Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • geo19

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2001 B2 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
salut colegi !!!


Vectra b 2001 1.6 16v
Uneori cand ridicam geamu stanga fata urca pana la jum si apoi se oprea si cobora vreo 5 cm ... acum sa inrautatit situatia si imi face lucru asta mereu ...
care este problema este cv electric ? ... ce trebuie facut ?

Am incercat sa desfac fata usi sa vad dak e cv inneregula si nu reusesc , am desfacut cele 3 suruburi de jos cel din spatele butonului pt reglare a oglinzilor si cel de langa tweeter am desprins si clemele de pe lateral . si nu merge mai are pe undeva vrun surub cv ?
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. Gasesti aici detalii despre demontare panou usa fata. https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=73098

Daca geamul nu mai urca pana sus atunti verifica chederul de contur pe care culiseaza geamul sau sa nu ai vreun brat de la macara indoit.
  • geo19

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2001 B2 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
si acolo la maner cum scot aia e un cuciuk mai moale am incercat sa il scot dar am renuntat crezand ca se va rupe ... am sa incerc dinou
multumesc pentru rasupuns

am vazut in linku acela ca ai montat luminile acelea
masina ta are lumini in fata usi a mea nu are asa cv oare are fire trase dak pe viitor vreau sa imi achizitionez fete de usi cu lumina >?
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nu trebuie ''toata'' fata de usa schimbata ca sa beneficiezi de lumini, asta in cazul in care ai cablaj pentru acestea,...trebuie doar buzunarul cu locas de lampa. Are 2 suruburi pe interiorul fetei de usa.
Skip ads

  • geo19

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2001 B2 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
bn clegu multumesc pt rasupuns ...
  • geo19

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2001 B2 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
am desfacut fata usi si totul parea in " regula " , dar in momentul cand geamul parcurgea 1/3 in inaltime se auzea un pacanit / clik si atunci cobora 5 cm ... nu stiu care este problema ... vrun coleg care a avut problema mea va rog putin ajutor ...Smile
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
agata undeva... verifica unde face poc si acolo agata ce este asa de greu Smile
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am aceasi problema de mai multi ani.

Cand imi face geamul figuri tin cu podul palmei apasat pe geam si trag usor in spre stalpul din stanga usii in timp ce el se ridica.

Rezolvarea este urmatoarea: dai fata de usa jos,iar in partea de jos- stanga a usii ai un surub cu cap mare de torx,acesta fiind prins pe un canal vertical in fata de usa.Il desfiletezi cat sa nu mai stea stans,incerci sa il apesi in jos pana in capatul canalului si apoi il strangi.Acel surub tine macaraua apasata in spre spate,adica partea din spate a geamului sa strea lipita in canalul dinspre stalp,cand surubul se slabeste sau se formeaza uzura geamul nu mai sta lipit bine in spate si are tenta de a se rasuci (se ridica mai mult in spate decat in fata) si se ingradeste,iar la cresterea curentului prin motor acesta se oreste si coboara putin.

La mine la usa din stanga a ajuns surubul in capatul canalului, l-am mai adancit putin cu pila si astfel am facut ca geamul sa stea tras in spate si sa se ridice bine.

Skip ads

  • geo19

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2001 B2 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
da asa se comporta si la mn .... eu tot la fel fac il imping spre stalpu masini pt ca el iese de pe traiectorie si se duce inspre botu masini .... da am vazut acel surub pt ca mi-a atras atentia pt ca se misca tabla cand ridicam sau coboram geamul, este strans sus am sa il dau mai jos si am sa vad dak se rezolva problema ...
multumesc mult pt ajutor adrian Smile
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
il slabesti,si ti apasat ci o surubelnita pe el ca se arcuieste,nu sta unde il pui si il strangi in timp ce il ti apasat
  • alexx_ra2

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Si eu aveam aceiasi problema cu geamurile fata. Se blocau,scartzaiau...se lasau singure cand eu le ridicam si am procedat in felu urmator: am desfacut fetele de usa,am dat jos chederele pe care le-am spalat foarte bine (erau pline de praf care se facuse acolo tare ca piatra) am sters macaraua si bratzele acelea de uleiul cu praf si ce mai avea,dupa care am uns eu din nou. Acum totul merge asa cum trebuie :d
  • geo19

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2001 B2 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
adrian terinte a scris:il slabesti,si ti apasat ci o surubelnita pe el ca se arcuieste,nu sta unde il pui si il strangi in timp ce il ti apasat

am incercat ce mi-ai zis si a mers pt cateva ridicari

in imaginea de ma sus se vede unde era strans surubu era aproape jos de tot ... am luat o pila si am marit canalu asa cum ai zis tu

am strans surubu jos de tot si a mers pt cateva ridicari am uns sinele chiar si roata aceea dintata care merge pe motoras si degeaba ...
si am abs ca merge greu il lasa jos greu ,, undeva forteaza ..

mai ramane sa curat chederele sa nu aiba praf si undeva sa blocheze ...
Skip ads

  • adibaiacos2003

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2009

  • Mesaj Privat
de cand cu frigul, geamurile fata au luat-o razna.....nu mai le pot inchide de la panoul usa sofer. Culmea e ca cel din dreapta se ridica de la butonul usii din dreapta. Cand scot cheia din contact coboara ambele. Am noroc ca se inchid din cheie. Solutii?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR