Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Cam asa ar trebui sa fie si la noi ca prea multi pietoni care nu se asigura ne fac zile fripte. Normal ar fi ca atunci cand vrei sa treci strada pe trecerea de pietoni sa te asiguri nu sa te arunci ca inecatul in fata masinii ca esti pe trecere. Trebuie in primul rand sa te asiguri ca nu vine vreun tampit si iti rupe piciorele sau eu stiu ce alt ceva, fiindca risti sa mori cu dreptatea in mana.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
kapix a scris
mai mult, din cate stiu eu, nici conform legislatiei in vigoare nu se intampla acest lucru.


kapix, scuze ca te contrazic. ia decretul la citit, exista acolo o prevedere cum ca soferul e obilgat sa reduca viteza pana la limita evitarii oricarui pericol. E, kestia asta e adevarata capcana, te "face" organul cum vrea... stiu multi oameni care or avut accident, si or fost scosi vinovati exact pe kestia asta, desi vina era a altuia.
conform legislatiei in vigoare, daca lovesti frontal un om, nu conteaza unde (trecere, netrecere s.a.m.d.) pe kestia asta cu reducerea vitezei te scoate organul de vina de nu te vezi...
Eu abia astept noul cod, am auzit ca daca acuma,daca lovesti pietonul pe carosabil, si nu e pe trecere, nu ai nici o apasare. Si asa mi se pare normal... pentru ca pana acuma, asa cum masina in sine, in romania, era mai degraba un lux decat o necesitate (din cauza diferentei pret-salarii) si conducerea masinii era mai degraba o vina... adica orice se intampla, soferul e by default de vina, ceea ce e o aberatie.
Acum 5 ani un amic de-al meu a muscat-o urat, pe o faza rupta parca din filmele SF: pe o strada ingusta, ca sa evite un ditai gropanul, a urcat nitel cu rotile din dreapta pe trotuar. magaria dracului, dintr-o curte a iesit un pustan in fuga, si s-a impiedicat de masina si si-a spart capul. e, inchipuiti-va ca politaii l-au dat de vinovat, pe motiv ca ... nu avea ce cauta pe trotuar...
povestea s-a inkeiat rezonabil, tipul a apelat la un avocat, si s-a scos... dar umblatura, banii keltuiti, masina reparata (tabla indoita, alea alea, ca a dat pustanul bine cu capul de capota motorului....)... alea cine le pune in calcul
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Daca vrea sa-ti faca rau unul e foarte usor mai ales pe legea asta a noastra.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
LOLa, nu ma refeream la cazul asta concret, ci la tehnica "Hit & Run " propusa de kata.
jE - este normal sa fi obligat sa reduci viteza pana la limita evitarii oricarui pericol. Asta insa nu arunca insa raspunderea asupra celuilalt. Cu atat mai putin raspunderea penala, care de altfel se stabileste in urma unei cercetari penale, nu din pixul unui agent de circulatie. Singura chestie este sa ai grija ce si cum semnezi.

PS - era sa uit - la faza cu urcatul pe trotuar, chiar ma mir cum poti sa il consideri nevinovat pe sofer... Fiind vorba si de un copil, eu l-as fi bagat fara ezitare la puscarie.
Skip ads

  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
kapix a scris:PS - era sa uit - la faza cu urcatul pe trotuar, chiar ma mir cum poti sa il consideri nevinovat pe sofer... Fiind vorba si de un copil, eu l-as fi bagat fara ezitare la puscarie.

Kapix : nu inteleg eu cum poti sa-l consideri vinovat pe sofer. Daca copilu' a iesit alergand din curte, a intrat pe domeniul public. E .. acest domeniu public nu e maidan sa alerge fiecare in legea lui. Asa cum noi, ca soferi, avem niste legi pe care trebuie sa le respectam, asha au si pietonii; de ex: sa nu treci pe rosu, sa traversezi pe trecerea de pietoni, la culoarea verde a semaforului sau la coltz de strada dupa ce te asiguri, sa nu traversezi strada in fuga, etc. Daca pustiulica ala a iesit in fuga, si vroia sa traverseze strada in fuga, fara trecere, sau mai stiu eu ce, e clar vina lui, ca nu a respectat o lege a pietonului. Adica, sa inteleg, ca daca din vina mea, ma loveste unu' ca nu am traversat pe unde trebuie, sau nu am fost atent, pot sa scot o groaza de bani de la el ? Sa fim seriosi .. valorile morale ar trebui sa predomine in fata oricarei legi, care si asa .. la cate nu se respecta, tot pe bunul simt ne bazam.
Pana la urma, indiferent de varsta pietonului, tot el este vinovat in peste 95 % din cazuri, iar daca mai este si copil si scapa viu, eu ca parinte l-as bate pana ar intelege ca strada nu e maidanu' lui unde poate sa faca ceea ce vrea.
Ca in orice societate, avem drepturi si obligatii, iar cea mai mare obligatie a fiecaruia dintre noi este aceea de a nu-l deranja pe cel de langa el, ca sofer sau ca pieton.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Sper ca asta e o gluma, daca nu esti tu glumet... Daca trotuarul este domeniu public asta nu inseamna ca putem intra cu masina sa lovim pietonii care alearga ca nesimtitii pe spatiul destinat circulatiei lor. Poate maine iti va cadea o stanca in cap pentru ca ai depasit viteza legala. Deh, e domeniu public si putem arunca cu stanci daca ne tin puterile.
Varsta pietonului este intr-adevar o chestie subiectiva, totusi "doare" mai tare decat cand lovesti un betiv sau chiar un om matur.
Oricum, cred ca ai luat-o razna cu textul "acest domeniu public nu e maidan sa alerge fiecare in legea lui". Mi se pare mie, sau prietenul tau alerga cu o masina pe acolo? Ca sa nu mai vorbesc de finalul cu obligatia de a nu-l deranja pe cel de langa noi, sofer sau pieton... Sa inteleg ca cel deranjat a fost in mintea ta soferul, nu copilul Shocked Shocked Shocked
Fara suparare, eu daca asistam la acel accident probabil il linsam pe sofer. Si mai ca imi vine sa te linsez si pe tine cand vad cum gandesti.
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Kapix,
Nici unul dintre noi nu poate decide exact a cui este vina in cazul de mai sus. Iar daca soferul respectiv, s-a suit pe bordura sa ocoleasca o groapa, nu inseamna ca s-a suit cu totul si/sau ca mergea ca bezmeticul cu viteza prin zona. Probabil omu' se urcase cu o roata, de abea miscand masina, deci nu avea cum sa mearga "in limita legala".
A doua la mana, de ce ai fi linsat soferul ? E vina lui cumva ca vrea sa nu-si rupa masina in gropile din asfalt ? Sau e vina soferului ca pustiu respectiv nu se asigura cand iese pe strada ? Crezi ca ar trebui sa avem cu totii un glob de cristal la indemana si sa ne uitam in el la fiecare intrare pe o strada noua ? Sau poate ar trebui sa nu plecam de acasa fara sa citim / ascultam horoscopul, poate ne spune ceva despre ziua respectiva.
A treia la mana .. eu nu am amentinat pe nimeni cu linsat, sau omorat, sau facut in diverse moduri, asa ca te rog sa-ti controlezi limbajul, si incearca sa fii mai deschis si la alte abordari ale aceluiasi subiect. Nu o tine numai pe a ta. Banuiesc ca nu ai trecut pana acum printr-o situatie similara sau macar pe acolo, asha ca nu ai de unde sa stii cum te simti atunci .... crede-ma, daca a scapat de impactul initial , iti vine sa-l omori tu cu mana ta numai cand te gandeshti ca era sa faci puscarie din cauza unuia fara minte.
Daca tu ai fi in aceasta situatie, te-ai acuza singur, chiar daca nu ar fi vina ta ? Mai gandeshte-te inainte sa te duci sa linsezi pe unu' sau pe altu' ... Pana la urma, cel care e vinovat / neatent / intepat sau se crede "stapanul soselei" trebuie sa plateasca .. intr-un fel sau altul, numai ca in cazul in care crapa, sa crape singur, nu sa mai ia si pe altii cu el. Iar daca nu crapa, macar sa faca puscarie pentru neatentia de care da dovada in trafic. De ce sa-mi patez eu cazierul din cauza unuia care nu tine cont de o regula de bun simt privind circulatia pe strazi ? Imi pare rau, mie nu-mi convine, dar poate tie da ... mai stii ? Si ca sa inchei acest subiect, o sa citez un membru al forumului : "Hai sa nu dam in polemici sterile" ...
Si ca o ultima faza : daca pe tine te loveste unu din spate, incepi sa te simti vinovat de faptul ca nu te-ai dat din calea lui ? Dupa logica ta prezentata mai sus, cam asa reiese .. ca indiferent cine este vinovat, e numai vina ta.
  • posto

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Si eu abia astept legea asta, mai ales de cand mi-a sarit un biciclist in fatza ( pe a 4-a banda :O in piatza unirii). Eu am avut noroc de cativa centimetri, fara noroc nu cred ca exista viteza mai mare ca 0 la care sa poti evita orice pericol...

Sper sa includa si niste specificatii in legatura cu trecerile de pietoni, astazi treceam prin regie si un grup de tineri stateau cu spatele la trecere pe bordura si la un semn au facut stanga imprejur si au sarit pe trecere. Noroc ca erau pe sensul celalalt...
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Ce se intampla daca masina era stationata si pustiul cu pricina intra ca berbecul in ea Question Tot soferul era de vina? eu unul nu+s de acord nici cu nepasarea, nici cu linsatul. Dar in toate trebe sa fie o masura!
Daca trecea o bicicleta in viteza cat de cat mare in zona si pustiul intra in ea, nu in masina, atunci sa va vad pe cine mai dadeati vina...

Cat despre pietoni, am patit cu totii sa ne sara pur si simplu in fata, cu trecere sau fara. Nu zic, traversez si eu de-a m'pururea, dar ma asigur intai.
  • remusnrs

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ok.. toata treaba cred ca este undeva la mijloc - niciunui un sofer (cred) nu-i cade bine cand loveste pe cineva. Eu vorba aia - am lovit de toate - o pisica, un iepure (care l-am mancat), si un "colorat" (care culegea nuci pe mijlocul drumului si mai era si surd pe desupra - adica eu claxonam degeaba).
Legea care urmeaza sa se aprobe ar trebui sa-i faca mai raspunzatori pe pietoni - ca de fapt aici este problema.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
kata a scris:
A treia la mana .. eu nu am amentinat pe nimeni cu linsat, sau omorat, sau facut in diverse moduri, asa ca te rog sa-ti controlezi limbajul, si incearca sa fii mai deschis si la alte abordari ale aceluiasi subiect.

Nu cred ca e cazul sa imi controlez limbajul. Daca tu gasesti vreo amenintare in posturile mele inseamna ca nu stii sa citesti. Si te-ai gandit ca poate tu ar trebui sa fii mai deschis la alte abordari?
Eu unul ma consider foarte deschis in aceasta privinta, in schimb sunt foarte rigid in gandire atunci cand sunt nevoit sa fiu coparticipant la trafic cu oameni care pun o bucsa mai presus de viata si sanatatea unui copil. Ma mir cum un om cu asemenea conceptie de viata poate trece de testul psiho.

"Sau e vina soferului ca pustiu respectiv nu se asigura cand iese pe strada" Shocked Shocked Shocked - bineinteles ca e vina soferului. De cand are obligatia un pieton sa se asigure atunci cand se plimba sau fuge pe trotuar???
Daca nu este corect sa traversezi prin loc nepermis, daca e indicat sa te asiguri atunci cand traversezi pe trecerea de pietoni, este absurd sa fii calcat pe trotuar (indiferent de varsta, de viteza de deplasare si de orice alte chestii) si cel care a facut asta sa scape basma curata.
In ce priveste experientele prin care am trecut, iti garantez ca nu se va intampla niciodata sa lovesc un copil pe trotuar, pentru ca nu sunt nici inconstient si nici dobitoc. Iar scuza cu viteza foarte mica sau cu masina stationata nu sta in picioare - din simpla alergare nici copilul si nici masina nu cred ca pot pati ceva.


Cu riscul de a ma repeta, indiferent de circumstante TROTUARUL ESTE DESTINAT EXCLUSIV CIRCULATIEI PIETONALE, deci la puscarie cu potentialii ucigasi de copii!!!
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
kata a scris: Crezi ca ar trebui sa avem cu totii un glob de cristal la indemana si sa ne uitam in el la fiecare intrare pe o strada noua ? Sau poate ar trebui sa nu plecam de acasa fara sa citim / ascultam horoscopul, poate ne spune ceva despre ziua respectiva.

Nu vreau sa mai pun si eu paie pe foc; mai ales ca situatia e cam incinsa pe aici insa cred ca nu de globuri de cristal avem nevoie ci pur si simplu de atentie cand suntem la volan. Chestia cu "circulatia preventiva" are rolul ei; si am sa va povestesc de ce spun asta. Mergeam de la Cluj spre Zalau si treceam printr-un sat (nu mai stiu cum se numea).Deodata de peste un gard la 40-50 m in fata mea sare o minge; instinctiv am calcat frana si am redus de la 50-60 la 20 km/h. Manevra s-a dovedit inspirata deoarece din acea curte in fuga si fara sa se asigure a sarit un copil si a iesit in sosea dupa minge. Evident ca am oprit avind viteza mica si spatiu suficient de franare. Pe moment am fost constient ca din acea curte va sari cineva dupa minge si de asta am franat ; daca nu o faceam aveam toate sansele sa-l iau pe capota..
Skip ads

  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
kapix a scris:Nu cred ca e cazul sa imi controlez limbajul. Daca tu gasesti vreo amenintare in posturile mele inseamna ca nu stii sa citesti. Si te-ai gandit ca poate tu ar trebui sa fii mai deschis la alte abordari?

Eu cred ca stiu sa citesc foarte bine ... dar poate ca deja ai uitat ce ai scris .. sau interpretezi repede cum vrei tu . Iata mai jos :
kapix a scris:Fara suparare, eu daca asistam la acel accident probabil il linsam pe sofer. Si mai ca imi vine sa te linsez si pe tine cand vad cum gandesti.

kapix a scris: Eu unul ma consider foarte deschis in aceasta privinta, in schimb sunt foarte rigid in gandire atunci cand sunt nevoit sa fiu coparticipant la trafic cu oameni care pun o bucsa mai presus de viata si sanatatea unui copil. Ma mir cum un om cu asemenea conceptie de viata poate trece de testul psiho.

Ca sa-ti raspund intai la intrebare, pe fata, pe bune, sau cum mai vrei tu.
Apoi .. nu pun mai presus de viata unui om sau a unui animal, absolut nimic. Iar interpretezi aiurea tot ce am scris. Cat despre tehnica Hit & Run pe care o propun, crede-ma .. sint atitia care ar practica-o... iar daca intr-un stat UE este in exercitiu o astfel de lege, care da si rezultate, atunci o tara aspiranta, de ce nu ar adapta-o ?
Apoi, tu nu ai raspuns la intrebare .. daca erai tu acolo, ce ai fi facut ? Nu-mi spune ca tu preferi sa-ti rupi masina decat sa incerci sa te urci cu o roata pe trotuar / bordura ca sa o ocolesti, mai ales cand esti singur pe strada ... sau ca tu nu te-ai fi urcat pe trotuar .. hai sa fim seriosi .. de cate ori parchezi masina pe un trotuar ? Nu-mi spune niciodata, pt ca nu te cred.
kapix a scris: "Sau e vina soferului ca pustiu respectiv nu se asigura cand iese pe strada" Shocked Shocked Shocked - bineinteles ca e vina soferului. De cand are obligatia un pieton sa se asigure atunci cand se plimba sau fuge pe trotuar???

Atunci, de cand are obligatia soferul de a se asigura la iesirea din parcare, sau la schimbarea banzii / directiei de mers, sau de a-i evita pe pietonii care traverseaza aiurea sau pe rosu ? Nu-mi spune ca scrie la lege ... Dupa conceptia ta, strada este destinata exclusiv circulatiei auto, deci " la puscarie cu potentialii pietoni indisciplinati , fie ei si copii ". Hai sa fim seriosi ... cand pietonii traverseaza aiurea chiar si cu militeanu de fata si ala se face ca nu vede, insa te vede pe tine ca sofer ca "fortezi" un pic la o trecere de pietoni, sau nu semnalizezi o schimbare de banda, sau faci o "manevra periculoasa" cand eviti un gropan din strada ...
Te intreb si eu pe tine : De ce soferul sa aiba numai obligatii dar nici un drept ? Daca esti baiat desptept, poti sa-mi dai un raspuns la intrebarea asta.

Revenind la cazul copilului care s-a lovit ( s-a impiedicat din spusele lui JE ) de masina ( nu a fost lovit ): daca soferul, tot din spusele lui JE, s-a urcat cu roata dreapta fata pe trotuar, atunci copilul de ce s-a lovit de masina daca nu vroia sa traverseze strada ? Si atunci, nu inseamna ca nu s-a asigurat ? O astfel de problema poate fi comparata cu unul care iese din curte cu botul masinii prea mult in strada si este lovit de altul care circula regulamentar.

P.S. > Intr-un post ai afirmat ca ar fi vorba de un prieten de-al meu .... trebuie sa te dezamagesc insa .. nu era vorba de un amic de-al meu, ci de-al lui JE .
  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 23 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2005

  • Mesaj Privat
pro 100%
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Hai sa va spun o poveste despre occidentali astia...
Germania.Timpul zilai pranz.Subsemnatul calator in autobuz transport in comun.Soferul destins,tot un zambet,jovial,super politicos.Opreste in statie sa ia calatori. Im fata lui o soferita vrea sa intre in curte chiar sub botul autobuzului. Soferul, domn ii face semn sa treaca. Trece botul la un Golf de botul la autobuz,insa din spatele acestuia venea un biciclist care sa proptit in Golf si a zburat....
Soferita sa dus in casa si a venit cu o patura si o perna pentru biciclist care desi a zburat dupa parerea mea nu sa lovit asa de tare dar a venit salvare, politie, sofer autobuj super stresat. Sferita nu stia ce sa-i mai spuna si sa-l gadile pe biciclist.
Varianta autohtona:
Soferita il injura si-l ia de gat pe biciclist,ca a zgariat masina. Soferul de autobuz un tip moracanos si agresiv il da in pi... masi si pleaca mai departe(nu se potriveste invitatia de a intra in curte)
Etc,etc,etc......
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Iar biciclistul circula pe banda destinata biciclistilor?
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
kata, tot nu vad unde te-am amenintat. Amenintare era daca iti spuneam ca te linsez cu prima ocazie, eu am spus doar ca imi vine sa te linsez, ceea ce e cu totul altceva. Faptul ca sunt indignat de opiniile tale nu m-ar determina niciodata sa am macar ceva personal cu tine.
Tot asa imi vine poate sa il omor pe Basescu, de exemplu, dar daca asta ar fi o amenintare as fi deja la puscarie. Si nu vad cum as putea sa interpretez gresit propriile mele cuvinte Shocked .

Daca eram acolo iti garantez ca nu il loveam si probabil ca nici nu calaream o bordura pentru a ocoli o groapa. Daca el s-a lovit de masina cum sustii tu (desi recunosti ca nu ai fost acolo) nu vad cum s-ar fi ajuns in situatia asta. Si nu e nevoie sa imi explici ca din fuga s-a accidentat si copilul si a indoit si masina.
Comparatia cu soferul care iese din parcare este absurda, prefer sa nu o comentez. Nu a zis nimeni ca soferul are numai obligatii, nu si drepturi. Totusi, dreptul de a urca pe trotuar (chiar si 1 cm) si de a lovi pietoni nu este si nu va fi prevazut in nici o lege. Sunt curios si ce spune legea germana de care te tot legi, sunt convins insa ca ai interpretat-o gresit.
Chiar daca nu sunt deloc dezamagit ca amicul nu e al tau (din contra, ma bucur ca nu ai astfel de amici), imi cer scuze pentru confuzie.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Kapix, uite de ce il consider nevinovat pe amicul meu:
1 - ce viteza putea sa aiba? 5km/h? sa nu uitam ca tocmai urcase cu dreapta pe bordura, si stanga inerca sa o "tarasca" prin zona mai putin accentuata a gropii
2 - daca nu era masina acolo, si era un stalp? sau se impiedica copilul si pica in groapa, si isi rupea gatul? pe cine scoteai de vina?
3 - pana la urma omul a ajuns in instanta, si a castigat cazul, ca si-a facut masina pe banii lui (ca, deh, de la familia pustiului kiar nu avea ce lua... cu exceptia unor haine zdrentuite, ca nici sa isi faca carpe de sters masina nu erau bune.... oricum nu-i era lui de reparat masina pe banii alora, lui ii era sa nu se trezeasca cu ceva amenda penala, or something, sa ii apara pe cazier) e alta poveste, ideea e ca pana la urma legea i-a dat dreptatea contrar opiniei organului. de. politie.
Oricum, eu raman la parerea ca, conform legislatiei actuale, soferul in Romania are cam numai obligatii... drepturi pauza. si nu e normal, ganditi-va numai cati bani bagam la buget (impozite pe masina, sustinerea industriei de intretinere auto, accize, taxe, etc din combustibili)... si suntem priviti ca infractori si oameni plini de bani ("are masina, a avut bani sa isi ia, avem de unde trage de el, de ce el circula confortabil si noi cu autobusul" si alte frustrari de astea)
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Pai inseamna ca prietenul tau nu a dat peste el ci pustiu a dat peste masina si de aici inseamna ca nu e vinovat prietenul tau.
Oricum nu va mai certati pe acest subiect.
Si Kapix se pare ca nu prea ai controlul si nici simtul masurii.
Se poate ca pe majoritatea sa ii deranjeze sa fie linsati. Inclusiv pe mine.
Si crede-ma ca de abia astept sa se dea legea sa incep carmagedon.... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Sper ca v-ati prins de gluma ....
Oricum trebuie ca toti participantii la trafic sa fie cat mai prudenti si sa sporeasca atentia.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
dgxshpe a scris:
Se poate ca pe majoritatea sa ii deranjeze sa fie linsati. Inclusiv pe mine.
Si crede-ma ca de abia astept sa se dea legea sa incep carmagedon.... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Sper ca v-ati prins de gluma ....

Crying or Very sad cam proasta gluma ca sa nu zic ... macabra. Iti doresc sa fii atent in trafic ( ca sa nu fii ... linsat Laughing Laughing ).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Cati pro , cati contra?
Pro 100%
Contra 0%
23 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR