Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • adutzu01

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut colegii posesori de Opel.
As avea si eu o problema mare la masina mea.
Acum o saptamana am fost cu ea in service pentru o verificare mai generala a masinii sa vad cam cat m-ar costa sa o pun la punct.
Am ajuns si mecanicul mi-a zis ca urmatoarele trebuie schimbate: distributie, amortizoare fata+spate, si multe altele.
Am schimbat tot ce a zis el. Vineri seara am scos-o din service, am mers cu ea cca 20 Km (cu o viteza maxima de 140km/h).
Am crezut ca totul e ok, m-am intors la service si am platit contravaloare serviciilor prestate.
Surpriza a aparut sambata dimineata. Am plecat din Iasi inspre Stefanesti si pe la o distanta de 25 de km mi-a murit pur si simplu motorul. Am oprit, am pus din nou contactul si cand sa plec de pe loc motorul nu mai voia sa traga de loc, crestea foarte greu in turatie si scotea foarte mult fum pe esapament. Am oprit, am ridicat capota si motorul meu tremura ca un motor diesel. Vazand fumul de la esapament. am scos joja sa vad ce se intampla in baie si surpriza cea mai mare a fost ca scotea fum pe la joja ca o locomotiva pe aburi.
M-am intors in service si mecanicul a zis ca nu e de la distributie (ca el a montat-o la punct). El zice ca e de la pistoane, ca am o problema la ei si de asta nu am compesie si de asta in scoate fumul pe la joja.
Rog un coleg abilitat sa imi dea indicatii ce ar trebui sa fac. Problema e de la ditributia montata prost? Mentionez ca inainte de a merge cu ea in service nu am avut probleme cu puterea masinii.

Va multumesc pentru sfaturi!
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Posibil sa fie si de la distributie.Schimba serviceul.Vezi ce recomanda colegii din Iasi.
Daca distributia e OK atunci ai probleme cu segmentii si mecanicul acesta are dreptate.
  • adutzu01

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Nu as vrea momentan schimb service-ul pentru ca daca e de la distributie, as vrea ca reparatia sa mi-o faca fara bani, pentru ca ei au gresit.
Sunt colegi din iasi care pot sa imi spuna detalii despre service-ul aceasta? Este situat in spatele sediului TNT din metalurgie. Este cel din baraca aia mare de tabla si vis-a-vis este o cladire din caramida in care am auzit ca e tinichigerie.

Multumesc anticipat
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nu asi vrea sa spun prostii...Cu siguranta nu ti-a pus distributia la punct bine, sau nu au strans la cuplu suruburile de prindere de la role ghidare, rola intinzator si mergand cu ea destul de turata nu ai facut decat sa sara de la punct.
Din descrierea ta nu rezulta decat ca ai ori garnitura de chiulasa deteriorata, supapa sparta eventual piston fisurat.
Toate se trag de la distributie. Verifica uleiul sa nu ai agent de racire in el,...mai verifica si nivelul agentului de racire.
Skip ads

  • adutzu01

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Lichid de racire nu pierd. In baia de ulei nu gasesc spuma, cum ar trebui in cazul in care e dusa garnitura de chiloasa.
Poate cineva sa imi spuna 100%, cu argumente foarte pertinente ca totul se trage de la distributia montata prost? Sa am si eu cu ce sa ma duc la service si sa incerc obtinerea reparatiei pe cheltuiala lor.

Multumesc anticipat
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Pierzi compresia in baie = motor praf.
N-are cum sa ti se strice din cauza distributiei.
  • adutzu01

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Azi a facut testul de compresie si pe 2 cilindri compresia e 0 pe ceilalti 2 este de 12-13.
Chiar este motorul praf?

MULTUMESC
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,453
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
chiar praf nu-i, da' ii trebuie o capitala
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu a pus distributia la punct si s-au busit supapele si au ajuns de au distrus si segmentiil si au mai busit si altceva.(piston,biele,camasa camerei de ardere)
Nu poti sa-ti dai seama de ce e acolo pana nu desfaci.
Cred ca mai ieftin si mai usor iesi daca cumperi alt motor.
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
poate ajunge o segmentare...
  • adutzu01

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Cum se poate verifica daca este sau nu pusa la punct distributia?
Este in Iasi un coleg dispus sa mearga cu mine in acest service pentru a ma ajuta sa ii demonstrez tipului de acolo ca din cauza distributiei este toata problema se ca ar trebui ca el sa suporte toata cheltuiala cu reparatia?

Multumesc
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
poi sunt repere pe pinioanele de la arborii cu came care trebuie sa se alinieze si este marcaj si la pinionul de la arbore cotit.. daca dai capacul de la distributie jos si invarti de fulie ar trebui sa se vada
Skip ads

  • adutzu01

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Astazi am dat jos capacul de la distributie si am vazut ca nu e sarita de la punct. Mi-au pus cala intre cele 2 role si era fix la semn. Si cilindrii 1 si 4 erau in sus si ceilalti 2 erau in jos. Deci in concluzie distributia a fost pusa bine la punct si nici nu e sarita.
Mecanicul imi zice ca cel mai probabil am o garnitura de chiuloasa fisurata si de asta pe cilindrii 3 si 4 am compresie 0.

Nu mai stiu ce sa cred.

Stima,
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR