Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • ANDU 35

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Am si eu probleme cu un vectra c 2.2 ,ma lasa acceleratia cand o duc in 3000 ture, am inteles ca nu mai trage motorina din rezervor.
Stiti un mecanic bun? O recomandare va rog. Unde ma duceam eu e in concediu si nu mai pot amana
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Daca nu ai QuickHeat, va trebui sa te adaptezi... in general asa e diesel-ul pe Opel, nu se incalzeste prin oras decat cand te apropii de destinatie. Smile

Sau, poti sa improvizezi unpic si sa pui un corp CGP original de WV, Ford, Renault si o placuta electronica de comanda facuta de cineva care stie sa faca asa ceva.
  • ionutzzz81

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2014

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca acest sistem este doar pentru masinile dotate cu climatronic? eu daca am clima manuala nici vorba sa am asa ceva?
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Este prezent doar pe masinile cu climatronic. Avand in vedere ca inainte ai avut benzinar iar acum ai Z17DTH pregateste-te pentru o iarna geroasa nu doar afara din masina Smile ci si inclusiv in masina Smile. 1.7-ele este un motor care se incazleste greeeuuu... foarte greu iarna .
Cel mai probabil o sa vedem din topic-uri din partea ta cu : "nu baga caldura" sau " termostat defect" pentru ca bineinteles o sa crezi ca este defecta dar pur si simplu asa este acest motor de 1.7 . Si nu poti sa ma contrazici deoarece am avut vreo 4 Astra H diesel toate 1.7 Smile.
P.S. Astra H-ul de 1.6 este parfum la capitolul caldura de fapt chiar si Dacia 1310 din aia cu bord care baga aer doar pe sus Smile.
P.S. 2 Sa nu crezi ca un Astra H diesel pe drumuri scurte in oras iarna va consuma mai putin 10 % in oras.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca ai spus tot ce era de zis la ce a intrebat colegul cu Z17DTH. Laughing

Sper sa nu il ia depresia dupa toate astea, mai ales ca vine de pe benzinar unde pe iarna benzinarul se incalzeste repede... Mr. Green
  • ionutzzz81

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Smile)) am dat deja comanda de termostat, luni il schimb dar e defect, trece apa de el. Am mers 20 km pana la serv si apa avea 75 grade deci pe buna dreptate trebuie sa-l schimb. Daca la iarna vedeti un H plin de cartoane in fata al meu e Smile))
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Yeah, te adaptezi ca nu ai ce face. Laughing
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Traiasca cartonul ! ( ãla din fața radiatorului) Smile juma' de radiator iarna si n-ai probleme !
Skip ads

  • ionutzzz81

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2014

  • Mesaj Privat
gata aseara am montat termostatul nou, este diferenta intre cel vechi pe care l-am gasit pe masina in sensul ca parea mai solid si bine facut Smile fata de cel cumparat acum, marca Gates. Temperatura acum sta la 86 grade. Sa vedem cat o sa tina cel nou Smile. Azi au fost in jur de 6 grade dimineata si s-a incalzit destul de repede.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Gates nu produce termostate, doar le comercializeaza sub nume propriu.

Cred ca cu totii am realizat cand am demontat ca termostatul original al masinii era construit mai solid, adica facut bine sa reziste mai mult. Laughing

Si eu tot Gates mi-am pus anul trecut. Laughing
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Am observat ca motorul se incalzeste mai repede. (1,7 dti). Am schimbat saptamana trecuta uleiul si am pus doar 4 litri. Sa fie vreo legatura? (nu am mai pus jumatatea de litru pana la nivelul "maxim" pe joja)
  • doggfatther

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2012

  • Mesaj Privat
ai facut cea mai mare greseala ca ai pus 4 l , scoate-l sa vezi ce repede se incalzeste masina si caldura la greu , de recomandat sa ai si stingator bun la tine
Skip ads

  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pune Cat scrie In Carte !
  • Mirel Ycm

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2014

  • Mesaj Privat
salut, si eu am un opel astra si tot asa , Mi se incalzeste greu si daca e sa o las mai usor scade. Si am termostat nou.. asa e cu opelul Smile)
  • Viorro

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Mokka X 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
In ultima mie de km am observat ca temperatura motorului urca rapid ( in maximum 5 km) la 84 de grade dupa care scade la 82 si tot asa, doar in forja (la peste 2500 RPM creste la 86-88 (azi spre exemplu la 3000 RPM si 140 KM/h in urcare a ajuns pe la maximum 93, dupa care scade iar la 82, in frana de motor. Este un comportament normal sau ar trebui schimbat termostatul? La ce temperatura ar trebui sa inceapa sa deschida termostatul la Z13DTH? Pe site-urile de piese auto temperatura data este de 88 de grade, asta inseamna temperatura de deschidere sau cea la care se deschide complet termostatul?
  • Viorro

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Mokka X 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Mda, se pare ca functioneaza corect, doar in sarcina maxima deschide complet, nu exista termostat care sa functioneze in plaja de 2-3 grade. In sarcina medie/relanti incepe sa deschida la 82 grade, la 84 grade se deschide inca putin si temperatura scade pana la 82 unde se inchide de tot si ciclul se reia. In sarcina de 75% (intre 2500-2800 RPM, treapta a 4-a) temperatura ajunge pe la 89 de grade (termostat deschis cam 80 %) iar la peste 3000 RPM temperatura ajunge la 92-93 grade si ramane acolo, daca sarcina este mentinuta.

Astept si alte pareri, daca cineva mai vizualizeaza in mers meniul ascuns la Astra H cu Z13DTH.
  • roberto 2015

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2003 2.0 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2014

  • Mesaj Privat
E adevarat despre modelul de opel astra G eu unu la fel de 2.0 dti si ies cu ea pe autostrada merg cam 12 km la 120 km/h 130km/h si nici makar nu mi se ridica acul...de la apa yo cred ca dupa cate am vaxut si aicia asa sunt ele de fabrica.....
  • roberto 2015

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2003 2.0 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Viorro a scris:In ultima mie de km am observat ca temperatura motorului urca rapid ( in maximum 5 km) la 84 de grade dupa care scade la 82 si tot asa, doar in forja (la peste 2500 RPM creste la 86-88 (azi spre exemplu la 3000 RPM si 140 KM/h in urcare a ajuns pe la maximum 93, dupa care scade iar la 82, in frana de motor. Este un comportament normal sau ar trebui schimbat termostatul? La ce temperatura ar trebui sa inceapa sa deschida termostatul la Z13DTH? Pe site-urile de piese auto temperatura data este de 88 de grade, asta inseamna temperatura de deschidere sau cea la care se deschide complet termostatul?

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
roberto 2015 a scris:E adevarat despre modelul de opel astra G eu unu la fel de 2.0 dti si ies cu ea pe autostrada merg cam 12 km la 120 km/h 130km/h si nici makar nu mi se ridica acul...de la apa yo cred ca dupa cate am vaxut si aicia asa sunt ele de fabrica.....

la tine sigur este dus termostatul. Am acelasi motor si daca ies pe autostrada dupa 3-4 km este apa la temperatura de lucru acum pe vremea asta. Iarna mai scade putin ca folosesti incalzirea si e mai frig dar nu are voie sa nu urce temperatura la motor pe distanta si viteza precizate de tine...
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
roberto 2015 a scris:E adevarat despre modelul de opel astra G eu unu la fel de 2.0 dti si ies cu ea pe autostrada merg cam 12 km la 120 km/h 130km/h si nici makar nu mi se ridica acul...de la apa yo cred ca dupa cate am vaxut si aicia asa sunt ele de fabrica.....
Termostat blocat pe deschis...trebuie schimbat.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR