Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am mai intrebat dar nu am prmit un raspuns clar sa zicem(doar opinii foarte subiective zic eu). Am facut un consum mediu pe 450 km din care vreo 210 afara si a iesit 11,3. Acum nu am mers decat in oras si mi-a iesit la plinul asta 50litri/350 km adik 14.2l/100km. Am vectra b 2001 motor Z18XE transmisie automata. Ce parere aveti? Cine mai are motor de 1.8 cam cat va consuma? e mult putin ce mi-a iesit mie ?Si daca stie cineva cate trepte are transmisia de pe modelul asta. Va multumesc anticipat.

P.S. Folosesc benzina de 95 conform manualului, de la petrom.

King of the road iti spune :
P.P.S : Citeste regulile forumului !

Skip ads

  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
cruger a scris:Am mai intrebat dar nu am prmit un raspuns clar sa zicem(doar opinii foarte subiective zic eu). Am facut un consum mediu pe 450 km din care vreo 210 afara si a iesit 11,3. Acum nu am mers decat in oras si mi-a iesit la plinul asta 50litri/350 km adik 14.2l/100km. Am vectra b 2001 motor Z18XE transmisie automata. Ce parere aveti? Cine mai are motor de 1.8 cam cat va consuma? e mult putin ce mi-a iesit mie ?Si daca stie cineva cate trepte are transmisia de pe modelul asta. Va multumesc anticipat.

P.S. Folosesc benzina de 95 conform manualului, de la petrom.


Este posibil ca din cauza cutiei automate sa ai un consum mai mare.
Totusi e putin mare consumul de 14L pentru un motor de 1.8, chiar daca mergi in oras cu ea. Eu am un 1.6 SOHC si am un consum mixt in jur de 6.8-7.5. Saptamanal fac cam 120km (Brasov-Tg Secuiesc-Brasov) plus in fiecare dimineata ma duc la servici cu masina. Si pun Top Premium 99+ de la Petrom Razz
De asemenea conteaza si stilul de condus la consum.
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cutia automata are 4 trepte.
consumul cu cutie automata este urmatorul (urban, interurban, total): 12.1, 6.6, 8.6
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
OK deci sa inteleg ca am un consum mare chiar si pentru o cutie automata. in situatia asta ce pot face sa reduc consumul ?
Schimbarea benzinei credetzi ca poate influentza in vreun fel consumul ? Ma refer sa pun cu cifra octanica mai mare 98 sau 100 ?
Skip ads

  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
cruger a scris:OK deci sa inteleg ca am un consum mare chiar si pentru o cutie automata. in situatia asta ce pot face sa reduc consumul ?
Schimbarea benzinei credetzi ca poate influentza in vreun fel consumul ? Ma refer sa pun cu cifra octanica mai mare 98 sau 100 ?


Era un post in legatura cu folosirea benzinei cu CO mai mare. cauta prin forum.
Daca ne gandim asa: eficienta motorului creste cu folosirea unei benzine cu CO mai mare = automat se reduce consumul. Eventual incearca sa faci un test, bagi benzina de ~100 si masori consumul atunci.
Pb. cea mai mare la noi este ca benzinele acestea nu prea au CO specificata.
Eu personal am observat scaderea consumului cam cu 1L dupa ce am inceput sa merg cu 99+. Adevarul e ca dupa aia am schimbat si uleiul, filtrele, am umflat cauciucurile dupa specificatii. Daca nu ai presiune destula in cauciucuri poate si asta sa creasca consumul! Cu pneuri moi ai aderenta mai mare, dar ai si forte de frecare mai mari = motorul tre sa lucreze mai mult ca sa contracareze fortele de frecari crescute.
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ms mult. am sa fac plinul cu omv 1oo asta care a aparut acum si am sa vad daca e diferenta. Referitor la pneuri am pe fata pirelli relativ noi iar pe spate sunt unele mai vechi un pic, toate umflate corespunzator. sa vedem. inafara de asta ce ar trebui sa mai verific ??
  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
cruger a scris:Ms mult. am sa fac plinul cu omv 1oo asta care a aparut acum si am sa vad daca e diferenta. Referitor la pneuri am pe fata pirelli relativ noi iar pe spate sunt unele mai vechi un pic, toate umflate corespunzator. sa vedem. inafara de asta ce ar trebui sa mai verific ??


Motorul in ce stare e? Cati km ai la bord?
Uleiul cum e, cand era schimbat ultima oara???
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Pe unde am fost mi-au zis ca totul e de exceptie, ca merge senzatie, uleiul a fost schimbat acum 800 de km, iar referitor la km de la bord cred ca sunt vreo 140.000 cu toate ca pe bord arata 74000. Dupa ce am cumparat-o am pastrat vreo 500 de eur sa bag in ea si nu am cheltuit nici macar 1 leu inafara de filtre aer, benzina si polen. Am fost la 3 service-uri cu ea si toti mi-au zis ca nu au ce sa-i faca. Am facut noxele si tipu mi-a zis ca sunt mai mult decat ok. In fine toate bune si frumoase, asta ma deruteaza pe mine.
Skip ads

  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0

sunt 9 pagini aici pe tema asta!!!!! Exclamation
  • virus100b

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Eu am un consum extraurban de 6-6.5 fara aer si 7-7,5 cu aer
mixt cam 7,3-8 depinde si de stilul de condus si de trafic.
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
MCL2k6 a scris:
cruger a scris:OK deci sa inteleg ca am un consum mare chiar si pentru o cutie automata. in situatia asta ce pot face sa reduc consumul ?
Schimbarea benzinei credetzi ca poate influentza in vreun fel consumul ? Ma refer sa pun cu cifra octanica mai mare 98 sau 100 ?


Era un post in legatura cu folosirea benzinei cu CO mai mare. cauta prin forum.
Daca ne gandim asa: eficienta motorului creste cu folosirea unei benzine cu CO mai mare = automat se reduce consumul. Eventual incearca sa faci un test, bagi benzina de ~100 si masori consumul atunci.
Pb. cea mai mare la noi este ca benzinele acestea nu prea au CO specificata.
Eu personal am observat scaderea consumului cam cu 1L dupa ce am inceput sa merg cu 99+. Adevarul e ca dupa aia am schimbat si uleiul, filtrele, am umflat cauciucurile dupa specificatii. Daca nu ai presiune destula in cauciucuri poate si asta sa creasca consumul! Cu pneuri moi ai aderenta mai mare, dar ai si forte de frecare mai mari = motorul tre sa lucreze mai mult ca sa contracareze fortele de frecari crescute.

Am facut plinul cu omv 1oo si nimik tot 9.5 mi-a luat afara si 14.2 in oras
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Curata/verifica EGR !
Verifica sonda oxigen !
Verifica debitmetru, eventual curata.
Posibil injectoare decalibrate.
Skip ads

  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
daca esti dragut sa imi zici cum sa fac toate astea si unde se afla fiecare mai exact evident inafara de injectoare ca alea stiu unde sunt. Smile)
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
cruger a scris:daca esti dragut sa imi zici cum sa fac toate astea si unde se afla fiecare mai exact evident inafara de injectoare ca alea stiu unde sunt. Smile)

Nu crezi ca ar fi mai bine sa ne spui si in ce oras scoti consumul asta ? Daca raspunzi Bucuresti, atunci nu trebuie sa te mai miri ... Rolling Eyes
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Evident ca Bucuresti
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cruger a scris:daca esti dragut sa imi zici cum sa fac toate astea si unde se afla fiecare mai exact evident inafara de injectoare ca alea stiu unde sunt. Smile)

Debitmetru este dupa filtru de aer, vezi ca la Agila ai cite in luna si stele despre el.
La EGR cred ca daca nici nu stii unde se afla si la citi km are masina neaparat iti faci treaba cu el. Miine am sa-ti pun o poza.
Sonda de oxigen (lamda) este la iesire evacuare inainte de catalizator.
Arata ca un surb din care pleaca fire, la tine 3 sau 4.
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
ok ! astept sa imi dai niste poze. deci parerea ta este ca este cam mare consumu. ok sa vedem ce putem face. ms mult inca odata

Te rog nu mai folosi "quote" mesajul anterior
Citeste regulamentul forumului
editat de maiandrei

  • salesgav

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa te sperii .Este un consum normal .
Uite Opel Astra C16NZ consum oras 11,5 -12,00 L
Opel Vectra 2,0i consuma in oras 10,00-11,00 L
Vectra 1,8 automat consuma normal 14,00 L
stiu pe cineva cu vectra V6 care consuma cam 18 L in oras .
nu ai ce sa-i faci , este o mare problema .
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat


Acum cred ca o gasesti mai usor. Este banal de curatat la tine. Citeste ca am scris la Agila sa iti faci o idee despre ea. Difera de a mea dar tot o valva este.
Sonda de oxigen las-o asa deocamdata. In principiu daca este prea murdara creste consumul. Se curata numai cu flacara dar de obicei se inlocuieste.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Nu mai puneti omul sa tot verifice/desfaca aiurea. La masina mea din semnatura consumul dat conform normelor noi este 11,2 l/100 km in oras. In conditiile din Bucuresti si tinand cont ca e 1,8 automatic (iar cutia e un model vechi, nu e CVT sau alte nebunii), cam cat ati vrea sa consume?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR