Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
De vreo 2-3 saptamani, farul cu problema care inainte se "regla" singur, imi sta acum umezit non-stop Indiferent ca circul cu masina, ca nu circul....sta la fel , asa ca este clar ca trebuie sa fac ceva pana nu va fi prea tarziu asa ca vreau sa postez si pe aici sa nu am surpirze mai tarziu.

Masina este o Vectra C echipata cu becuri xenon (aftermarket presupun, asa am luat masina SH), si dupa cum vedeti si in poze...cel din partea dreapta imi sta cu umezeala in el ! Sad

Skip ads

  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Problema e de la capacul de cauciuc din spate.Cel care ti-a montat instalatia xenon nu a decupat bine si apare condensul astfel. Wink

Solutia silicon unde intra maldarul acela de fire.
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pai bine bine, daca e asa cum zici tu , nu ar fi trebuit sa se si usuce condensul din FAR ?
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Lasa farul sa "respire" adica scoti capacul acela de cauciuc de preferat intr o zi mai calda si il lasi pana va disparea.
S-a mai discutat problema https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=21311

Cum sa nu stii daca ai sau nu xenon aftermarket? Nu te-ai uitat niciodata de curiozitate ? Laughing
Skip ads

  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu e sigur original Smile Mai am si cateodata erori in CB ca nu s-ar aprinde, dar de fapt el sta aprins ....
  • kaiser

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
deci nu e original. mergi la o programare cu Tech2 sa ii spuna "prostului" ca are xenon. asa am patit si eu atunci cand mi-a montat cineva xenonu' pe masina, am zis ca il bat ca mi-a dat xenoane proaste si el nu avea nici o vina saracu'
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Arunca chinezariile alea si schimba cauciucurile sau ce a taiat/rupt neghiobu'.
Problem solved. Idea
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
elegance n-am inteles exact la ce te referi...

Ma poate ajuta careva de pe forum care sa si stea in Bucuresti cum sa scot mufa, sa las sa se usuce si apoi sa o pun la loc? (evident contracost daca ne intalnim!)

Eventual macar cu explicatii, caci eu m-am tot uitat si nu reusesc sa-mi dau seama cum sa le scot, e atat de mic locul acolo...

multumesc anticipat!
Skip ads

  • Florinel_Star

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2005 1900
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salut, la fel am patit si eu ... mi'am pus instalatia de xenon, iar capacele de cauciuc de la spate nu mai intrau din cauza firelor...A trebuit sa le decupeze ca sa stea prinse, iar asta este cauza aparitiei condensului...
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pai normal.. lucru facut la repezeala, numai sa va ia rapid banii, si gata. Nu ii mai intereseaza ce se intampla dupa aia.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
poate fi si o fisura a farului undeva pe lateral sau pe interior,verifica bine si asta sau chiar pe la imbinarea geamului de plastic cu partea din spate a farului,pe la asa zisul mastic sau silicon transparent! am intalnit la cateva masini SH problema asta,au desfacut farul si nu l-au mai sigilat bine si de aceea aparea acel condens!
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Tot citesc pe-aici si ma minunez Exclamation Oare cati din cei care scriu aici au avut un far in mana,..asa din pura curiozitate Question Nu de alta,dar sigur nu se ajungea in stadiul asta,...sa ne preocupe capace din spate,....etanseitatea,....sau mai stiu eu ce .Farul are fante de aerisire,deci nu este complet etans ! Daca va uitati pe dosul farului (vorbesc de Vectra b ),se observa niste dopuri de plastic cu gaura pe lateral.Acele dopuri daca le luati jos se observa acea gaura de aerisire a farului. Suntem multi pe-aici care ne preocupa acest subiect,multi am facut fel si fel de teste,...inclusiv eu,....si tot nu am gasit o explicatie logica.
Skip ads

  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsurile voastre! Dar eu din pacate degeaba ma uit la pozele astea caci nu ma pricep sa ma apuc sa le desfac, asa ca daca ma poate ajuta vreun user de pe forum care sa fie din Bucuresti, cu mare placere toata treaba va fi contra cost!

Numai sa fie de incredere si serios Smile

Astept in continuare raspunsurile voastre, sfaturi, etc! Sad
  • sorynel65

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 2007 z1,4xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salutare!
E unul am renuntat de tot la capacele si de faza lunga si de la cea scurta si totul e ok. Am scapat de condens.
Drumuri bune!
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
<Merlinboy> ! Acele poze au fost puse in scopul de a vedea cum arata un far (spatele farului) si de a vedea ca degeaba te stresezi cu etanseitatea ca pe spate are gauri de aerisire a farului facute din fabrica! Si apropo,Sorinel65,am incercat si varianta ta ,adica sa renunt la acele capace,....dar tot degeaba!Cu ...sau fara,..la fel se comporta!
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Deci la mine este umed intr-una ca in fotografii (chiar si daca este inchisa masina), si a ramas asa de aproape o luna de zile ... becurile merg perfect, practic este sticla uda, de aceea am zis ca a fost condens inainte si acum este oarecum blocata iesirea....si nu stiu ce sa-i fac!
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Baga masina intr-un garaj si desfa capacul de la bec din spatele farului.Ia un feon de par si baga aer cald pe gaura farului pe unde se introduce becul pana dispare tot condensul de pe sticla farului.si vezi dupa o zi-doua ce se intampla!
  • Andrash

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1996 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
recent (acuma 2 zile) am achizitionat un Vectra C din 10.2006 (varianta cu facelift), are xenon din fabrica si farul stang este aburit. Problema este ca masina are condens acolo si daca sta, si daca merg cu ea. Nu dispare... si nu are "maldar de fire" sa ii pun silicon... are cineva vre-o problema similara? stie careva vre-o rezolvare?
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Scoate capacul din spate de la bec si baga un uscator de par acolo dat pe maxim!
  • Andrash

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1996 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
si dupa aia trebuie izolat pe undeva cu silicon?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR