Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • gabi.dvd

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o problema si va rog sã mã ajutați cu un sfat ...Am un golf pe benzina motor 1.6 si îmi consuma ulei, persoana de la care am luato mi-a spus cã a mers cu ia si i sa blocat ventilatorul si nu ia mai rãcit apa. Se poate sã îi fi ar vro garnitura de consuma așa mult ulei
Skip ads

  • gabi.dvd

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Oricum o sa ma duc la un servus sã vada compresia motorului cred cã asta ar vi cel mai indicat ...
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nu am auzit de versiunea/modelul Golf la Opel, e ceva model nou ?
  • gabi.dvd

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Nu am selectat greșit când mi-am fãcut contu
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
aceste motoare pe benzina la opel sunt cunoscute ca fiind consumatoare de ulei...
consumul de ulei apare cand este uzura la ghidajele si semeringurile la supape, segmenti uzati (lipsa compresie in general), scurgeri de ulei de pe la motor si altele.
consumul de ulei in motor (deci fara pierderi) poate fi recunoscut dupa culoare fumului, albastrui la evacuare...
consumul accepta de producator este de 0.8L la 1000km desi din punctul meu de vedere la acest consum masina ar trebuie sa fie ca un trabant vechi vazut din spate Smile
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut!

Da-ne te rog si sursa unde ai gasit ca e considerat acceptabil un consum de ulei de maxim 0.8 litri la 1000 km.
Ciudat, asta inseamna ca eu am reconditionat motorul ca boul, ca-mi manca doar 0.5-0.6L / 1000 km daca nu o forjam tare.
Mai ciudat este ca dupa reconditionare "mananca" 0.2 - 0.3 litri la 7-8000 km, deci sub 0.1 L / 1000 km.
Luand in considerare faptul ca pierde ceva ulei pe la garnitura baii de ulei si foarte putin pe sus pe la garnitura capacului de la motor (capac tacheti / culbuctori), tind sa cred ca de fapt nu papa deloc ulei.
Eu sincer sa fiu, orice consum de ulei de peste 1 L intre schimburi (sa zicem la 10.000 km) , il consider problema la motor, daca nu sunt pierderi evidente si masive pe undeva.
In principiu, daca masina nu fumega deloc sau aproape deloc, inseamna ca nu papa ulei, sau nu papa excesiv.

Bafta!
  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
In manualul de utilizare la pagina 270 si 271 scrie un consum de 0,6l/1000 km atat pentru benzina cat si diesel.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Dragos Ene, pune te rog o poza sa vedem si noi unde zice ca e ok un consum de ulei.

Un singur lucru iti zic.
Daca nu completezi cu ulei deloc, intre 2 schimburi de ulei cu cat ulei mai ramai in motor?
Skip ads

  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Am atasat paginile.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Inseamna ca eu am masina stricata pentru ca nu imi consuma ulei deloc.
Intre schimburi imi scade 1-2 mm in conditiile in care mai am si pierderi de ulei pe la o garnitura...

Totusi, nu cred ca e relevanta valoarea aia decat ca valoare maxima admisa peste care trebuie intervenit la motor.
Eu nu cred ca neamtul completeaza 1 litru de ulei la 2000 de km...
El merge 15000 fara sa ridce capota masinii (o ridica doar ca sa puna lichid de parbriz)...

Plus ca am un amic care are o astra h cu z16xe din 2006 (cred) cumparata de noua din romania, unic proprietar, acum are peste 100.000 de km si nu consuma ulei deloc intre schimburi (facute la aproximativ 12000 de km unul dupa celalalt, cam atat merge el anual)
Deci teoria asta cu consumul normal de ulei e doar o interpretare gresita a cartii tehnice a masinii...
  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Nu cred ca e o interpretare gresita. Asa cum ai zis e o limita maxima. Producatorul se acopera in cazul in care sunt ceva probleme in perioada de garantie a masinii. Te duci cu probleme si iti da cu cartea in cap....
Si, apropo, mentiunea este valabila si la alte branduri, de exemplu: VW (atat pd cat si crdi), BMW (de e60 stiu), etc
PS la fel si eu fara sa adaug vreun gram intre schimburi in conditiile in care pun ulei GM (dupa parerea unora de o calitate indoielnica).
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu merg de 5 ani doar cu GM si nu e nici cea mai mica problema...
E oarecum mai slab decat alte brand-uri consacrate dar eu il folosesc si nu am observat probleme deloc...
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
FBogdan a scris:Salut!

Da-ne te rog si sursa unde ai gasit ca e considerat acceptabil un consum de ulei de maxim 0.8 litri la 1000 km.
Ciudat, asta inseamna ca eu am reconditionat motorul ca boul, ca-mi manca doar 0.5-0.6L / 1000 km daca nu o forjam tare.
Mai ciudat este ca dupa reconditionare "mananca" 0.2 - 0.3 litri la 7-8000 km, deci sub 0.1 L / 1000 km.
Luand in considerare faptul ca pierde ceva ulei pe la garnitura baii de ulei si foarte putin pe sus pe la garnitura capacului de la motor (capac tacheti / culbuctori), tind sa cred ca de fapt nu papa deloc ulei.
Eu sincer sa fiu, orice consum de ulei de peste 1 L intre schimburi (sa zicem la 10.000 km) , il consider problema la motor, daca nu sunt pierderi evidente si masive pe undeva.
In principiu, daca masina nu fumega deloc sau aproape deloc, inseamna ca nu papa ulei, sau nu papa excesiv.

Bafta!

legat de consumul tau de 0.5l-0.6l la 10.000 km este infim si eu chiar nu umblam la masina pentru atata dar sunt banii tai Smile
consumul respectiv de ulei este trect in cartea tehnica a masinii si in specificatiile motorului. cel putin asa este trecut la Astra G pentru motorul de Y20DTH la altele nu ma pot pronunta exact.
si ca sa spunem realitatea: nu exista masina care sanu consume deloc ulei. cine spune asta inseamna ca nu stie cum este construit si functioneaza un motor si nu are rost sa dam explicatii ca este atehnic... de aceea si producatorii masinilor scriu in cartea masinii care este consumul acceptat si in care ei zic ca motorul este inca in parametrii (un consum de ulei exagerat dar asa sunt ei acoperiti cel putin pe perioada garantiei(
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mikyboy, zicea de 0.5-0.6L / 1000 km nu la 10.000 km
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu un inteleg cum pot avea masinile consumul asta de 0.6 l / 1000 si nu dau cu fum albastru. Am un vecin cu z16xe si i consuma juma de litru la mie (conform cartzii inca in parametrii) nu pierde ulei pe nicaieri doar il consuma motorul si nu da fum albastru deloc si culmea teava de esapament e curata ca lacrima....
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:mikyboy, zicea de 0.5-0.6L / 1000 km nu la 10.000 km

pai si uita-te cu atentie la pozele pe care le-a postat colegul si vezi ca scrie la 1000km nu 10.000km deci am avut dreptate.
nu exista masina care nu consuma ulei. daca ai DPF atunci iti mai spun ceva, ai consum de ulei dar care nu se vede pentru ca in ulei iti ajung reziduri si o mica cantitate de motorina (mai ales daca nu apuca sa faca regenerarea corect si complet) si atunci nivelul de ulei iti ramane constant dar calitatea lui nu... (cauta pe net sa vezi ca exista destule discutii despre aceasta)
cat despre uleiul GM este ok ca raport calitate/pret insa dupa 7000km isi cam pierde din calitatile de ungere.
deci nu exista masina care nu consuma gram de ulei. exista masini care nu consuma ulei (adica nu completezi de la un schimb la altul) si masini care consuma ulei.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR