Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • kiddo_s

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!
Am o dilema, bratul inferior suspensie spate se schimba cu totul sau se poate schimba doar bucsa cu pricina?
Am pus si o poza...


Skip ads

  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Cel mai bine schimbi bucsa. EU am vectra C si am un brat tip bumerang care i se duce bucsa hidraulica, si nu m-am lasat pana nu am gasit bucsa la piese auto care costa 80 de lei bucata, fata de 250 de lei bratul cu totul.
  • kiddo_s

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Da, pai asa am zis si eu, e mai convenabil sa dau 60-70 lei pe 2 bucsi decat 400 pe brate, dar asa mi-a zis mecanicul ca se schimba cu totul. Acum am intrat in ceata ... nu stiu daca se pot schimba doar bucsile sau nu...
Ms de raspuns.
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Asa am urmat si eu sfatul mecanicului, si am zis ca mai bine ma fac eu mecanic si am reusit sa le schimb cu manuta mea. Le dai jos de pe masina si cu o menghinia si niste oringuri (gen un capat de teava care se potriveste pe bucsa ca sa o poti presa) faci o treaba de milioane. Inainte de a pune bucsa la loc, sa fie perfect centrata pe oringul tevii si dat cu vasilina bucsa cat si bratul ca sa intre mai usor. E simplu !
Skip ads

  • kiddo_s

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ok, asa am sa fac si eu... ies mult mai ieftin... Mersi de sfat!
Bafta! Si drumuri multe cu cat mai putine reparatii... Wink
  • traftir

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Merge schimbata, doar ca la mine, vectra b hatchback, nu pot sa scot suruburile pentru ca lovesc in rezervor.din ce am constatat eu pe fuga trebuie dat jos tot ansamblul de care sunt prinse(puntea). inafara de un scartait enervant la denivelari, altfel, la mine, nu ma deranjeaza cu nimic.
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Cu clicket, prelungitori de clicket si chei "destepte" poti rezolva si fara sa lovesti rezervorul, in ipostaza asta am fost si eu cu conducta de alimentare pentru rezervor si cu toba de esapament, si s-a rezolvat cu un prelungitor cu clicket, si cu o cheie de roti de-aia in forma de litera j care se prelungeste (pe asta o puneam contra la surub). Cu mare placere colegu, la fel si tie multe drumuri fara peripetii. Bafta!
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
kiddo_s a scris:Salutare!
Am o dilema, bratul inferior suspensie spate se schimba cu totul sau se poate schimba doar bucsa cu pricina?
Am pus si o poza...



Eu nu te sfatuiesc sa schimbi doar acela bucsi - desi in mod normal asa ar trebui sa fie. Dar datorita unei erori de proiectare, dat fiind grosimea redusa a buzei pe care sta aceea bucsa - la rebucsare nu mai ai aceasi blocare a bucsii in brat. O sa se invarta bucsa in brat si n-ai facut mare branza. In general bucsile acelea cad mai greu - oscilantele au probleme....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR