Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutare!
De câteva ore bune caut pe forum, am aruncat ceva priviri ºi pe la alþii, pt a afla câte ceva despre cricul de la Vectra B1 Hatchback, 1,6 16v, 1997... cred cã ajung detaliile.
Cum nu am avut nevoie de cric ºi nici nu am, îmi faceam un moft sã vopsesc etrierii Very Happy, mi-am dat seama cu stupoare cã acel cric pe care îl am pe maºinã nu este ce trebuie. Cricul este hidraulic, suporta 2 tone, înalþimea în sarcinã nu o ºtiu. Pe forum am vãzut cã cel de Vectra B1 este din acela cu ºurub, cu manivelã ºtiþi voi.
Rog pe cei care au echipatã maºina corespunzãtor pt schimbat/umblat la roþi în caz de nevoie, sã îmi spuneþi cum e treaba cu acest cric (ceva imagini ar fi super).
Am vãzut cã se monteazã pe acea dungã a pragului, cu o protecþie sau ceva de genul sã nu frece fier pe fier? La Vectra B2 este mai uºor. dar la Vectra B1 nu îmi dau seama unde sã pun cricul, îmi este fricã, poate fac vreo prostie sã pun prin alte pãrþi sã îndoi ceva. Am încercat cu cricul care îl am acum, dar pãrea cam îngrijorãtoare zona unde am încercat, la aproximativ 10 cm de capãtul pragului.
La roata din faþã-stânga am reuºit, pt cã am maºina în parcare ºi cu puþin noroc, mai exact o adânciturã în asfalt fix lângã roatã, locul de contact cauciug-asfalt, pe braþ. Problema este cã atunci când îl salt la maximum, roata încã atinge asfaltul, ºi sã bag sub braþ (roata faþã-dreapta ºi cele din spate) nu are loc (e scund dar e prea înalt .... ca dracu').
Când am timp, o sã postez niºte imagini. Poate un coleg mai experimentat ajutã cu câteva sfaturi ºi imagini. În cazul în care existã un alt topic cu subiectul "problemei" mele, rog ca acest topic sã fie ºters.
Vã mulþumesc. Aºtept rãspuns.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. Criculoriginal de Vectra B este acesta:


Ca si pozitionare corecta a acestuia:


Sper sa te ajute si...inca ceva si eu am cric hidraulic pe care il folosesc cu succes. Cricul original al masinii il tin degeaba...
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Ms mult ksper. Cel hidraulic, cum am mai zis, mi se pare mai bun dar daca e prea scurt nu am ce face, imi trebuie sub el ceva de 10-15 cm inaltime ca sa il pot folosi (in fata), in spate nu am cum. azi iau cricul lui tata (Logan) ca sa rezolv etrierii Very Happy.... Ms inca o data. Salutare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR