Parola noua?

• soiu
  • Membru bebe
  • 7 mesaje
  • din 09 Feb 2010
Buna. Am un opel astra caravan diesel din 2001 la care se aude un scartait continuu in partea din fata dupa ce parcurg o distanta de peste 30 km si cand iau viraje la dreapta. Am schimbat recent placutele de frana si telescopul fata pe dreapta (de vreo 200 de km) dar nu s-a rezolvat nimic.
biletele antiruliu
ca sa te convingi, injecteaza cu o siringa ulei in burduful de cauciuc care acopera partea mobila a bieletei.Asta daca te referi la un scartait al directiei si nu la pneuri
  • soiu
  • Membru bebe
  • 7 mesaje
  • din 09 Feb 2010
am uitat sa zic, am schimbat si un capat de bara pe partea dreapta
cuma arata bieleta antiruliu si ce ar trebui sa se intample daca bag ulei in burduf?
sa nu mai scartaie.Bieleta antiruliu este aia care face legatura dintre bara de torsiune si telescop.Are forma literi z.Sau mai simmplu da o cautare pe google sa vezi cum arata.
soiu a scris: am schimbat si un capat de bara pe partea dreapta
dupa aceasta schimbare ai facut si un bracaj?
  • soiu
  • Membru bebe
  • 7 mesaje
  • din 09 Feb 2010
nu, nu am facut. ce-i ala?
unghiul de fuga mai pe romaneste
dupa orice schimbare de bucsa, bieleta, etc care intra in angrenajul directiei trebuie sa se faca bracaj
altfel vei avea rotile fata stand / \ iar cand virezi intr-o anumita directie, in functie de uzura anvelopelor una dintre ele ar putea sa scartaie pe asfalt
evident si uzura anvelopelor va fi diferita.
pe romaneste, bracajul face ca rotile fata si spate sa fie pe planuri paralele si sa stea perfect verticale si paralele intre ele.
  • soiu
  • Membru bebe
  • 7 mesaje
  • din 09 Feb 2010
ok, o sa incerc sa fac astea
mersi pt informatii
  • soiu
  • Membru bebe
  • 7 mesaje
  • din 09 Feb 2010
bracajul e un fel de echilibrare roti?
nu.
echilibrarea rotilor se face la vulcanizare (se da roata jos, se pune pe un aparat special si se invarte, se aplica greutati pe janta)
bracajul se face prin reglarea unor suruburi speciale care tin de caroserie sau caseta de directie bratele, bieletele sau ce mai e pe acolo...
  • soiu
  • Membru bebe
  • 7 mesaje
  • din 09 Feb 2010
ok
multumesc

Hai si tu in Club

Inregistrarea este si va fi mereu gratuita.

Cont Nou