Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • COSTI

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Slatina
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
A inlocuit careva caseta de directie la un Opel bezinar 1.4 sau 1.6?
Daca da, cam cat face o caseta noua? :oops:
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Da un search, o sa vezi la publicitate (si nu numai) "code name" trami
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
o caseta noua costa in jur de 7 mil...dar depinde si de marca...
una SH(in stare buna) te duce pe la 2-3 mil

preturile sunt pt caseta manuala
  • COSTI

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Slatina
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Esta vorba despre Opel Astra G 1.4l (2001). Exclamation
Skip ads

  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 23 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2005

  • Mesaj Privat
o schimbat un prieten de al meu acum 3 saptamani la un astra g 1.6 si a costat 30 mil dar nu stiu ce marca e caseta
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Costi, dupa an, caseta ta ar fi de fabricatie TRW generatia a 2-a, insa tu o poti identifica sigur dupa aspect. Tipuri, deosebiri si poze am pus aici:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=1606
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
trami... m-am hotarat sa fac tot ce este posibil la masinuta mea! cea mai mare nemultumire este servodirectia grea! am condus un astra 1.7 cdti noua si se misca superb! acum vin si te intreb care ar putea sa fie problema! am observat ca atunci cand este fff frig afara, directia devine mai usoara! cum se incalzeste cum abia trag de volan! masina e in semnatura ... e posibil montarea unei servo ca pe cele noi pe astra mea? sau ar putea fi doar pompa care sa fie puturoasa? astept cu interes un raspuns?
  • COSTI

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Slatina
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
In urma unor noi verificari la un alt autoservice, diagnoza a relevat faptul ca "troncanitul" nu este de la caseta de directie, cum imi spusese un alt mecanic, ci de la pivoti si bieletele antiruliu care intr-adevar la prima vedere pareau ca nu au uzura, dar la o examinare mai atenta se putea observa un foarte mic "joc" iar dupa demontare uzura lor era evidenta. Mecanicul care a facut reparatia, un om cu experienta dealtfel, mi-a spus ca este foarte putin probabil ca la 150000km, cat am la bordul masinii, sa apara uzura la caseta de directie iar daca aceasta ar avea probleme s-ar simti la volan, ori la mine directia functioneaza excelent. Vreau sa-i multumesc inca odata lui trami care mi-a dat defapt ideea unei alte verificari a casetei de directie si care mi-a spus ca de regula defectiunile acesteia nu se manifesta prin "troncaneli". Razz
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2005

  • Mesaj Privat
dancraciun a scris: am condus un astra 1.7 cdti noua si se misca superb!
e posibil montarea unei servo ca pe cele noi pe astra mea?

Pompele electrice de servodirectie de pe Astra H nu sunt la fel cu cele de pe Astra G. E posibil ca pompa ta sa dea semne de oboseala. In caz ca te lasa de tot sau daca vrei s-o schimbi inainte, iti recomand pompa de fabricatie LUK adaptata pentru Astra G pe care o poti vedea aici
  • handiboa

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Si la mine era defecta caseta de directie (AstraG-2001), iar treaba nasoala e ca una noua e peste 30 mil.
Mie mi-a propus cineva sa imi aduca din Ungaria una SH, cam la 200Euro.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@handiboa , ia legatura cu trami ca-ti vinde una mai ieftina . si mai noua Laughing decat aia din ungaria .

@Trami - Iti multumesc de ajutor in problema cu caseta , am reusit s-o schimb si sunt multumit .
Ca plusuri am observat ca s-a intarit volanul , ca la masinile cu directia sport Very Happy . E mai ferma in curbe , etc.
O sa-ti dau feedback pozitivi si la anuntul de la vanzari .
O singura chestie : caseta veche e murdara si n-au vrut aia la spalatorie sa mi-o spele . Ce fac ?

ON TOPIC : Am schimbat caseta sambata . In primul rand e nevoie neaparat de elevator . Se demonteaza bieletele de directie si se slabeste absolut totul de sub motor ( jugul motor , bersoul , tobele ) . Se lasa motorul putin jos , se da afara bara de torsiune si se inlocuieste caseta .
Reactii la service , din partea mecanicilor care munceau :
a) Mama e mai naspa ca la Peugeot ( pozitionarea casetei )
b) Auzi , aici nu suntem la Iveco ( era atat de jegoasa caseta veche de ulei si noroi , incat erau murdari pana la coate baietii ) .

In sfarsit , operatiunea dureaza vreo 4 ore si ceva , iar ca costuri - 120 de lei . Mai pune unghiul de fuga , uleiul de servo si nervii cauzati de incertitudinea ca mai gasesc aia toate suruburile si iti strang toate alea ...nepretuit !
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2005

  • Mesaj Privat
bertone a scris:caseta veche e murdara si n-au vrut aia la spalatorie sa mi-o spele . Ce fac ?

Mi-o trimiti asa cum e, oricum o spal eu. Sa fie doar ambalata bine in folie ca sa nu murdareasca masinile curierului.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR