Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
nu predai numerele rosii...probabil la 8deschid.Daca teduci la sfarsitul prgramului ai norocul sa nu stai la rnad..dimineata e mereu aglomeratie!
Skip ads

  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
pai eu doar dimineata pot sa merg Sad
acum mi-am dat seama ca nu am platit taxa de talon si la CEC abia la 8:30 se deschide. o mai pot plati si altundeva?
  • Serbanel

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Voi sunteti norocosi. Eu mi-am inmatriculat masina in Prahova si a durat aproximativ o luna...m-au intors de 3 ori cu actele...(au avut boala pe stampile) oricum am inteles ca asa se intampla mai cu toate masinile din Spania si Italia.


O chestie care va poate fi de folos : daca va cer o mie si una de stampile de la administratia fiscala (daca masina a fost achizitionata de afara prin intermediul unei firme) le puteti spune sa citeasca art.7 din Ordinul M.A.I. nr.1501/2006 :
"b) fiºa de înmatriculare a vehiculului - model tipizat stabilit conform reglementãrilor legale - completatã cu datele proprietarului ºi având viza organului fiscal competent al autoritãþii administraþiei publice locale. În cazul înscrierii pe certificatul de înmatriculare ºi a altei persoane, se va depune ºi o a doua fiºã de înmatriculare completatã cu datele acesteia. În cazul înmatriculãrii temporare pentru export, nu este necesarã viza organului fiscal competent al autoritãþii administraþiei publice locale. Viza organului fiscal competent al autoritãþii administraþiei publice locale de pe fiºa de înmatriculare se poate înlocui prin prezentarea Certificatului de atestare fiscalã."


Folositi va rog frumos butonul 'modifica' este activ timp de 60 de minute de la postare.
edit by StefanTolos

  • Marius_20

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut baieti, vreau sa imi iau un Astra F si as vrea sa stiu sigur ce acte trebuie sa primesc la cumparare. Am tot citit pe forum si prin alte parti...dar vreau sa fiu sigur ca sa nu am probleme ulterior, este prima oara cand fac lucrul asta si ...stiti cum e.
Am gasit un Astra F din '95, motor x16sz, cu urmatoarele caracteristici: ABS, geamuri electrice, oglinzi electrice, trapa, inchidere centralizata, 2 x airbag, radio/CD, servo directie, proiectoare de ceata, primul proprietar, carte service. Masina provine din Austria, a fost adusa pe platforma si nu are numere rosii scoase. Vanzator este o firma(dealer) cu sediul pe langa Ramnicu Valcea, nu dau nume.
Ce acte trebuie sa primesc in cazul de mai sus? Dar in cazul unei masini aduse din Germania?

Din ce am citit, la cele din Germania as primi brief mare, brief mic, contract de vanzare-cumparare intre neamt(dealer) si roman(dealer, samsar,*) + contract de vanzare-cumparare intre roman(*) si mine. alte acte? Mai cer certificat fiscal cuiva? Din ce am cautat, cam asa ar trebui sa arate actele masinii de la austrieci ?:
cartea masinii talonul masinii
Imaginile sunt luate de pe un site ce are modele de acte auto pentru mai multe tari din UE. Multumesc frumos.
Skip ads

  • Marius_20

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut baieti. Dupa cum stiti am pastrat Tigra 1.6 16v, am fost cu ea saptamana asta la Rar, am facut actele si deprecierea, iar de aici nu stiu care este urmatorul pas pt a o inscrie. Am cautat pe forum dar nu am gasit nimic actualizat, ca sa fiu sigur. Din ce am gasit am inteles ca nu se mai cer toate actele traduse.....dar le-am facut varza in capul meu, cu locurile unde trebuie sa ma duc si care sunt actele necesare.

Asadar am nevoie de ajutorul vostru, ce acte trebuiesc traduse si pe unde trebuie sa umblu in continuare?

Pasul 1 cu rar-ul si deprecierea l-am facut .
Pasul 2 ?



Multumesc frumos si imi cer scuze daca am postat unde nu trebuia, dar job-ul imi ocupa toata ziua si nu prea am timp in cursul saptamanii sa caut ce si cum, iar saptamana viitoare as vrea sa o inscriu.
Chiar si acum postez de la locul de munca.


Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor, CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General edit by StefanTolos
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
te duci la traduceri autorizate si traduci actele masinii
te duci platesti taxa de poluare
si apoi te duci la Pipera sa o inmatriculezi.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Taxa CEC
Taxa circa financiara
Nu uita sa faci copii xerox dupa toate actele,inclusiv buletin(cate 2 de fiecare pt siguranta ta)

le- La Pipera trebuie sa dai un telefon in prealabil sa te programeze.Si nu in ultimul rand RCA
  • Marius_20

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ok, unele dintre informatiile de mai sus le stiam, treaba sta in felul urmator, eu din Austria am urmatoarele acte: Cartea masinii (cea pe care scrie Opel Tigra A si are mai multe pagini), cele 2 taloane galbene Tiel I si Tiel II care au stampila pe ele ca masina este radiata si contractul de v-c dintre mine si austriac. Stiu ca inainte se traduceau toate acesta, dar am citit undeva pe forum ca acum nu se mai traduc toate. Eu pe care trebuie sa le traduc...... pe toate acestea sau doar contractul de vanzare cumparare dintre mine si austriac?

Dupa ce traduc actele (intai sa aflu care trebuiesc traduse) ma duc la un butic de acte auto de prin zona Pipera unde cer sa mi se completeze la masina o fisa de inscriere? iar dupa aceea impreuna cu actele traduse, fisa batuta la masina, actele masinii (cele din austria+cele obtinute la rar cu tot cu depreciere) in original+ 2 randuri de copii ma duc la circa financiara din sectorul unde locuiesc, in cazul meu sector 2, unde mai completez o fisa de impunere/declarare a masinii, ii dau doamnei de la ghiseu dosarul cu toate actele, iar dansa imi pune stampila pe acele fise, apoi ma duc sa platesc taxa de poluare la trezorerie sau unde? iar dupa ce platesc toate astea, plus taxa de talon, inmatriculare, rca ma duc la pipera cu dosarul pt a lua nr si talonul? Va dati seama ca in capul meu este o tocanita de informatii care trebuiesc puse cap la cap.

Este prima oara cand inscriu o masina, iar pana acum nu am mai fost pus in situatia asta sa umblu pe la diferite institutii si de aceea am nevoie de explicatii mai concrete, ce acte trebuiesc in fiecare loc, care trebuiesc traduse, cum si unde sa ma duc, o strada ceva.

Stiu ca cer cam multe, dar poate mai sunt si alti colegi in situatia asta si ar fi bine sa explicam mai clar cum decurge o inscriere in anul 2010-2011.
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Traducerile trebuiesc legalizate la notar.
Trebuie tradus contractul de v-c si un act al masinii din care sa rezulte data primei inmatriculari (necesara la calcularea taxei de poluare), capacitatea cilindrica, norma euro...
La fisc ai nevoie de copii dupa traduceri + copie dupa toate actele masinii din tara de origine, copie dupa certificatul de autenticitate de la RAR si cartea masinii (copie) eliberata tot de ei, buletin + copii si bani.. Laughing Cei de la fisc mi-au spus ca daca RAR-ul ar trece data primei inmatriculari pe cartea de identitate eliberata de ei nu ar mai fi nevoie de traduceri. In carte exista rubrica pt data primei inmatriculari, dar nu au obiceiul s-o completeze...
Actele originale inclusiv traducerile sunt necesare la dosarul de inmatriculare si raman la politie.
Mergi taxe si impozite (primarie) sa iti treaca masina pe rol si sa iti stampileze fisa de inmatriculare (daca masina a trecut pe la intermediari ai nevoie de certificat fiscal de la ei precum nu au datorii la stat si pot instraina masina. Platesti o parte din impozit sau pe tot anul (cum preferi), tot aici platesti taxa de inscriere auto - 52lei.
Numerele si talonul se platesc la ghiseu cand depui dosarul, numerele preferentiale se elibereaza in 2 ore sau pe loc daca sunt "la rand". Talonul vine prin posta in maxim 15zile, mie mi-a venit a doua zi... primesti o dovada inlocitoare ca sa poti circula cu masina pana atunci. Pentru Bucuresti am inteles ca se elibereaza o data cu numere.
  • Marius_20

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ok, am inteles, deci sa o traduc unul dintre cele doua taloane galbene din austria, cred ca pe cel care este putin mai lung (in ambele scrie cam aceleasi lucruri) si contractul de vanzare cumparare, la mine in contract scrie undeva si 5/1995 anul primei inmatriculari, dar o sa le traduc pe amandoua si o sa le si legalizez.

Cate traduceri legalizate trebuiesc facute, una de pe contractul de v-c si una de pe talonul galben? sau cate doua din fiecare? Din ce ai spus mai sus Alex, inteleg ca trebuie doar cate una din fiecare, una dupa contractul de v-c si una dupa talon, iar acestora le fac copii xerox pentru cei de la financiar. E ok?

Bunnn, deci luni trebuie sa fac asa:
- ma duc sa traduc actele (contractul si talonul galben mai lung) si sa le legalizez, o sa le legalizeze cei de la traduceri, 18.6 lei legalizarea unui document.
- cat timp se traduc actele, eu dau o fuga pana la un butic de acte auto de la pipera sa completez fisa de inscriere batuta la masina.
- o sa fac o asigurare rca pe 6 luni sau 1 an, depinde de cat o sa ma coste
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu care este obiceiul pe la voi, dar pe aici la Cluj exista firme care fac totul de la a la z.
Asa am facut si cu masina sotiei acum 2 ani si asa am procedat si cu astra cdti luata in septembrie.
Firma mi-a facut absolut totul- rar, traduceri acte,platit taxa la trezorerie, depunere acte la militie, ridicate acte, absolut totul pentru ceva in jurul a 200-250 ron.
fa-ti socoteala...200 ron(+/-)/ drumuri, nervi, etc...depinde de cat dispui pe ambele parti
la final am primit o lista cu totalul la fiecare manevra.....nu am banuit nici un moment ca m-ar trage in piept...m-am gandit doar ca eu personal as fi innebunit stand la coada la fiecare institutie, as fi platit pe telefoane minim jumate din suma..apoi benzine, timp....
  • Marius_20

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Exista si pe aici firme de genul asta, dar in momentul de fata chiar nu imi permit sa platesc o firma pt treaba asta. Abia am facut rost de bani sa o pot inscrie, iar daca imi raman prefer sa ii investesc in masina sau sa merg la o intalnire cu cei de pe forum unde bem un suc, mancam ceva si ne simtim bine. Pana acum am zic hai ca 50-60 lei platiti in plus pt diferite chestii nu conteaza, dar cand am facut un calcul...m-a dus mult mai mult. Oricum in felul acesta o sa stiu ce si cum se face pentru viitoarea masina. Sper sa termin saptamana care vine si totul sa fie ok. Am niste emotii mai mari decat atunci cand am luat-o Smile) Maine imi expira numerele provizorii si pana iau nr definitive o sa stea pe dreapta.

on: daca cineva poate da detalii cu privire la institutiile unde trebuie sa ma duc pentru sectorul 2....ar fi perfect, sa nu ma plimb de la una la alta.
Din cate am cautat, am gasit trei institutii pentru sectorul 2: la Gara de est, in apropiere de gara de est pe Avrig si la C. A. Rosetti. Unde trebuie sa merg prima oara?
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Marius_20 a scris:
Cate traduceri legalizate trebuiesc facute, una de pe contractul de v-c si una de pe talonul galben? sau cate doua din fiecare? Din ce ai spus mai sus Alex, inteleg ca trebuie doar cate una din fiecare, una dupa contractul de v-c si una dupa talon, iar acestora le fac copii xerox pentru cei de la financiar. E ok?

Cate una din fiecare, la fisc ai nevoie de copie iar la politie raman originalele. In cazul tau e posibil sa ai nevoie de o copie penru taxe si impozite (primarie) pentru a-ti trece masina pe rol - la mine nu a fost cazul pt ca eu am luat-o printr-un intermediar si am prezentat actul de v-c din Romania.
  • Marius_20

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am inteles. Deci cate una din fiecare si apoi le fac copii. Perfect
  • Ionut92

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Va rog un mic ajutor pentru un incepator, vreau sa-mi iau o masina aceasta(clik)(nu vreau sa fac reclama) as vrea sa stiu cam cat ma costa pe langa cei 2700 de euro cat costa masina, sa o inmatriculez. Multumesc.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ionut92 a scris:Va rog un mic ajutor pentru un incepator, vreau sa-mi iau o masina aceasta(clik)(nu vreau sa fac reclama) as vrea sa stiu cam cat ma costa pe langa cei 2700 de euro cat costa masina, sa o inmatriculez. Multumesc.

Taxa de prima inmatriculare; luand in calcul: euro3, 1900cm3, vechime 7-8ani = 1600eur (in fericitul caz in care mai poti obtine programare la RAR in 2010)
+500 eur alte "maruntisuri" :RAR+ITP, asigurare, impozit, taxe, hartogaraie, numere, talon etc....
Ps: masina pare dubioasa. TAKE CARE!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Doar optionalele costa aceasta suma Laughing (sau o buna parte din ea...)
Vezi ca proprietarul sa nu locuiasca in preajma lacului Balaton Wink
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Si o sa-i ceara si un "mic" avans ca sa fie sigur ca nu vine cu masina in romania degeaba Smile)
  • preda_elena1969

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1995 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
am cumparat un opel vectra-b-cc din anul 1995,cu motor de isuzu tipul x17dt si as vrea sa stiu daca masina este euro 2 si o pot inscrie facindu-i deprecierea.nu are aer conditionat.si pina la ce data o pot inscrie beneficiind de taxa nemajorata,sau mai bine sa o inscriu pe bulgaria?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
e euro 2 sigur
da se poate inscrie si facand depreciere
ca sa beneficiezi de taxa nemajorata masina trebuie sa fie cumparata pana pe 31 dec 2010
mai avantajos ai iesi la bulgari ca e si impozitul mai mic la ei
cel mai avantajos e sa dai statul in judecata si asa nu mai platesti taxa.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR