Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Gaby21990

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salutare sunt nou posesor de opel corsa motor 1.2 an 2001 model in 4 usi, masina am cumparato astazi si o problema care am intalnito la ea este ca nu intra treapta a 5 a deloc.
Vitezele 1, 2, 3, 4 si masarier intra dar putin mai greu, maneta nu sta perfect dreapta sta putin inclinata spre partea dreapta.
Problema este ca nu caraie nu face nimic dau maneta pe treapta a 5a iau piciorul de pe ambreaj si nu face nimic, am incercat mai cu japca iar nimic.

Cineva a spus ca este posibil sa nu fie trimoneria centrata, altcineva a spus ca "nu am pinionul de a 5a"(iam raspuns ca nu are cum).

Ce probleme credeti ca mai pot fii.
Va multumesc si sper sa gasesc un raspuns la dumneavoastra. O seara buna (daca nu am postat unde trebuie rog sa mutati topicul la sectiune corespunzatore, multumesc si scuzati)
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La sectiunea Corsa ai discutie despre ulei cutie, timonerie, reglaj timonerie.
  • Gaby21990

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2012

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca trebuie schimbat uleiul de cutie... astazi am sa ma duc cu masina la un service si sper sa se rezolve si sa nu fie alta problema... multumesc si mai astept pareri.

multumesc dancuciureanu am cautat prin topicul de trimonerie si nu gasisem nimic cu chestia asta ca nu intra in viteza a 5a si nu caraie nu face nimic, este ca si cum nu ar fii viteza acolo
  • emperor5k

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Germania
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Nu-mi face placere sa reinviu mortii dar sunt nevoit. Problema se prezinta in felul urmator
Nu intra in viteza a5a. Nici cu motor mornit nici oprit.Cand e pe liber si trag dreapta opune rezistenta si nu se clinteste.
Ca si cum ar avea decat 4 viteze si as incerca sa trag unde nu-i nimic. Toate celelalte merg fara probleme.
Daca fortez tot nu trece.
Masina a mers bine, am lasat-o parcata apoi la plecare cand sa dau a5a numai intra. Nu s-a auzit nimic suspicios. Facusem deja 500km. Am mers cu a4a....vreo 500km pana acasa.fara probleme. Se merita sa fac reparatia si care ar fi cauzele posibile? Masina in cauza e Vectra B 1.6 97. A costat 500e+ambreiaj nou inca 500. Aici manopera e destul de scumpa.Daca apas acceleratia mai tare se ingatuie, daca e progresiv se duce chiar si la 160-170.
Cateodata cand plec de pe loc se zdruncina f tare sub capota, de parca ar vrea motorul sa fuga deacolo Smile
Asta-i tot. Multumesc celor care s-au deranjat sa citeasca postul (poate sa mai si scrie 2-3 randuri folositoare)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR