Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Din 2000 pina in 2003 cei de la Opel au sesizat un numar crescut de debitmetre defecte. Majoritatea s-au defectat datorita apei care era aspirata de catre gura de admisie. Asa ca au analizat cauzele si s-a descoperit un viciu de proiectare, apa de pe capota si grila este impinsa de curentul de aer si intra in admisie.
Asa ca s-au gindit la o modificare a chederului de la capota fiind satui de schimbat debitmetre in garantie si din 2003 au trimis buletinul informativ le reteaua de service.
Treaba este foarte simpla si o puteti face singuri in 10 minute.
Se comanda :
Seal, Bonnet, Front, RH P.N. 9 214 880 Cat. No. 47 06 926
Eu am dat 35 lei cam scumpa dar debitmetrul este 650 totusi.

Se scot cele doua clipsuri cu ajutorul a 2 surubelnite plate, usor fara sa le distrugem ca le vom refolosi. Se introduc diametral opus si se face pirghie alternativ pina le scoatem. Sunt in sistem bradut asa ca la fiecare miscare vom extrage cite putin pe fiecare parte.
Lasam chederul sa atirne si ne apucam sa curatam/degrasam foarte bine suprafata caci noul cheder se va lipi el venind cu banda adeziva.
Noul cheder se prinde punctual cu o usoara apasare in zona celor doaua gauri si pe capete. Pe urma ne pucam si il presam de la mijloc catre capete, usor avind grija sa nu lasam sa se formeze bule de aer. Miscarea este similara celei de aplicare a foliei, colantului... cei care nu au experienta pot exersa cu o bucata de banda adeziva lata.
Se monteaza si cele 2 clipsuri si pe urma ne apucam de taiat vechiul cheder pentru a fi exact in continuarea celui nou montat. La imbinarea celor doua se poate folosi putin silicon acetic negru.


Acest post nu cred ca il voi completa/rectifica in timp cum fac de obicei, chestiunile discutate fiind prea simple.
Succes la toti si nu stati pe ginduri ca deja au inceput ploile. Imi cer scuze ca nu l-am facut mai repede.


Ultima modificare facuta de dancuciureanu la Joi 06 Mar, 2008 9:37 pm
Skip ads

  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Salut, multumim din nou pentru informatiile pretioase; astzi m-ai facut sa-mi comand si eu un cheder; stiam de el de la Adrian dar pana acum n-am stiut cum / unde se monteaza.
Sa ne triesti BINE, dancuciureanu, si noi pe langa tine! Very Happy
  • Adrian P.

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu am luat chederul (cu comanda) de la Di Bas. A fost sub 40 RON, cu tot cu TVA. Multumiri, inca o data, Florin pentru cod.
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
pret cheder 32.5 RON .Cei interesati ma pot contacta.
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
o fi valabil si la corsa c z12xe? ca si eu am schimbat la 45000 km debitmetrul ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cei care sunt pe linga Luciani76 au acces la un pret bun, daca este original facut in Cehia.
Pentru LEXXX la voi nu este problema asta pe Corsa. Pica si la voi pentru ca este la fel de slab, facut de Bosch. In ultimul timp cei de la Bosch nu mai au calitate, sunt satul pina si de burghie si freze de la ei, scumpe si proaste nu mai zic de bujii. Ca sa tina mai mult se schimba mai des filtrul aer dar ramine condensul care se face in cutia lui si aici cred ca am sa fac o "inventie" sa vad cita umezeala se aduna Embarassed .
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:....... Ca sa tina mai mult se schimba mai des filtrul aer dar ramine condensul care se face in cutia lui si aici cred ca am sa fac o "inventie" sa vad cita umezeala se aduna Embarassed .


Ma gandeam si eu la ,,ceva" cu silicagel sa retina umezeala dar nu cred ca e buna ideea deoarece silicagelul va ,,trage" si cand e motorul oprit iar cand va fi saturat de umezeala la caldura va incepe sa o elibereze.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Corect, PL500, asta vreau si eu sa fac, sa caut un silicagel adevarat si sa vad cum il pun in cutia filtrului cit mai bine fixat mecanic.
Skip ads

  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut. Eu nu am chederul ala si chiar vreau sa-l pun. Voi l-ati pus? daca da e perfect cu el acum? De unde pot sa-l iau si eu (din Bucuresti)?
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Da-i un PM lui Luciani67, eu la el am comandat, la un pret bun.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In Bucuresti poti sa iei legatura cu Adrian P. el a gasit la 40 ron. Nu cumva sa dai mai mult pe transport decit economisesti la pret.
  • Adrian P.

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu l-am luat prin comanda la di Bas. A durat cam 2 saptamani si a costat sub 40 RON (parca 36).

Adrian
Skip ads

  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Super o sa comand si eu la DI BAS.
Deci sa vad dac aam inteles bine comand in cheder pt capota (Seal, Bonnet, Front, RH P.N. 9 214 880 Cat. No. 47 06 926 )??
  • Adrian P.

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2005

  • Mesaj Privat
La Di Bas - piese - este o fata foarte amabila (Sidonia). E suficient sa dai codul (47 06 926). Mie nu mi-a cerut nici un avans, desi am mai comandat si filterele (aer si polen).
Cam la 2 saptamani dupa ce le comanzi trebuie te interesezi daca au venit.

Adrian
  • koko_b

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Fratilor ... dreaq stie eu sunt mai greu de cap, dar tot nu inteleg ce are aceea garnitura cu zona unde e instalat debitmetrul.
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Reciteste cu atentie postul lui dancuciureanu Exclamation
Garnitura se constituie ca o protectie, bariera, in calea stropilor de apa ce pot fi aspirati de gura de admisie a aerului, care ajunge la filtru si apoi la debitmetru sub forma de condens...etc
Urmarile le explica Dan foarte bine.
Bine tuturor!
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Chederul e pus pe traseul ce duce la debitmetru. Aerul trece pe la cheder (care protejeaza impotriva apei) catre debitmetru apoi trottle body si mai apoi intra in admisie. Pe acolo trebuie sa intre doar aer. In fata debitmetrului mai ai filtrul insa dupa ce se imbiba cu apa clar va fi aspirata mai departe catre debitmetru. Odata ajunsa apa la debitmetru poti sa-l uiti. Intelegi acum?
  • koko_b

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Acum am inteles... multumesc tuturor pentru detalii
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Mai este valabila atentionarea ptr montaj protectie debitmetru? ms
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da, abia cele din 2003-2004 au acel cheder si nu toate, care au fost lovite/vopsite nu il au ca asa e romanul...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR