Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • keepwalking

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Jantele pe care le am acun sunt de 17 si ma gandeam, este cumva recomandat vara sa folosesti jante de 18?
Skip ads

  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Depinde si de masina-motorizare.La un motor cu putere de sub 130cp nu poti pune pe 18 sau 19.Mai sus, da.
  • keepwalking

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Masina are 130CP. Ma intereseaza daca am de pierdut daca am jantele pe 17. Vreau sa stiu daca este necesar sa imi iau de 18 pentru vara.
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Recomandat nu se poate spune,doar daca vrei sa arate masina mai bine si ai ceva bani de cheltuit.
La mine spre exemplu,masina a avut pachetul cu jante de 18 si am luat roti de iarna complete cu jante de tabla pe 17.
Skip ads

  • keepwalking

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mersi mult pentru sfat. O sa raman la cele de 17 atunci daca singurul motiv pentru care sa cheltui 1000 de euro este sa arate mai bine masina. Pe mine oricum ma intereseaza interiorul ca acolo stau Smile
  • CKX

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Jantele pe care le ai acum pe 17 sunt incaltate cu pneuri 225, daca pui 18 vei avea 245. Daca esti impatimit al vitezei sau al serpentinelor, o sa simti ca masina e mai stabila cu cele pe 18, daca mergi normal, n-o sa simti nicio diferenta, iar daca nu te intereseaza nici cum arata masina cu ele, lasa-le pe alea pe 17, sunt mai usoare si mai confortabile.
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Stai linistit cu rotile pe 17.Eu am pe 18 si nu cred ca se merita sa dai o "caruta"de bani ptr.acea diferenta.A mea asa am configurat-o fiind cosmo.Masina oricum arata frumos.
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
@keepwalking - am niște cauciucuri de vara Michelin Primacy HP de vara 225/55/17 NOI

Le-am cumpãrat împreuna cu jantele originale Opel pe 17 ( pt la iarna ), dar de cauciucuri nu am nevoie fiindcã mașina va veni peste doua sãptãmâni cu jante pe 18 și anvelope de vara

Știu ca nu e secțiunea potrivita, însa poate ai nevoie și le dau aproape la jumate de preț.
Skip ads

  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Eu am jante pe 19 de vara si masina se aseaza la drum extraordinar.La 220km/h nici no simti .E foarte stabila.
Jantele de iarna sunt pe 18 .Diferenta mare nu mi-am dat seama sa fie.Ca si iarna....daca e vremea buna....si fara zapada...tot cu 200 si ceva rulez.....
Asa ca....18-19....trebuie un expert sa fie atent la acest detaliu.
Singurul lucru care face 18 cu 19 (dupa parerea mea ) sa se diferentieze....e doar felul cum arata pe exterior (vizual) masina.In rest ambele dimensiuni fiind recomandate pentru masina.....gaz sa fie....ca aspectul mai putin conteaza.
Toate bune.








Primele 4 sunt pe 18 (iarna)
Ultimele 4 sunt pe 19 (vara)
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Rog un administrator sa aranjeze putin pozele.
Multumesc.
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Cum are dragos de iarna, de 18, am eu de vara, iar iarna, am de 16 de tabla. (am aceeasi culoare de masina Smile )

Sunt frumoase alea de 19, numai ca-n Romania simti in gura toate crapaturile din carosabil, gropile, denivelarile, etc.
Pe unde locuieste dragos (vezi poze), se merita de 19.
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Sa stii ca ce ai zis de Romania ....ai zis bine.Acum o luna jumate am fost cu masina in tara.Mi-am blestemat zilele.Am stat doar o saptamana jumate...si ca pagube :
- spoilerul fata OPC am reusit sa-l sgarii
- am luat niste gropi pe europenele noastre minunate de am zis ca-mi sar rotile ( eram cu astea pe 19 )
- mi-am spart si parbrizul de la o piatra din trafic...
Concluzia:
Bine ca am prins macar o intalnire cu baietii din Iasi cu aceasta masina....ca pe viitor.....avionul sa traiasca.

Respect....si toate bune
Skip ads

  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Eu mai am de asteptat pana vine masina, este deja la Gyor deci nu mai e mult însa nerabdarea ma omoara.

Si ca sa mai treaca timpul m-am pus pe cautat jante pentru la iarna, nu aveam de gand sa cumpar , insa am dat de o oferta destul de buna,
si cum s-a nimerit ca tipu era si din Timisoara, m-am dus sa le si vad.

Avea jantele pe 18 in 13 spite ca a lui Dragos si o pereche pe 17 originale opel cu tot cu anvelope 225/55 .
Si jantele si cauciucurile noi-noute .

Sincer am stat pe ganduri sa iau cele pe 18 pentru aspect , dar avand in vedere ca in afara de niste drive test-uri, nu stiu daca nu o sa ma scuture prea tare si cele cu care vine mașina ( pe 18 cu 5 spițe duble ) plus diferența de preț la anvelope am optat sa iau jantele pe 17. Le-am cumpãrat cu tot cu cauciucuri, am zis sa mai scot pârleala si sa vând anvelopele dar cum nu cred ca voi gãsi cumpãrãtor acuma înainte de toamna , poate o sa le folosesc eu anul viitor in caz ca 18 mi se va pãrea prea hard pentru RO .

PS. am încercat sa adaug niște poze, dar se pare ca nu sunt în stare Smile
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Esti tare frate.Sa mor de-am avut pana acum curiozitarea sa-mi numar spitele la jantele de iarna.Da ai dreptate.13 sunt.
Super tare....
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Hehehe, vine de la numele lor 13-Speichen-Design ( 13 spoke ), nu m-am pus neapãrat sa le numãr Smile)
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Aha....si eu trebuia sa stiu cica asta....ca doar am Opel.....
Bine de stiut....
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Apropo de parbriz, eu am doua ciupituri de la pietre sarite si vreo 5 dungi facute de vreun idiot pe la spalatorii (carpa cu care-ti usuca masina o spala inainte sub jet, dar intinsa pe jos, langa masina... deci e clar ca ia pietricele pe ea).
E destul de "moale" parbrizul, nu-ntzeleg de ce asa usor s-a si ciupit.
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa zic de parbriz.La mine pietricica a fost deasupra oglinzii interioare pe spatiul negru....si de acolo s-a intins.O fi mai sensibil parbrizul...eu unul am luat o singura piatra si buna....punct ochit/punct lovit.
Legat de spalatul parbrizului.....eu zic sa schimbi spalatoria.Nu e normal sa-ti curate carpa in acest fel....sau poti sa aduci cu tine de acasa o carpa de-a ta si sa-i pui sa-ti faca geamurile cu ea.
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Dragos dacã oricum ești in Germania suna la Clarglass ca si asa isi fac reclama non stop ca iți rezolva parbrizu pe gratis daca ai Casco.

Ramasesem dator mai sus cu o informatie, si anume oferta celor de la Opel pentru jantele pe 17

"Janta roata aliaj....1002582.....906.94 lei
Janta roata tabla design ....1002577....454.89 lei
Capac janta tabla design....6006277...141.46 lei

Termenul de livrare este 3-7 zile
Preturile sunt cu TVA inclus."


906 lei mi se pare imens, mai ales la prețul pe care am luat aceleași jante cu tot cu cauciucuri.
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Partbrizul mi l-am rezolvat de cum am ajuns...a doua zi.Am full Casco la masina.Am fost la reprezentanta Opel de la mine din oras.Si a fost OK....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR