Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • tavibaroi

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ady negoita a scris:asa crezi tu ! eu iti spun un lucru frate cumnatului meu , iau venit amenzi dupa patru ani ,sa le plateasca si nare numa vreo cinci mii de euro de plata ca tot asa zicea si el ca nul mai gaseste nici dracu dar uite ca lau gasit asa ca WATCH OUT BROTHER


Pai 5 mii deja e o suma considerabila pt statul unde trebuie sa plateasca amenzile, dar la 20 de euro cine dracu te cauta ca numai scrisorile i-ar costa mai mult.
Am un teanc si eu de prin wien si pana acum nici o problema.
Skip ads

  • glontz

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Asa e cand e suma mai mare demareaza procedurile de recuperare nu mai asteapta sa mai treci pe la ei prin tara(i)
cu repect,
glontz
  • julian_nica

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Pe scurt am luat o amenda pentru 99 in localitate , 1 noaptea nici o masina pe drum.
Nu contest savarsirea contraventiei.

O sa merg sa o platesc la CEC astazi . Numai ca nu stiu unde sa trimit copia dupa chitanta si copia dupa proces verbal, spun asta ca numele agentului constatator este indescrifrabil ( doar prenumele alexandru este lizibil), nu se specifica nici gradul agentului, de asemnea ca sectie este specificata, DGPMB, B. Rutiera.
Imi spune si mie cineva ce trebuie sa scriu la destinatar ?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La destinatar sa scrii IPJ ...... ( judetul in care ai primit amenda ), Serviciul Politiei Rutiere. Adresa o gasasti pe net pentru fiecare IPJ in parte. Sa pastrezi chitanta pentru a putea face dovada platii la Directia de Taxe si Impozite a primariei de care apartii ( asta in cazul in care va fi nevoie ). Succes.
Skip ads

  • julian_nica

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
@Edwin: Thx de Info.
Astea sunt Adresele din Bucuresti . Acolo unde am luat amenda... acum la care dintre ele trimit ? Smile.
Daca ati putea fii de ajutor. Va Multumtesc.



Directia Politiei Rutiere
Adresa: B-dul. Regina Maria nr. 83-85, Bucuresti

Inspectoratul General
Adresa: sos. Stefan cel Mare nr. 13, Bucuresti

Inspectoratul Judetean de Politie
Adresa: sos. Fabrica de Glucoza nr. 5-7, Bucuresti (Ilfov)

Politia Municipiului Bucuresti
Adresa: calea Victoriei nr. 17, Bucuresti

Serviciul circulatie
Adresa: str. Logofat Udriste nr. 9-15, Bucuresti
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Chiar la ultima adresa: serviciul de circulatie. Numai bine.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Vai de tehnologia altora ºi implementarea la noi. Primesc amendã, plãtesc, nu ºtie nimeni cã am plãtit-o, trebuie sã anunþ eu, pe resursele mele acest lucru.
Ce se întâmplã cu plãþile neconfirmate la IJP-uri? De urmãrit cuantumul impozitului anual (ca în cazul amenzilor de parcare neplãtite în Cluj?)
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Dacã nu confirmi plata la IPJ se trimite procesul verbal la Directia de Taxe si Impozite si la sfarsitul anului primesti notificare cã esti dator. Dacã ai pãstrat chitanþa faci dovada plãtii, dacã nu, esti bun de platã...incã odatã. Aºadar pãstrati chitanta cel putin pânã la sfârsitul anului.
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Chitanþe pãstrãm, clar. Pentru cel puþin cinci ani. Nu ºtii niciodatã de unde sare solicitarea sau chemarea în vederea soluþionãrii a nu ºtiu cãrei probleme.
Mulþumesc pentru clarificare.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
am avut si eu ocazia de 2 ori de asa ceva, am platit si am trimis dovada prin recomandata cu aviz de primire; costa cam 5 ron; fata de amenda in sine e oricum infim; am pastrat atat chitanta doveditoare a platii cat si dovada primirii recomandatei la destinatie. nu am avut pana acum probleme la sf anului la impozit
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu mai ºtiu dacã s-a expus mai sus, scriu în grabã, existã ºi varianta trimiterii la un numãr de fax a dovezii plãþii.
E simplu, scanner, mail2fax.ro ºi gata. Dar chiar ºi atât necesitã timp.
  • julian_nica

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Nu am revenit cu un multumiri de ajutor. Trimis cu aviz de primire. Prima ameda Smile din viata mea si ultima, sper.
Totusi nu pot sa nu mentionez o mica "aventura" petrecuta la CEC, chiar daca este off-topic.
Asadar am fost la CEC, sa platesc amenda mentionata cateva posturi mai sus, am dat procesul verbal casierului, am dat banii , de buna credinta am semnat chitanta si am plecat. Totusi inspiratia de moment a fost sa ma uit atent pe chitanta ( eram deja la semafor in masina ) si constat cu stupoare ca nr. procesului verbal si data de pe chitanta nu corespundeau cu ce scria pe procesul verbal. Fac cale intoarsa la CEC si ii explic casierului eroarea comisa.
Corecteaza cu pixu, imi stampileaza repede chitanta(deh era ora mesei probabil) si mi-o da inapoi. Consternat de modul de rezolvare al problemei ii explic ca banii pe care i-am platit eu sa fie pentru cu totul alta "macare de peste" si ii cer sa modifice/refaca plata in sistem.
Casierul imi zice ca face zeci , sute de astfel de plati zilnic si nu e prima data cand greseste si nu mai reface pentru nimic in lume, ca este prea multa bataie de cap ... etc. Ma enervez , ii explic din nou , nu intelege ... ridic tonul si vine gardianu, ii explic si lui si imi zice daca aveti reclamtii apelati la un superior.
Cuvantul magic s-a rostit Smile), "superior", plata s-a refacut in mod corect fara prea multe impedimente si destul de rapid.
Skip ads

  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Byke a scris:Chitanþe pãstrãm, clar. Pentru cel puþin cinci ani. Nu ºtii niciodatã de unde sare solicitarea sau chemarea în vederea soluþionãrii a nu ºtiu cãrei probleme.
Mulþumesc pentru clarificare.

Mi-a venit notificare de plata dupa... 4 ani! Am facut dovada platii, iar in anul urmator au trimis din nou, pentru aceleasi amenzi. Au trecut trei ani de atunci si tot mai pastrez chitantele. La cum merg lucrurile... Erau 2 amenzi din cauza masinii de serviciu: pufaia si zdranganea ca toate cele si agentii, de treaba, au zis ca nu am centura de siguranta Mr. Green
  • danutsb

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Dupa 10 ani am luat a doua amenda ptr viteza (360 lei) pe centura Timisoarei. Conduceam de 5 minute un VW Transporter spre Sibiu. Eram convins ca sectorul de drum are limitare la 100km/h, dar nu - era 70km/h, centura Lugojului are 100km/h limitare, dupa cum mi-a explicat ulterior politistul.
Masina politiei era in mers si venea pe sensul opus, iar eu fericit ca eram in legalitate Smile

Jumatate din cuantumul amenzii am platit-o la Posta Romana, pentru ca ulterior sa trimit prin fax direct la politia Timis copia dupa chitanta de plata (la insistenta functionarei de la ghiseul postei).
  • albasete

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2010

  • Mesaj Privat
O mica parcare :
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Si? Ai primit amenda ca ai intrat calare in parcare ?
  • Faster

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2011

  • Mesaj Privat
ady negoita a scris:mare grija cu amenzile astea pt ca pe vremea cind faceam transporturi in spania am avut ocazia sa imi fie arestat un om din bucuresti la munchen si cind am intrebat miau spus ca avea ceva amenzi neplatite in germania dar ce parca poti sa stii cu adevarat ce era la mijloc?



poate fi adevarata treaba cu amenzile ..shi iti spun si dc ...am primit in ianuarie amenda ptr 26 de km mai mult dekt limita si fara centura ..105euro ...nu aveam bani astia la mine ..aveam doar 45 ..shi militianu foarte de treaba ..mi-a spus k dak nu am bani astia si nu am prieteni care sa ma imprumute de bani pana la 105 nu e problema ..k pot sa ma duc la inchisoare si sa platesc stand acolo...la care eu i-am spus k nu se poate asa ceva shi dak ar face una k asta m-as duce apoi la strasbourg...nu mi-a zis nmk...a vb cu procurorul ..m-a pus sa ii platesc 45 euro ..fara sa fiu nevoit sa platesc diferenta ..shi am primit o hartie in kre imi prezenta drepturile si obligatiile ..shi era scris negru pe alb ..k atunci knd ai amenzi shi nu le poti plati ..atunci esti nevoit sa mergi la parnaie ...cu nemti nu prea e de joaca ..dak e scris in lege nu ai ce face..asa k feritiva sa luati amenzi in germania ...deasemenea stiu baieti kre s-au dus la parnaie ptr amenzi in germania ..nu te tzin foarte mult ..adik depinde de amenda ..cik e vreo 20 de euro ziua ..dar de preferat e sa nu ajungi pe acolo ..
  • Faster

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Slash a scris:
TDriver a scris:
1.Fiind oprit de politia rutiera in Germania pentru un control de rutina,politistul mi-a verificat buletinul pe calculator si am ramas cu ochii holbati cind mi-au aparut pina si creditele pe care le aveam.


Ce taree sa-ti vada politistu' frigideru' in rate de la Altex in "baza de date "
Mai taie din creditele alea ! Wink



prietene se referea la conturile germane ..Wink pot vedea pana si tranzactiile pe kre le-ai facut ..totul e transparent ..
si in momentul in kre ti-a scris numele in baza de data ii apare totul despre tine .knd ai fost verificat ultima data ...statutul tau ....amenzi neplatite ...viteze surprinse de radar ..etc ....iar in momentul in kre ti-au scris numele ..ii apare ceva de genul ..posesor de id card ... passport...driving licence...nici militia de la noi nu iti poate spune dak ai pasaport sau permis dak te opreste pe strada ..
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Faster, renunta la limbajul de chat. Aici nu esti pe hi5
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
CAZ:
In 2009 am luat o amenda de 240 ron
In 2010 am luat o amenda de 360 ron
In 2011 in primavara mi-a venit acasa o citatie cu titlu executoriu ca am de plata 600 ron la administratia financiara.

Eu sunt plecat din tara, nu mai am nimic in Romania si nici nu intentionez sa ma mai intorc decat in vreun concediu de vreo saptamana - doua pe an la parinti.

Intrebare:Ar trebui sa-mi fac griji pentru amenzile astea?Ar trebui sa le platesc?Poate cineva sa ma gaseasca si sa mi le impute?

Multumesc de anticipat de raspunsuri.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR