Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Ducati1100

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2009

  • Mesaj Privat
cum pot sa scot si eu semeringul din dreapta de la caseta de directie la opel vectra b x20dth am dat bieleta jos dar nu am reusit mai mult de atat
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Trebuie sa dai jos toata caseta,scoti melcul si cu cremaliera afara si ai acces la el. Ar fi de recomandat sa ii schimbi pe toti 3 (stanga,dreapta si in capul melcului).
  • Edy_mielu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Desi vad ca topicul este mai vechi am sa dau totusi un raspuns din experienta pt cine mai este interesat.

Se poate schimba semeringu de pe partea dreapta fara demontarea casetei. Cel de pe partea stanga (nu e chiar in capatul casetei este undeva pe la mijloc) si cel din capatul melcului nu pot fi inlocuite decat daca dai caseta jos. (poate cel de la melc se poate si fara pe sub pedale da ff putin probabil).

Pt a schimba semeringu pe partea dreapata se da jos roata, si bieleta. Semeringu este la 4-5 cm de capatul casetei si este fixat cu o siguranta. Dai jos siguranta cu un cleste iar cu o bormasina cu burghiu mic dai gaura in semerin astfel incat sa poti baga un cui indoit la 90 grade sa poti trage semeringu in afara. Dupa ce semeringul a iesit bagi semeringul nou si il impingi cat se poate de mult (are un opritor in care se va intepeni) apoi montezi siguranta.

Semeringuri am gasit pe bizoo.ro la un turc. Pt mn a mers ff bn si nu a mai dat gram de ulei pe acolo. Nu pot sa dau un link exact deoarece nu am mai gasit anuntu.


Bafta.
  • adelinosss88

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2012

  • Mesaj Privat
vreau si eu linkul,stima
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR