Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
nu prea mai stiu preturile (inca nu ma suma necesara sa-mi cumpar ) dar cred ca un pistol tine foarte mult si de tragator ,daca nu ai inclinatii mai bine cumperi o prastie ca doamne fereste daca ratezi cu prastia mai ai sanse daca ratezi cu pistolul e caz de puscarie sigura ,eu pot sa scriu doar despre armele cu care am tras ,despre cele vazute in prezentari nu ma pot pronunta
Skip ads

  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
din curiozitate intreb... cu ce arme ai tras?
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
GLOCK ,makarov ,desigur renumitul carpati,tt rusesc cal 7,62,stecikin,ak47m,m63,psl varianta ruseasca ,lp5 ,tanc,aruncator ag9 ag7,aruncator v82,mitraliera aa mr 2 si mr 4 ,lansator cal40 ,lansator gaze cal 38,dinamita grenade ofensive,defensive,lacrimogene ,cu efect prin suflu,parca atit ,se poate sa mai fi uitat ceva Cool aa si mitraliera 14,5 si 7,62 de pe TAB si sa nu uit am tras si cu browning (arma de vinatoare) dar folosita in alte scopuri cal 14mm din alea cu incarcator de 6+1 sub teava cum se vad in filme
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
tase a scris:GLOCK ,makarov ,desigur renumitul carpati,tt rusesc cal 7,62,stecikin,ak47m,m63,psl varianta ruseasca ,lp5 ,tanc,aruncator ag9 ag7,aruncator v82,mitraliera aa mr 2 si mr 4 ,lansator cal40 ,lansator gaze cal 38,dinamita grenade ofensive,defensive,lacrimogene ,cu efect prin suflu,parca atit ,se poate sa mai fi uitat ceva Cool


1. glock este ok insa am vb cu una dintre persoanele care se ocupau de achizitiile de armament si de testarea lor si nu mi l-a recomandat
2. tt este de 10 ori mai bun decat carpatiul
3. de carpati nu vreau sa mai aud:))
3. steyr... un pistol stas din toate punctele de vedere;
4, cu ag-urile doar ca distractie//////
5. la grenade radeam de fete:)) plangeau hahaha
6. psl te impresioneaza prima data:)
7. de pliciul ala de calibru redus 5.6 parca am cuvinte de lauda dpdv al preciziei...chiar si la 100 m am avut grupare in 10.
8. de asemenea o precizie f buna am avut-o cu jericho, este fff fiabil


incearca sa dai mai multe detalii despre cum ai simtit fiecare arma in parte, ce lucruri ai lua in calcul in momentul unei eventuale achizitii etc
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
nu inteleg partea nr 5 cum rideai la fete cu grenade? ca nu prea vad aspectul? poate am vazut eu multe filme? si in legatura cu STEYR cred ca stii ca atit pistolul cit si pistolul mitraliera au acelasi calibru si acelasi incarcator ceea ce confera un plus de sansa Cool si inka ceva cine e plici de 5,6 ...LP5 asta e asa la 9 mm si e un pistol rominesc si foarte precis ceva de TOP facut la ,,romanika,, la cugir spune eu care am testat Cool
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Pentru pasionatii de arme: A reusit cineva sa gaseasca pe net poza si caracteristicile armei Accuracy International L 11583 - pusca cu luneta despre care se spune ca un lunetist englez a omorat doi talibani de la 2,4 KM. Eu am cautat si nu am avut succes, nici macar pe pagina oficiala a firmei care o fabrica. http://www.accuracyinternational.com. Pe pagina lor, la "News" spun ca ar fi AW.243/.338 Lapua mag. Sa fie in stare o arma ca cea din poza sa aiba o asemenea precizie?
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
tase a scris:nu inteleg partea nr 5 cum rideai la fete cu grenade? ca nu prea vad aspectul? poate am vazut eu multe filme? si in legatura cu STEYR cred ca stii ca atit pistolul cit si pistolul mitraliera au acelasi calibru si acelasi incarcator ceea ce confera un plus de sansa Cool si inka ceva cine e plici de 5,6 ...LP5 asta e asa la 9 mm si e un pistol rominesc si foarte precis ceva de TOP facut la ,,romanika,, la cugir spune eu care am testat Cool


la 5... fetele au plans de frica inainte sa arunce pentru prima data in viata lor cu grebada... si noi, baietii... radeam de ele
la plici ma refeream la gecko de 5.6 mm..... a fost prima arma folosita de mine si de la prima tragere a fost ff precisa

revenind la subiect, colegul daniel pune o problema foarte interesanta. In primul rand trebuie sa ne gandim cat de mult influenteaza viteza vantului traiectoria glontului la o asemenea distanta, dar si forta gravitationala. In plus, prespun ca tintele erau in miscare.... f interesant si destul de greu de crezut
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@26mad, ma bucur ca te intereseaza acest subiect. La stiri, lunetistul britanic a spus ca a avut conditii perfecte, fara vant, claritate optima. Si totusi, chiar daca acel militar este un profesionist, ceea ce nu ne putem indoi, cum dumnezeu dupa ce l-a doborat pe primul a reusit si pe cel de-al doilea? Am re/re/re/vazut ieri (sambata) Rambo II si cam seamana cu filmul asta plin de propaganda pro cei buni.
Am tras in armata cu PSL-ul, nimeream oase atarnate de la 200 metrii, cred ca reuseam si de la 500 metrii, dar totusi, 2.470 metrii mi se pare imens. Oricat de performant ar fi sistemul de ochire, ca luneta mi se pare simplist spus, la distanta aia un om arata cat unghia de la degetul mic al mainii.
Skip ads

  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
eu sincer sa fiu nu prea cred.....presupunem prin absurd ca a avut sansa sa nimereasca pe primul ... al doilea fugea de manca pamantul, se ascunde dupa o duna sau o cladire/auto etc.... chiar si fara vant este forta gravitationala....cum calcula el traiectoria exacta...... aparatele de ochire au si ele o mica abatere, care nu se vede la 200m sau la 500, dar la 2.5 km cu siguranta.... tragaciul opune o rezistenta minima..... eu unul cred ca este numai propaganda:)
in plus nu cunosc armamentul respectiv, nu am tras cu el, nu stiu viteza glontului, masa lui, distanta la care efect omorator etc
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Culmea este ca nu o sa gasesti nimic despre arma ca si caracteristici tehnice, doar o poza care ma cam lasa rece. Parerea mea: seamana cu arcul lui Rambo Very Happy
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
si mie la fel mi se par chiar si in conditii ideale:)
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am inteles ca se intentioneaza reintroducerea taxelor la arme. ce stiti despre acest lucru?
Skip ads

  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu mi-s pasionat de airsoft - cu armele m-as juca dar n-am ce-mi trebuie. si totusi, si pe la noi(airsoft related forums) se discuta de diversi sniperi de se lauda. totusi record la peste 2000 de metri cu o arma e - browning m2 - si citat din wikipedia

"M2 as a sniper rifle

The M2 machine gun has also been used as a long-range sniper rifle, when equipped with a telescopic sight. Soldiers during the Korean War used scoped M2s in the role of a sniper rifle, but the practice was most notably used by US Marine Corps sniper Carlos Hathcock during the Vietnam War. Using an Unertl telescopic sight and a mounting bracket of his own design, Hathcock could quickly convert the M2 into a sniper rifle, using the traversing-and-elevating (T & E) mechanism attached to the tripod to assist in aiming at stationary targets. When firing semi-automatically, Hathcock accurately hit man-size targets beyond 2000 yards—twice the range of a standard-caliber sniper rifle of the time (a .30-06 Winchester Model 70). In fact, Hathcock set the record for the longest confirmed kill at 2,250 m (2,460 yd), a record which stood until 2002"

daca va uitati cat animalu de arma e, oare cum o fi tras omu? si se pare ca noul record este cel despre care vorbiti mai sus Smile

ceva detalii pe wiki despre arma respectiva: http://en.wikipedia.org/wiki/L115A3
  • GRGGHN

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Z22YH 150CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
26mad a scris:eu sincer sa fiu nu prea cred.....presupunem prin absurd ca a avut sansa sa nimereasca pe primul ... al doilea fugea de manca pamantul, se ascunde dupa o duna sau o cladire/auto etc.... chiar si fara vant este forta gravitationala....cum calcula el traiectoria exacta...... aparatele de ochire au si ele o mica abatere, care nu se vede la 200m sau la 500, dar la 2.5 km cu siguranta.... tragaciul opune o rezistenta minima..... eu unul cred ca este numai propaganda:)
in plus nu cunosc armamentul respectiv, nu am tras cu el, nu stiu viteza glontului, masa lui, distanta la care efect omorator etc


Salut, vin si eu cu o parare ca posesor de arme printre care si una cu luneta de calibru 30-06. In conditii de vizibilitate ideala si fara curenti de aer, este posibil ca acel tragator sa nimereasca o tinta statica situata la 2,4km. Asta se intampla cu munitie speciala, de mare viteza lucru care poate sa explice cum a avut "duble" acel tragator. Sunetul armei a ajuns la ei dupa ce tragatorul a reincarcat, a putut sa ocheasca si sa traga a doua oara. Armele si munitia din ziua de azi permit performante ca cele expuse mai sus iar in zonele muntoase depresionare, aerul poate fi mai rece deci mai dens si in consecinta vizibilitatea este mai buna. Altfel cand sunt curenti de aer cald (ascendenti, care in desert de exemplu dau si fenomenul de fata morgana) nu faci diferenta intre o vaca si un om, da' sa-l mai si nimeresti Wink
  • glontz

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2010

  • Mesaj Privat
legea 295/2004 modificata si republicata cu modificarile ulterioare (ultiama data a fost modificata in 2008) acolo stii exact ce ai de facut exact.
in ceea ce priveste amele de foc letale accesul la ele este ingradit de lege.
Informatii suplimentare poti afla si de la armurierul din zona ta
cu respect,
glontz
  • iuly_1722

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Ca militar ma bag si eu in discutia voastra si cred ca daca e adevarat cazul cu lunetistul a avut pe langa indeminare foarte mult noroc dar sincer nu prea cred ca i-a nimerit de la distanta aia. Tase esti expert daca zici ca ai tras cu ag 9 si cu tancul, eu nu stiu pe nimeni sa traga cu atatea arme cu cate ai tras tu, dar ma rog nu vreau sa intram in polemica.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
"Tunul" de mana...despre care se vorbeste!

I se spune “asasinul tãcut” ºi este arma de care se tem cel mai mult talibanii. Este un nou tip de armã, folosit de armata britanicã în teatrul de luptã din Afganistan, în ultimele sãptãmâni. L115A3 Long Range Rifle a doborât deja câteva zeci de insurgenþi talibani în doar câteva sãptãmâni. Mânuitã de un lunetist experimentat, arma (alintatã de soldaþi “The Long” – “Cea Lungã”) poate ucide duºmanul de la o distanþã de doi kilometri. L115A3 Long Range Rifle are la bazã o tehnologie ce a fost folositã ºi pentru armele folosite de echipa britanicã la Olimpiadã – cântãreºte ºapte kilograme ºi foloseºte gloanþe de 8,59 milimetri. Amortizorul este special conceput pentru a reduce reculul, plus cã are un dispozitiv ºi pentru a reduce lumina emisã de armã atunci când se trage cu ea.
O asemenea armã era extrem de necesarã pentru condiþiile de luptã dificile din Afganistan: relief muntos, cu stânci dupã care se pot ascunde lunetiºti talibani (înarmaþi la rândul lor cu arme destul de sofisticate). Lunetiºtii britanici dispun însã ºi de echipamente de camuflaj cu totul speciale: un fel de costume de “om al cavernelor”, care nu pot fi reperate nici pe zãpadã, nici pe nisip. Fiecare dintre ele are nevoie de 3 luni pentru a fi fabricat ºi de foarte mulþi bani (fiecare armã plus echipamentul aferent costã 30.000 de euro, ceea ce o transformã în cea mai costisitoare armã de asalt folositã de armata britanicã).


@26mad

cu tot respectul pentru tine, este mare diferenta intre pistol si auto....

Examenul psihologic este acelasi...ori ca vrei arma sau ca vrei sa sofezi! Si in Romania multi stiu ca analizele si evaluarile medicale se iau chiar prin neprezentare doar cu 200 Lei!
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
"... si noi, baietii... radeam de ele
la plici ma refeream la gecko de 5.6 mm..... a fost prima arma folosita de mine si de la prima tragere a fost ff precisa

revenind la subiect, colegul daniel pune o problema foarte interesanta. In primul rand trebuie sa ne gandim cat de mult influenteaza viteza vantului traiectoria glontului la o asemenea distanta, dar si forta gravitationala. In plus, prespun ca tintele erau in miscare.... f interesant si destul de greu de crezut

............
o intrebare..sa ma lamuresc..
1.ai spus ca ai tras cu gecko...stii calibrul, grupare..etc..
2. "voi baietii" radeati de....fete...la tragerea cu grenada..
.....
unde anume ai tras cu gecko si ai ras de fete la aruncarea cu grenada..?..
de curios..
.................
on: am ceva experienta in a manui diverse arme..n-am inteles ceva..pentru ce , din ce motiv, si cu ce scop, un om si-ar lua pentru autoaparare o arma cu glont?..asta e de ucis nu de autoaparare..pentru a te apara ajunge ceva cu bila de cauciuc si/sau cu aer comprimat..+sprayuri lacrimogene..nu va inteleg teribilismul..e foarte periculos sa tii asa ceva..
care sunteti militari, chiar si m.a.i, aveti la munca in cele 8 ore sau mai mult pe zi, cate o arma fiecare..fie el si pm sau carpati..acasa pentru ce sa ai?..sa-l fereasca al' de sus' pe cel care se apara cu o arma de foc si-l omoara pe "agresor" ca infundati puscaria indiferent daca va aparati..sau doar spuneti..
sunt de acord ca inafara celor 4 categorii de persoane care prin lege au dreptul la port arma, ca Nimeni altcineva sa nu aiba dreptul sa puna mana pe asa ceva..ganditi-va cum ar fi daca oricine ar avea dreptul la asa ceva..?..am ajunge ca ignorantii de americani acum 200 ani in vestul salbatic..
nimeni cu o arma in mana si dreptul de a o folosi liber, nu va mai fi acelasi om..
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
26mad a scris:o mica completare.....
priviti in acest filmulet ce recul are 500sw..... va garantez ca dupa 10-20 de glante nu va mai simtiti incheietura... nu vreau sa intru in detalii ce forta de impact are:)
http://www.youtube.com/watc...p;feature=related

Acuma cine ar lua un pistol din acela? Mergem la vanatoare de elefanti? E vorba de ceva mai mic de autoaparare!
  • iuly_1722

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Foarte bine si corect a spus totul domnul nicholas886 , chiar nu inteleg de ce atata teribilism in a avea arma si discutiile astea despre ele care sunt prea unflate, anumite denumiri de arme citite de unii pe internet si spun ca au tras cu toate .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR