Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • raduradu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
stie cineva unde se gasesc sigurantele de sub bord la corsa c! cred ca una din ele e arsa si nu imi mai merge pompa care arunca apa pe parbriz. anul trecut am avut aceiasi problema si m-au rezolvat aia la service da pt 600000 lei si asi vrea sa o schimb singur. ms
Skip ads

  • gallardo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut! Si eu "sufar" de aceeasi problema...mi s-a ars siguranta de la spritz parbriz...eu am localizat blocul de sigurante e in stanga fata cum deschizi capota o cutie de plastic mai mare asa(20X15 cm) neagra desfaci capacul si inauntru ai sa vezi toate sigurantele....Acum problema adevarata este: care dintre ele e pentru spritz parbriz pentru ca eu nu am gasit nici un desen relevant, doar pe interiorul capacului schema blocului de sigurante numerotate dar nu indeajuns pentru a-ti da seama care si pentru ce e....Am fost la un magazin specializat si am luat cate o siguranta din fiecare (7.5, 10, 15.....) , m-am uitat la ele(cele care sunt in bl. de sigurante de pe masina) poate vad vreuna sa fie intrerupta sau cu semne de "trauma" dar nu am avut succes...Si eu vreau tot eu sa rezolv problema asta...Am cumparat si un bidon de solutie -40 grade pentru ca banui ca din cauza asta mi s-a ars...a inghetat solutia care era in borcan si cand i-am dat comanda s-a bushit siguranta. Daca stie cineva care este acea siguranta ce trebuie schimbata am fi recunoscatori daca ne-ar spune si noua, nu? Smile

Poze cu blocuri de sigurante gasite pe net (eu nu le-am putut folosi dar poate vedeti ceva ce eu nu am vazut):






thanks!
  • raduradu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
mai sunt niste sigurante sub bord! stiu sg de la service! da nu stiu unde sunt localizate
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
hehehe...la astra clasic in stg sub volan e un compartiment ...pt acte?!?..si are pe margini 4 suruburi cu floare mare...care se pot desface si cu o fisa...se desfac alea si...surpriza...dai de blocul de sigurante cocotat undeva sus sub bord. Apesi pe o clema si...surpriza2..blocul de sigurante se rabateaza si coboara jos...si are pe el inclusiv penseta pt extragerea sigurantelor Very Happy Ia vedeti..poate este la fel si la corsa C???
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
nu e la fel, la motor sunt toate sigurantele in acelasi panou, am sa ma uit in autodata 2005 si maine iti comunic siguranta cu necaz, ca din pacate nu mai am net acasa.
  • gallardo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
asteptam raspunsul tau...multumim!
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
am uitat sa capturez alea din autodata, scuze, maine le aduc sigur.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Le-am bagat eu la poze, la masina mea. Oricum pozele sunt luate din manualul masinii, care poate fi luat de aici: https://www.clubopel.com/lin.../CorsaOct2002.pdf
Skip ads

  • raduradu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
sigur mai are alte sigurante pt ca sigurannta din panoul central e ok
  • raduradu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
cineva ceva idei?
  • dorinD

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
conform documentatiei(pag. 214) ar trebui sa fie siguranta nr.15(15A), albastru deschis.
  • raduradu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
succes am gasit siguranta ! mai e acoperita de un capac mic de plastic negru ! intrebarea e ce au facut aia de la servis pe sub bordul masinii mele de m-au taxat 600000 mii lei ca sa gaseasca siguranta? magarii!!!!! alcool+condus=catastrofa alcool+reparatii masina=succes
Skip ads

  • florinyxd

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: braila
  • Masina: Corsa 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
[img]





am gasit diagrama la tabloul de sigurante. cel putin asa e la mine la y17dt
  • sagosu2004

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2006

  • Mesaj Privat
eu am avut probleme cu casu si am luat siguranta bucata cu bucata si le-am controlat pe toate din tabloul ala de sub capota . am gasit-oooooooooooooooooooooooooooooooo. era arsa
  • Udvar Paul

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Buna
Nu mi-se aprinde ABS-ul in bord si m-am uitat la panoul de sigurante si surpriza siguranta de la abs lipsa...asta inseamna cu nu am ABS la masina?(CORSA C 2001)
Multumesc
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Clar dc nici nu se aprinde nici nu ai siguranta in locul ei n-ai ABS. Apapa frana tare de tot o data si atunci observi. Ar trebuie sa-ti impinga pedala inapoi si se aude un zgomot ciudat
  • Udvar Paul

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mda se pare ca nu are abs(mi-am luat teapa cand am luat-o) ..la vanzare cu ea
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu ABS-ul face masina. Drept e ca-ti trebuie in cateva situatii dar dc masina merge bine crezi ca merita sa o vinzi sa iei alta despre care iar nu stii nimic? In plus poate nimeresti una mai rea decat asta care-o ai acu...
  • Udvar Paul

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sincer am crezut ca abs-ul e standard ,nici nu mi-am inchipuit ca o masina care are euro 4 si ceva dotari pe ea sa nu aiba macar un amarat de abs ....asta e
  • Junioru

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Am si eu o mica problema si nu ii dau de cap. Nu gasesc siguranta de la bricheta (stiu ca suna stupid). Cerculetul din jurul brichetei se aprinde dar ea nu incalzeste, nu imi merge nici detectorul si nici aspiratorul. Cred ca s-a ars.

Din pacate am tot incercat sa gasesc un manual pentru o corsa ca a mea (Corsa C 2004, Z12XE) sau macar o poza cu panoul de sigurante, dar fara succes.

Ma poate ajuta cineva cu solutinoarea probleme? (Macar sa stiu ce fel de siguranta trebuie sa cumpar , daca gasesc si locatia exacta a ei sa o schimb ar fi super)

Multumesc,

Tavi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR