Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • gheorghita.cristian

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salut

Am ales sa pun aici acest topic in loc de "Vand/Cumpar masina" pentru ca am nevoie de sfaturi si pareri tehnice din experienta celor care deja poseda acest model si nu numai.

Sunt posesorul unei Astra G 1.4 din 2009...

Acum dupa 3 ani, am schimbat un pic preferintele in ceea ce priveste masina. Vreau o masina mai mare, ceva mai puternica si muuuult mai confortabila (nu conduc foarte mult in sensul ca nu merg cu masina zilnic la serviciu dar imi place sa conduc si orice ocazie inafara zilelor in care lucrez ,mai ales la sf de sapt sau de zi, conduc cu mare placere)

Long story short, pe Insignia mi-o doresc de cand a aparut, dar nici acum ca si atunci nu am bugetul necesar pt una noua asa ca sunt dispus sa renunt la ideea de nu-mi cumpara o masina sh pt a evita orice neplacare in primii 4-5 ani , DOAR pt Insignia.

Trebuie sa mentionez ca bugetul maxim ar fi 15.000 EUR pt o masina si singura cea mai valabila varianta era Astra J Enjoy probabil un 14 120 si/sau 140CP.

Am gasit o Insignia 1.8 140 CP din 2010 cu aproape 40.000 km , varianta Edition cu Premium Edition, Lumini si vizibilitate si pachetul Driver la recomandarea dealer-ului de la care am luat si masina actuala. Pretul aceste Insignia este 13.000 EUR.
Masina are istoric documentat, nu are probleme tehnice (din spuse, inca nu am testat) , doar proprietarul , pers cu o situatie financiara f buna, doreste sa o schimbe. Intentionat am mentionat despre proprietar pentru ca pretul masinii mi se pare mic pt anul si KM efectuati.

Voi reveni cu impresii si poze (nu am vazut masina inca pt ca e in Braila la dealer) in cursul sapt acesteia, dar pana atunci doresc sa stiu si parerea voastra. Cum vi se pare pretul in raport cu varianta de motorizare si echipa si anul de fabricatie.

Stiu ca am scris mult Smile dar as fi preferat sa ne intalnim la o bere pe Lipscani sa discutam treaba asta decat sa imi frang degetele pe tastatura Smile
Skip ads

  • nycman91

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2008 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2011

  • Mesaj Privat
salut ! sa stii ca asa am patit si eu anul trecut. am cumparat o insignia an 2008,diesel,160cp,kilometri putini,tot asa de la o persoana cu bani ce dorea sa-si ia un Suv. am mers pe incredere si am luat-o crezand ca doar de asta o schimba ca avea bani si se plictisise de ea. nu pot sa zic ca mi-am luat mare teapa dar mai tarziu am descoperit ca masina a fost revopsita in totalitate. deci ai grija la astia asa zisi cu bani, ca sunt mai periculosi ca toti .le lovesc,le strica diverse componente si apoi le repara si le vand ,arborand un aer plictisit ca vezi doamne isi permite sa schimbe masina in fiecare an si tu esti norocosul viitor posesor al unei masini impecabile. uita-te bine peste tot si nu crede tot ce spun oamenii,ca nu mai exista persoana cinstita in tara asta,iar respectivul o vinde dintr-un motiv foarte intemeiat. succes !
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
O masina revopsita nu înseamnã ca a avut cine știe ce problema(cunosc un caz de lac care nu se uscase din fabrica si masina la spalatorie pur si simplu se decolora),eu consider ca la o masina SH nu te uiti dacã a fost vopsita,bara schimbatã,aripa,usa samd.Eu unu cred ca o masina SH care nu lasa"4urme" si o iei la preț bun,cam asta înseamnã SH chiar si cu KM mulți.Dacã cauti perfectiune(nu neaparat primesti) cumperi nou.
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Si insignia mea este din 2010 si am 45.000 km,probabil omul a mai avut ,ca si mine o alta masina.Daca o cumperi cu o minima "garantie"este ok.Bafta
Skip ads

  • keepwalking

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Sa nu ai incredere in nimeni. Degeaba iti spune el ca are carte tehnica, ca masina e noua etc etc. Te duci frumos acolo, iei cartea si suni la service-ul de pe stampila si ceri detalii despre masina. Dupa aia iei masina frumos si o bagi la Opel in service. Acolo iti spun exact daca are kmetrii dati inapoi si problemele tehnice. Din experienta, am vazut vreo 10 masini cu km dati inapoi dar toate s-au vazut la reprezentanta.
La Opel ceri sa intri decat tu cu masina in teste sa stai fara jena si vbesti cu omu de acolo sa iesi cu ea la drum ca ala daca e meserias isi da seama ce are masina.

Eu la masina care o am acum am sunat la service-ul din Germania de unde era masina si mi-au dat tot istoricul prin telefon dar nu ar trebui sa ai probleme
  • gheorghita.cristian

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Am citit toate parerile voastre si intr-adevar aveti dreptate.

Haideti sa va spun si cum sta treaba cu masina asta...persoana care mi-a recomandat-o este de incredere pt mine, este un dealer din Braila de la care mi-am luat eu masina si apoi alte cateva pers cunoscute mie...

Masina apartine unei pers din top management-ul firmei ,dealer-ului.

In aceste conditii ma gandesc ca nu ar fi o combinatie sa ma duc tot in service-ul lor sa mi-o verifice...
Istoricul de service al masinii il pot afla la orice service autorizat Opel presupun...dar ce ma mai intereseaza cel mai mult este conditia tehnica a masinii si in mod special consumul,graficele de performanta si interpreyarea lor.

Nu sunt f sigur unde sa merg sa gasesc pe cineva sa le si interpreteze bine.

Vreau sa aflu cat consuma acest motor al acestei masini,daca a avut probleme,etc ...am citit destul de mult despre acest 1.8 pe Insignia si dincate am vazut, in functie de felul in care a fost exploatat inca din rodaj, acest motor poate face consumuri uriase sau decente.

Nu stiu daca ce voi avea afisat pe calc de bord imi va fi suficient.


Ce ma sfatuiti sa fac pt a avea acces la aceste informatii?
  • panaramax

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 1.8l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Daca nu a avut accident cu ea , ar trebui sa fie in regula , greu de crezut ca nu ar fi km reali , cei care vor sa mearga mult iau diesel din start.Si eu am un model similar din 2010 si 30000 km.Consumul este 9.8 in medie pe toti km si cu viteza medie 33.8 km/h.Probleme au constituit schimbarea pe garantie a termostatului de la racirea motorului de doua ori in garantie.
De mers este destul de ok insa nu te astepta sa te dea pe spate cu reprizele, dar la drum intins se duce destul de bine , motorul nu urca foarte usor in ture dar isi face treaba , nici de silentios nu este un etalon.Insa la pretul pe care l-ai mentionat este destul de ok .
Avand in vedere ca Gm a pus motorul asta pe mai multe marci si modele ar fi o indicatie privind increderea in fiabilitatatea lui , asta si istoricul marcii care a avut benzinare de 1.8 de foarte multi ani .
  • themichael

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Daca nu ti-ai achizitionat inca, poate te intereseaza si a mea! Este adevarat ca pretul pe care il vreau este mai mare decat ceea ce ai gasit tu! Ultimul pret este de 16mii de euro sau 15mii de euro, fara rotile de iarna! Eu o vand pt ca mi-a fost diagnosticat copilul cu o grava problema medicala...altfel nu as vinde niciodata o masina pe care de-abia am cumparat-o si la care voi pierde foarte mult! Masina mai are garantie pana la sfarsitul anului...la fel si casco valabil (valoare 500euro pentru 1/2an)... putem merge in orice service doresti pt verificare... Are o singura revizie, facuta dupa un an la Opel la 10mii km....masina are acum 16mii km! Nu sunt samsar, nu am absolut nimic de ascuns! Pt mai multe detalii vezi mai jos! Multumesc frumos si bafta!

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=101833
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Din ce am citit pana acum se pare ca oferta colegului @themichael este mai buna decat a dealer-ului(chiar daca diferta este cam mare).Merita sa vezi si masina colegului,din poze si din dotari se pare ca este o oferta destul de corecta,testeaza masina,nu ai nimic de pierdut.
Bafta!
  • themichael

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut, in primul rand, merci frumos, asa este, masina chiar merita vazuta si condusa! Arata foarte bine acum fata de una 'normala' dupa micile modificari aduse la exterior (din punctul meu de vedere, bineinteles - totusi gusturile nu se discuta)! Nu inseamna ca este si frumoasa daca imi place mie! Smile

Am uitat sa mentionez consumul!

Urban- cu rotile de 18" - 11.5-12% (vara)
- cu rotile de 16" - 10.5-11% (iarna)
Extra- cu rotile de 18"- dus pana la mare 7.5%, mers normal (cu accelerari pana in 160-170km/h pe autostrada), media pe autostrada~140km/h
- intors de la mare 6.2% - cruise la 110km/h - dar e f greu sa mergi asa, eu m-am intors seara tarziu si eram foarte obosit dupa atata soare si ma oboseau foarte tare si luminile pe care le intalneam pe autostrada...poate ca nu ar fi fost indicat sa conduc in seara aceea dar nu aveam ce sa fac!

A fost singura iesire cu ea in afara Bucuresti-ului!
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Scuze ca intervin, dar astept si eu pareri ale celor cu motor de 1.8 pentru ca ma gindesc sa cumpar si eu o Insignia cu motorul asta. Astept parerile si faturile voastre!
  • Dante66

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2010

  • Mesaj Privat
1.8 - motor pre-a mic pentru o masina cu masa Insigniei.
Minim 1.6 Turbo (180 CP) - daca vrei pe benzina sau 2.0 (160 CP) - daca vrei pe motorina (desi si motorul de 130 CP se descurca binisor)
Skip ads

  • terim

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca vrei sa o cumperi SH. Nu am mers cu motorul acesta asa ca nu am cum sa iti spun exact.
In schim eu am motorul de 1.4 (140CP). Desi mi-asi fi dorit un motor mai mare, acum dupa ce am mers cu ea cateva luni consider ca, PENTRU MINE, nu ar fi meritat diferenta de bani atat pentru un motor pe benzina mai mare si nici pentru cel pe motorinade 160CP.
Depinde foarte mult ce vrea fiecare de la masina, confort sau performanta si cu ce o compara. Acum toate merg cu viteza destul de mare incat sa multumeasca pe majoritatea, acceleratia este diferenta si asta tine de stilul de condus.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ma gindesc la motorul de 1.8 pentru ca nu-s vitezoman, folosesc acum putin masina in oras (am masina de serviciu) si inafara doar pentru concediu sau alte iesiri. Ma gindeam la acest motor, ca am pe Astra Z18XE un motor superfiabil, care nu mi-a dat nici o bataie de cap. Si imi doresc Insignia pentru ca este frumoasa, mi-am dorit-o de cind a aparut, si vreau sa o cumpar SH , dar cu cit mai multe optionale, asa cum am cumparat si Astra.
Ma gindeam la motorul de 1.8 ca e aspirat, cel de 1.4 e cu turbina, si problemele incep cind pica turbina, termoflot, etc.
Oricum , astept de la posesorii de Insignia cit mai multe sfaturi! Multumesc anticipat!
  • LucianN

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2022

  • Mesaj Privat
gheorghita.cristian a scris:Salut

Am ales sa pun aici acest topic in loc de "Vand/Cumpar masina" pentru ca am nevoie de sfaturi si pareri tehnice din experienta celor care deja poseda acest model si nu numai.

Sunt posesorul unei Astra G 1.4 din 2009...

Acum dupa 3 ani, am schimbat un pic preferintele in ceea ce priveste masina. Vreau o masina mai mare, ceva mai puternica si muuuult mai confortabila (nu conduc foarte mult in sensul ca nu merg cu masina zilnic la serviciu dar imi place sa conduc si orice ocazie inafara zilelor in care lucrez ,mai ales la sf de sapt sau de zi, conduc cu mare placere)

Long story short, pe Insignia mi-o doresc de cand a aparut, dar nici acum ca si atunci nu am bugetul necesar pt una noua asa ca sunt dispus sa renunt la ideea de nu-mi cumpara o masina sh pt a evita orice neplacare in primii 4-5 ani , DOAR pt Insignia.

Trebuie sa mentionez ca bugetul maxim ar fi 15.000 EUR pt o masina si singura cea mai valabila varianta era Astra J Enjoy probabil un 14 120 si/sau 140CP.

Am gasit o Insignia 1.8 140 CP din 2010 cu aproape 40.000 km , varianta Edition cu Premium Edition, Lumini si vizibilitate si pachetul Driver la recomandarea dealer-ului de la care am luat si masina actuala. Pretul aceste Insignia este 13.000 EUR.
Masina are istoric documentat, nu are probleme tehnice (din spuse, inca nu am testat) , doar proprietarul , pers cu o situatie financiara f buna, doreste sa o schimbe. Intentionat am mentionat despre proprietar pentru ca pretul masinii mi se pare mic pt anul si KM efectuati.

Voi reveni cu impresii si poze (nu am vazut masina inca pt ca e in Braila la dealer) in cursul sapt acesteia, dar pana atunci doresc sa stiu si parerea voastra. Cum vi se pare pretul in raport cu varianta de motorizare si echipa si anul de fabricatie.

Stiu ca am scris mult Smile dar as fi preferat sa ne intalnim la o bere pe Lipscani sa discutam treaba asta decat sa imi frang degetele pe tastatura Smile


Salut,
Deci ai luat Insignia 1.8 benzina ? Cum a mers ? Vreu sa iau si eu una 2017,ce sfat imi dai?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR