea de la AC la clima, cu ajutorul a 2 coforumisti...prorpietarul era incantat...dar unul dintre colegi a zis ca nici la masina lui nu s-ar mai apuca de asta...e fff mult de lucru, pe langa faptul ca treba inlocuit si echipamentul de ventilare .
4. Din 2007 e sigur cu z..z19dth sau z19dtr...sigur e euro 4
2. Gasesti pe forum toate informatiile...ca puncte nevralgice: ar trebui ca vanzatorul sa o declare la fisc si sa plateasca nu-stiu ce impozit pt ea, apoi ar trebui sa faca tot el identificarea la RAR si traducerea actelor la un traducator autorizat...dupa lege ar trebui sa iti faca si RAR-ul tot el, dar nu se prea obisnuieste; treba sa iti dea toate actele de provenienta in original si (eventual) traduse: brief, contract (factura) cu care a cumparat-o..mai sunt cateva
3. Consumul o sa fie ceva mai mare: motor mai mare si coeficient aerodinamic mai ridicat..cu cat...e relativ; o sa ai si impozit mai mare, si RCA mai mare...etc.
5 Sustin ideea de a mai sacrifica 200-300 lei si sa mergi la un dealer sau un service (atentie...ales de tine, nu de vanzator) sa faci o verificare a partii mecanice+ compresie+citire erori..eventual citire a kilometrajului din calculatoarele interne (la astra H nu se pot sterge complet nr de km reali... ci numa ceea ce afiseaza la bord, ar trebui sa fie la fel si la zafira)

Bafta...tine-ne la curent. Smile
  • Omu' cu PC

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca plecati 7 persoane cu Zafira in excursie, o sa va luati hainele de pe voi si periutele de dinti in mana. Ai vazut ce mic e portbagajul cu scaunele 6-7 ridicate? Eu am fost cu 7 scaune ocupate si abia am avut loc de bagaje pt 1 excursie de 2 zile.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai se poate rezolva cu un portbagaj suplimentar pe acoperis.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Omu' cu PC a scris:Daca plecati 7 persoane cu Zafira in excursie, o sa va luati hainele de pe voi si periutele de dinti in mana. Ai vazut ce mic e portbagajul cu scaunele 6-7 ridicate? Eu am fost cu 7 scaune ocupate si abia am avut loc de bagaje pt 1 excursie de 2 zile.


perfect adevarat, valabila 100% observatia si pentru Zafira A.
si dute si i-ati Zafira din DE.
  • funfunontheautobahn

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 1.7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2009

  • Mesaj Privat
mdea am vazut un zafira din 2006 care pe bord avea 75000 km iar la test avea 195000. Astra h am apucat sa o vand, deci sunt pieton Sad, acum sunt in prospect de piata.
deci zafira b minim 2006 maxim 80000 km, clima si bc care arata consumul instant nu d'ala mic digital. Nu sunt pretentios daca cineva aude ceva....
saru'mana
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
un `b` asa cum doresti tu , i-ti iei din DE cu 8000-8500 euro.
avand in vedere km. pe care ti-i doresti.
mai e drumul, vreo 900 taxa si cam asta este.
vezi ca pe la bisnitari mai toate sunt dekilometrate.
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
vezi pe la vanzari ca e un coleg care chiar are o zafira a de vanzare. de multe ori conteaza foarte mult originea cunoscuta a masinii. acea masina chiar are km reali ca el a cumparat-o de noua.nu-i fac reclama dar daca as fi avut nevoie era o varianta daca ma intelegeam la pret.
  • funfunontheautobahn

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 1.7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2009

  • Mesaj Privat
da am cam renuntat la ideea de zafira o sa trebuiasca sa ma orientez tot spre un astra orecum plang dupa a mea ca am intretinut-o bine, vb aia stiu ce aveam la usa:(.
pe de alta parte am gasit 2 gtc care imi fac cu ochiu' una din 01.2007 neimatriculata care m-ar duce la 8000 E 1.9 120hp are in jur de 70000km, si una din 2006 din romanica 1.7 101hp care m-ar duce la 7800 cu 4 roti echipate de iarna si inca 4 de vara la 63000 km ambele cu carti de service, dupa experienta prin care am trecut azi, adica ieri, tre sa trec pe la amicii de la service sa vedem ce au de zis....
asta ma duce la inca 240 ron voi ce imi sugerati sa fac?
Masinile sunt identice ca dotari pana si culoarea e aceeas:
"CUTIE MANUALA 6+1; GEAMURI ELECTRICE FATA; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE; SERVO-DIRECTIE; 8 AIRBAGURI; CLIMATRONIC; PILOT AUTOMAT; COMPUTER BORD; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA; ALARMA"
Un astra h de 1.7 101 hp poate sa fie echipat cu o cutie 6+1 ca asa se "lauda" sotul proprietarei da toti cei 63000 km au fost facuti de o femeie nu prea e de bine?

Imi cer scuze ca am ajuns sa vb de astra la sectiunea zafira da sunt oarecum disperat si as vrea sa rezolv problema cat mai elegant si cat mai repede...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
De ce nu at fi echipata cu transmisie 6+1? Vezi in semnatura mea....mai ales ca sunt GTC, deci ceva echipare sport din start. Sunt cutii sport cu rapoarte scurte pt a facilita demaraj mai rapid. Treapta 6 e doar o idee mai demultiplicata decat tr 5 la cutiile cu 5 trepte.
  • alghe21

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mai stai sa faci comparatie intre Zafira si Astra! In primul rand, sunt alta clasa!

Zafira fara discutie. De ce? Confort sporit, siguranta mai mare, spatiu si arata a masina...parerea mea.
Skip ads

  • zafira07

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Daca vrei masina ia o zafira ai mai mult de castigat vrei cu cinci locuri are vrei cu sapte are e mai inalta se conduce bine e sportiva e diferenta fata de astra e parerea mea alegerea eu am facuto acum e randul tau.succes
  • bolkonski

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Buna, vreau sa cumpar o zafira cam din 2007 - 2009. Ce trebuie sa verific mai exact pentru a nu lua teapa de la bijnitari? De unde, cum si cam la ce pret sunt astfel de masini? Caut cu cel mult 120k km. Mie imi plac foarte mult dar, adica sunt si bune?
  • alghe21

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sunt excelente. eu sunt f multumit de ea


verifica-le cu mecanic de incredere
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Din 2007-2009 cu maxim 120 mii km... esti cam candidatul ideal pentru teapa, din pacate...
  • alghe21

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
da si tu un search, vezi parerile despre zafira b si apoi te decizi in consecinta

eu am asa ceva si e mai mult decat ok

nu se compara cu zafira A
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Uite un site frantuzesc si vezi dupa propria placer diverse zafire. Numai ca te costa. http://www.leboncoin.fr/voi...5000&q=zafira
Sansa ca sa fie masluite sunt destul de rare. Cele ce au scris in paranteza PRO sunt de la dealer. Totul depinde de ce si cum cauti. Succes.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca am mai scris asta de cateva ori pe aici: daca vrei sa nu ai "neplaceri" tine minte un lucru. Pentru fiecare an al masinii calculezi min. 50k km. ( valabil pentru diesel din EV ). Asadar o masina de 2 ani are cam 100k km, de 3 ani 150k km si asa mai departe. Daca are mult mai putini km a fost "manarita" sau a stat mult prin service ( in urma unui accident ). Sunt sanse minime sa gasesti o masina de 5 ani cu 120k km REALI. Succes Wink
  • alghe21

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
corect ce spune Edwin....problema era si daca merita sau nu Zafira b...din punctul meu de vedere, da
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR