Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
eu sunt la al 2lea corsa cu motor de 1400.....din pacate sub 10l nu reusesc sa scot consumul in targu mures nici cum,in exterior pe la 5 si ceva 6
Skip ads

  • alin_tana

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2009

  • Mesaj Privat
eu am motorul c14nz pe astra f , consumul in oras (timisoara) este de 10-11 , in afara orasului daca merg frumos cu ea 110 km cam 6 % papa, cam acesta este consumul, restul ce depaseste 120 km te poti astepta la un mai mult de 8 % deoarece motorul este mic si il fortezi ,dar poti sa te duci linistit cu 140-150 daca te tzine rezervorul Wink)nu este un motor de turatii Wink dar este un motor fiabil
  • alamic

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
la unele benzinarii tancurile nu sunt pastrate la aceeasi temperatura. ieri am fost cu o sticla de 3l sa iau benzina pt cealalta masina si stupoare in loc de 3l am bagat in bidon 2.78l. am intrebat pe cineva care este laborant la o rafinarie si mi-a confirmat faptul ca benzina se dilata. in foaia tehnica a cisternei care se incarca la rampa se trece neaparat temperatura la care a fost incarcata.....
asa ca la corsa 1.2(z12xe) mers 90-100 consum de 5l(filtru aer nou,ulei nou)
mixt 6.4l....si prin oras se apropie de 7.5l.....mi se pare rezonabil..toata lumea ar vrea sa scoata un consum foarte mic dar mai depinde si de tipul benzinei, filtre, stil de condus.....numai bine
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
imi spune si mie cineva la o corsa c din 2003 cata benzina este exact de la jumatea (rezervorului) indicatorului, pana la cea de a doua linie (de jos in sus) unde de altfel mi sa si aprins becul. (1.2 16 v) consum estimat de mine 7.6 jumate afara jumate in oras, mi se pare enorm.(estimarea mea e ca sunt 20 de litri...pentru ca rezervorul are 45 l, si mai sunt sa zicem 5 litri pe becu aprins..deci la jumate ar fi 20 l) dupa aceste calcule mia dat consum de 7.6, 263 km parcursi in total cu jumarea rezervorului.
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
La mijloc cred ca sunt vreo 29L, daca mai tin bine minte. Prima jumatate scade mai repede decat a doua jumatate.

Cea mai buna estimare o faci de la plin la plin. Altfel ai erori prea mari.
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
cand mi sa aprins becul (la a doua linie rosie) am alimentat aproape 11 litri...si surpriza...acul a urcat iar in apropierea jumatatii rezervorului...recalculand consumul mi-a dat 5.7 mixt...asa mai merge Smile (dat fiind nenumaratele cheltuieli din ultima perioada...nu am putut inca ca ai fac plinul ca sa vad exact cat consuma) de asta eram si curios.
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am facut plinul pana la 3 declickuri, am mers 131 km numai in brasov ,drumuri scurte...si am avut si un drum de poiana in km acestia.
Dupa care am alimentat 8-8.5 l ...mi se pare ca am bagat un pic mai multa acum(mai multe deckickuri) corect cred ca pot zice ca erau 8 litri..dar si daca punem la socoteala 8.5 litri consumati in 131 km , iese un consum de 6.49 la 100 de km. Smile ma declar multumit de consumul acestei masinute.
ps: in poiana am avut inca 3 pasageri, si masina nu urca greu deloc, e chiar fasneata.
concuzie : consum de 6.5 la suta in Brasov... Loganul imi lua pe la 7 ... deci e ok, si am si gume de iarna pe corsa.
  • WEE

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2010

  • Mesaj Privat
cat va consuma corsele?
mie corsa B cu C12NZ imi consuma 5% afara si 8% in oras
Skip ads

  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ai consum normal dar nu era nevoie sa deschiz un topic pt asta.Foloseste functia cautare inainte de postare o sa gasesti multe raspunsuri.
  • RedCrazyLOP

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1993 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
WEE a scris:cat va consuma corsele?
mie corsa B cu C12NZ imi consuma 5% afara si 8% in oras


x12sz - 5,5 afara, 7 oras(batraneste)
  • webover

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1996 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
WEE a scris:cat va consuma corsele?
mie corsa B cu C12NZ imi consuma 5% afara si 8% in oras


Pusesem pe un forum partener cateva imagini si un pdf cu ce scrie in cartea tehnica.







PDF opel Corsa consum
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
iar am consumat un plin...in 17 zile... (de fapt 38 litri)
Facut 580 km din care cam 150 in exterior mers normal, nu ca pensionarii Smile schimbat pe la 3000 in general , consum 6.5 din nou Smile
Skip ads

  • jungle_

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Eu am un consum de peste 10 % mai nou de cand au scazut temperaturile.Vi se pare normal? Ca mie nu prea.Am avut si Clio de 1.4 din '91 si nu lua atat de mult in oras.Mentionez ca stilul de condus/traseul/circulatia sunt aceleasi-doar eu circul cu masina zi de zi ( masina e Corsa C 1.2 16 v an 2004).
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Consum ochiometric:
Iasi - Targu Secuiesc: ~265km - ~16l benzina (aproximativ juma' de rezervor cf. indicatorului de pe bord)
Targu Secuiesc - Sebes - Cluj: ~380km - ~ juma' de rezervor

Cred ca pot sa uit consumul ala de 4.9, ca nu mai am rabdare sa merg batraneste, cu 70-80km/h Embarassed
  • teovvis

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
De vina e la consum si benzina. puneti 99+ sa vedeti ca va scade consumul cu cel putin 1 litru in oras si cu 0.5 afara. La corsa mea asa este. Adevarul este ca trage cam multa benzina pentru o masina asa mica, undeva la 8.5-10 in oras si 6-6.3 afara (iarna nu o mai pun la socoteala ca masini mele nu-i place frigul si cred ca mai trage 3-4 litri in plus in loc de tuica fiarta ). Dar avand in vedere ca am cauciucuri 185/55/15 , masina mai are si ea 1035 kg goala, dai drumul si la un aer , totul e electric si se simte si cand aprind farurile la relanti, mai are si motor de turatie si mai dau si cate o talpa din cand in cand, e binisor. Daca ai o corsa in doua usi , nu ai nici aer pe ea si mai ai cauciucuri pe 175 atunci consuma mai putin
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
consumul mai creste si din cauza temperaturii de afara scaqzute...
  • heliu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2007

  • Mesaj Privat
da consuma foarte ,mult motorul asta nou de la opel cu 16 valve si euro 4.eu am avut o astra brek din 2004 cu motor de 1,6 105 cp si computer de bord si nu puteam sa scot consum mai mic de 7% si mergeam foarte incet cu ea.lafel e si la corsa de 1,2 au consum exagerat de mare
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Da, pentru ca mergeai poate cu ea numai pe distante mici si de aceea motorul nu avea timp sa ajunga la parametrii normali si randamentul optim de utilizare,eu sunt multumit de corsica mea ,postez aici consumul meu realizat conform graficelor urmatoare,consumul este realizat pe deplasari in oras de 90 %:

  • buratino28

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
eu ce sa mai zic? in iasi distante scurte numai prin centru circul caci acolo imi este locul de munca din nefericire caci este foarte aglomerat in marea parte a timpului sub 10 l nu am reusit sa scot .in general 12 l, ca avionul:)).referitor la ce spunea un coleg mai sus de un cielo ,mare dif nu este intre corsa si cielo au aceiaiasi greutate plus ca motorul de corsa de 1.4 are 90 de cai si cielo tot de 1.4 75caiuti daca mai tin bine minte deci consumul n ar fi anormal ,parerea mea, sa fie mai mare la corse .am sa-i pun gumele de iarna caci astea de 195/50/15 is cam rigide pt drumurile patriei. de 175/65/14 cum is astea de iarna cred ca s mai potrivite si poate mai scade si consumul
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
heliu a scris:da consuma foarte ,mult motorul asta nou de la opel cu 16 valve si euro 4.eu am avut o astra brek din 2004 cu motor de 1,6 105 cp si computer de bord si nu puteam sa scot consum mai mic de 7% si mergeam foarte incet cu ea.lafel e si la corsa de 1,2 au consum exagerat de mare



cred ca nu era in regula ceva cu corsa aia... eu in oras am intre 6 si 7 la % si in afara in jur de 5 % ...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Chestionar

Consum benzina X12SZ
Mare 52%
Normal 30%
Satisfacator 16%
102 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR