Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • - giany - brasov -

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2010

  • Mesaj Privat
salutare

m-am hotarat ca anul acesta 2010 (maxim pana vine iarna) sa imi achizitionez un Opel Tigra 1.4 (94' 95' 96') si am 5 intrebari pt cei care au o astfel de masina

1 - care ar fi cele mai mari defecte ale unui Opel Tigra 1.4 (in afara de faptul ca nu e spatioasa in interior si ca este catalogata ca fiind o masina de fete Very Happy nu ma intereseaza asta)

2 - cam ce pica' prima data la un Opel Tigra 1.4

3 - daca este costisitoare sau daca este o masina usor de intretinut (financiar zic)

4 - care este consumul real de benzina : urban (in oras) si extraurban (in afara orasului)

5 - la ce pret gasesc un Opel Tigra 1.4 (94' 95' 96') : in tara (inmatriculat) si in strainatate (neinmatriculat)

norok Wink
Skip ads

  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
1 ca spatiu e mai mult decat ok in fata ,iar in spate daca ai pe 1,70 atunci apare problema
2 nu prea pika nimik daca o intrezii (eu pana acum nu am avut probleme cu ea adik sa fie foarte costisitoare )chestii uzuale -Piesele sunt ieftine ,adika acceptabile
3 si la consum cam asa sta a mea si are 1,6 16v 5,1-5,6 in afara si nu trece de asta (asa scrie si in carte )-si in oras se simte cam 8-10 -da asa cum merg eu cu ea ies la un mixt de 7-8 max hai 8 si ceva ...mers mai sportiv
Salutare
  • - giany - brasov -

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2010

  • Mesaj Privat
mersy Wink
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Mai multe informatii. si eu vreau sa imi iau un opel nu neaparat o tigra dar motoarele au fost puse si pe astra F cel de 1,4 16v si 1,6 16 v. Nu vreau sa mai deshid alt topic. Motorul de 1,4 ma intereseaza in mod special. Ms Very Happy
Skip ads

  • imprevizibil

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
hmalex87 a scris:Mai multe informatii. si eu vreau sa imi iau un opel nu neaparat o tigra dar motoarele au fost puse si pe astra F cel de 1,4 16v si 1,6 16 v. Nu vreau sa mai deshid alt topic. Motorul de 1,4 ma intereseaza in mod special. Ms Very Happy

ar fi bine sa te intereseze, la cat consuma ala de 1.6 16.v
  • kveschi

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2009

  • Mesaj Privat
consum de oras la motor de 1.4 este de aproximativ 11 cu un plus/minus jum litru %
  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
acelas consum e si la 1,6 conform cartii masinii Smile)EX;daca mergi cu 4 insi in masina e mai avantajos la consum 1,6 decat 1,4 cu care tre sa mergi mai turat ca simte greutatea /Daaa acum fiecare cu parerea lui ....numai bine.salut
  • alexcristian

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
salut am tigra de 1.4 sunt multumit consuma mai putin decat 1.6 .fuge nai treaba si daca o iei din alta tara e si taxa la jumate adica vreo 300 si ceva cu depreciere cu tot!dar sa sti una buna no gasesti sub 2300 euro!eu am microbuz am luato pt nevastamea dar ea se cam teme si ma plimb eu ! Laughing bafta multa
Skip ads

  • alexcristian

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
nu e adevarat nu consuma 11 la suta motorul de 1.4 de unde scoateti astea fratilor! dute si repara masina si dupa aia fa consumu
  • AR-08-LMT

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
1. Cel mai mare "defect" la Tigra A este ca s-a fabricat doar pana in anul 2000. Very Happy
Este o masina spatioasa in ceea ce privesc locurile din fata. Cele 2 locuri din spate dupa parerea mea sunt pentru situatii de "urgenta", pentru transportarea persoanelor pe distante scurte si nu mai inalte de 1,60m (din cate imi aduc aminte se si specifica asta in cartea de intretinere a masinii).

2. Nu exista ceva anume ce pica prima data la Tigra, poate bucsele de la roti in cazul drumurilor noastre foarte proaste. Laughing
Ceea ce stiu ca iti va recomanda fiecare in momentul in care iti cumperi o Tigra este: sa iti schimbi distributia, uleiul de la motor si consumabilele(filtru aer, ulei, combustibil, polen). Asta e prima cheltuiala care o vei face cu noua ta Tigra.

3. Tigra nu este o masina costisitoare de intretinut pentru ca este un OPEL.
Piese gasesti noi sau SH la preturi rezonabile.
De exemplu ce inseamna concret un schimb de ulei si cosumabile(preturile sunt actuale pt ca urmeaza sa fac schimbul zilele astea):
- filtru ulei: 11 lei
- filtru combustibil: 22
- filtru polen: 18
- ulei motor ARAL BLUE TRONIC 10W40(bidon 4l): 113lei
- filtru aer: nu stiu- eu am filtru aer sport K&N care se curata, nu se schimba

4. Consumul este influientat de mai multi factori.
Pentru o Tigra stock mers subturat sau cu schimbarea vitezei pana in 2ooo -2500 (max 3000) ture, consumul cred ca poate ajunge undeva la 8 litri. O Tigra de 1600 cmc in mod logic ar trebuii sa aibe un consum mai mic decat una de 1400 pentru ca masa celor doua modele este aceasi, in jur de 1050 kg)
Tigra mea consuma urban 10,5 l, iar extraurban aprox. 7l. Dar in cazul meu consumul mare, in oras este dat de modificarile si modul de condus: toba sport, filtru sport, jante de 16" si condus turat (eu schimb la 3800-4000ture).

5. Tigra A s-a fabricat intre anii 1994-2000.
Cred ca o Tigra inmatriculata o poti gasi intre 2000-3000 euro, pretul este in functie de cat s-a investit in ea, cum arata, anul de fabricatie, ce dotari are, cu toate ca e de preferat ca masina sa arate bine sub capota in primul rand, etc
Sunt masini care se vand si care au pagini pe internet. Lucrul bun este ca vezi un mic istoric despre acea masina, ce s-a investit, ce probleme a avut etc.

Cam acestea ar fi pe scurt cateva pareri din punctul meu de vedere despre Opel Tigra.
  • - giany - brasov -

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2010

  • Mesaj Privat
multumesc pt raspunsuri / o sa tin cont de ele Wink
  • argentotigra

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Tigra 1996 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
alexcristian a scris:nu e adevarat nu consuma 11 la suta motorul de 1.4 de unde scoateti astea fratilor! dute si repara masina si dupa aia fa consumu

sunt de acord cu tine alexcristian, nu cred k am trecut vreodata de max 10 in orash cu indulgentza, bafta tuturor!
Skip ads

  • kveschi

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2009

  • Mesaj Privat
la mine oscileaza intre 10 si 11....fara sa conduc agresiv (merg doar in oras)
  • kveschi

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2009

  • Mesaj Privat
kveschi a scris:la mine oscileaza intre 10 si 11....fara sa conduc agresiv (merg doar in oras)


am uitat sa precizez : motor de 1.4
  • imprevizibil

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
kveschi a scris:
kveschi a scris:la mine oscileaza intre 10 si 11....fara sa conduc agresiv (merg doar in oras)


am uitat sa precizez : motor de 1.4

kveschi.....chiar ma gandesc...cum numai noi avem acest consum mare .Cu cine vorbesc.....nici de cum nu e bine ..tigra cu consum de 7% in oras...... Very Happy cred ca noi trebuie sa ducem tigrutele noastre la reparat Very Happy ....thnologie de 15 ani sa consume 4% in extraurban....nebunie.
a mea consuma pe drumurile romaniei in jur de 10% extraurban si 7,4 pe autostrazi din strainatate...asta cu 160-170 km /h
  • kveschi

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2009

  • Mesaj Privat
au toate consum mare.....pe toti care ii stiu cu tigra nici unu nu are mai mic de 9.5 mers in oras.......mers normal pe exterior(110-12o) consumu e de 7.Cam asta e adevaru legat de consum......si...e ok oarecum....masina fuge cat de cat nu kt sa isi justifice un consum de 10% dar varsta isi spune si ea cuvantul.



A....SI SA FAC O PARALELA....DACA UN FORD kA (MOTOR DE 1.3 ,8 VALVE DIN 1998,60 CP) CONSUMA 8.5 IN ORAS....CUM DRAQ TIGRA DE 1.4 16v TOT DIN 98 CU 90CP SA CONSUME LAFEL ?NORMAL CA PAPA SPRE 10....
  • maryus_407

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Tigra 2000 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
la ce consum are tigra mai bine iti ei ceva cu motor mai mare si megi tot in acelasi consum eu am o omega si vruiam sa o dau p tigra da la ce am citit aici tocmai m-am razgandit
  • kveschi

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2009

  • Mesaj Privat
asta e treaba....ca orice masina are si bune si rele......
  • cristi0603

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Jante pe 16' cu cauciucuri 195/50 merg pe opel tigra A?
  • kveschi

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2009

  • Mesaj Privat
pe fata ating.....doar cu distantiere cred ca poti
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR