Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • iuly4

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Am si eu o problema cu Corsa mea 1,3 CDTI 2007, Z13DTJ si anume:
Acum o saptamana am fost cu Corsa mea la revizie la reprezentanta si mecanicul ma intreaba daca nu cumva aud ca imi bate volanta. Eu zic ca nu aud deoarece nu ma pricep foarte bine la masini. El imi zice ca daca schimb Volanta trebuie schimbat cu totul cu kit de ambreiaj si ca ma cost nici mai mult si nici mai putin de aproximativ 8777RON la reprezentanta. Rugamintea mea la voi este: CUNOASTETI CUMVA UN MECANIC BUN SI MAI IEFTIN DECAT CEI DE LA REPREZENTANTA (UNDEVA IN JUR DE 4000RON CU PIESE CU TOT) CARE SA IMI MONTEZE SI MIE ACESTE PIESE? ( DE PREFERAT CARE V-A MAI MONTAT SI VOUA SAU ALTOR CUNOSTIINTE). O ALTA INTREBARE ESTE DACA STITI UNDE POT GASI O CONDUCTA AER CONDITIONAT?
VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNS SI COMENTARII.
Skip ads

  • Ciprinhio

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Din cate m-am interesat eu piesele te costa in jur de 4000 - 4500 lei...si manopera inca 1000lei...mai ieftin nu cred ca te rezolva nimeni..
  • iuly4

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Merci mult pentru mesj.
Mecanic? Nu poti sa recomanzi pe nimeni?
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
aici in bucuresti te pot ajuta eu cu un nume si un pret dar sa nu para reclama .Intra pe mess si vorbim
Skip ads

  • iuly4

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2011

  • Mesaj Privat
OK. Merci mult.
  • Ciprinhio

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Cauta in bucuresti cel mai bine..eu sunt din sibiu nu stiu daca s-ar merita sa vii+ca trebe sa lasi masina 2 zile..
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Glumesti, aproape 9000 lei , astia nu sunt sanatosi! Parerea mea e sa iti cumperi tu piesele frumos, si te duci la un service mai mare, discuti cu oamenii acolo, ceri o garantie pe lucrare si asta e! Daca vrei un site unde sa vezi preturile pentru volante, ambreiaje, da-mi un pm! La astra h, 1,9 a costat in jur de 4000 lei toata afacerea, poate 4500 nu mai tin minte exact, asta acum cateva luni!
  • iuly4

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2011

  • Mesaj Privat
SIncer nu glumesc deloc. Chiar te rog cu site ala ma intereseaza.
Skip ads

  • Ciprinhio

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
la el numai piesele costa 4500lei...te asigur de asta..si manopera nush daca ia cineva sub 1000lei..
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
cati kilometri are masina?
daca are sub 150 mii nu te lua dupa cei de la service-uri! nu schimba tot kitul!
asa am facut eu, am schimbat tot kitul si cand am vazut cum arata discul de ambreiaj si placa de presiune mi-am
dat seama ce prostie am facut, mai mergeau mult si bine.
oricum gasesti volanta+ kit ambreiaj cu 2800 lei, mai pune maopera 600, 700 lei si cam ala este pretul pentru tot.
daca schimbi numai volanta aceasta costa undeva la 1600-1800 lei.

(later)rectificare: se pare ca pentru acest motor e mai scumpa volanta: 2100 lei

eu unul nu inteleg de ce faptul ca s-a stricat volanta implica schimbarea kitului de amreiaj care cred ca n-are probleme
in a tine pana la urmatorul schimb de volanta.

in plus volanta mea a inceput sa bata si am mers cu ea inca 40 mii km, deci posibil sa nu fie prea urgenta schimbarea
volantei daca abia a inceput.

am vazut logan care are 370 mii km cu acelasi ambreiaj si inca mai merge, nu cred ca cele de opel sunt mai proaste.
  • iuly4

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Merci mult pentru sugestii. Asa m-am gandit si eu sa schimb doar volanta dar mi-au zis vreo 4 mecanici de la diverse reprezentante ca trebuie sa le schimb cu totul. Cine naiba mai stie cum este mai bine.
  • Ciprinhio

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
daca cei de la reprezenante tiau zis asa sigur nu tiau spus toti ca se ta arda...daca volanta bate si rulmentul se poate sa fie stricat...acum placa sau amreajul ar putea fi bune dar ei poate tiau facut un calcul la tot pt orice eventualitate...si apropo nu stiu cine iti face toata treaba cu 600-700 lei..nu mai sta pe ganduri bagate numai sa faca si treaba buna..
Skip ads

  • TeZeu87

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2004 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2012

  • Mesaj Privat
eu am dat in craiova pe manopera de schimbare a rulmentului de presiune si pompa de ambreiaj 450 de lei, la o vectra c 1.9 cdti (acest cost il aveam si daca schimbam volanta etc). Am gasit si tot kit ul la dezmembrari cu 1200 lei Smile daca nu te dau banii afara din casa este o varianta. Merge si dupa 25 mii km cu acel rulment sh. fara schimbarea kitului.

Cu stima, multi scuipa din gura piese dupa piese, desfa cutia si apoi cumperi exact ce este defect.
  • Ciprinhio

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
bun cheama-l la tine sa le schimbe .
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
aaa,
si am ajuns la service nu din cauza volantei,
ci din cauza ca s-a rupt ceva pe la rulmentul de presiune.
  • Ciprinhio

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
ce va spuneam...o data cu rulmentul sigur si placa de presiune...si rulmentul nu a cazut singur ci deoarece volanta a intrat in vibratie...spor si sa fie cat mai eftin
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
iuly4 a scris:Merci mult pentru sugestii. Asa m-am gandit si eu sa schimb doar volanta dar mi-au zis vreo 4 mecanici de la diverse reprezentante ca trebuie sa le schimb cu totul. Cine naiba mai stie cum este mai bine.


cauta pe forum service-ul lui maiandrei ca este specializat pe opel si iti faci acolo lucrarea cu tot cu garantie si preturi ok. vezi ca este numarul de telefon si alte date de contact sau mergi la intalnirile voastre din bucuresti si acolo iti vor spune baietii mai multe...
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ciprinhio a scris:ce va spuneam...o data cu rulmentul sigur si placa de presiune...si rulmentul nu a cazut singur ci deoarece volanta a intrat in vibratie...spor si sa fie cat mai eftin


tocmai am spus mai sus ca placa si discul mai mergeau mult si bine, asta inseamna ca desi a fost rulmentul rupt
placa de presiune n-a avut nimic.
  • Ciprinhio

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
nu pot sa cred ca rulmentul rupt si placa nimik...discul nu zic...asa ai apreciat tu..dar sigur avea si ea daunele ei
tu nu intelegi de ce daca e volanta stricata trebuie sa mai schimbi si rulmentul si placa...pt ca dupa ce intra cea dintai in vibratie atrage dupa sine daune pana chiar si in motor vibrochen rupt sau alte chestii
  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
manopera pentru schimbat kit ambreiaj + volanta la eds opel service costa 600 lei, la autoa 420 lei
am gasit service-uri care au un pret undeva la 300-400 ron - mult mai rezonabil zic eu ( dexcar service)
cu siguranta daca te apuci sa cauti amanuntit iti vei gasi piesele la un pret mai mic de 3000 ron ( personal am cumparat pentru astra h 1.3 kit ambreiaj( rulment placa disc) 180e + volanta 280e ( asta acum 1 an si ceva) , acum o sa trebuiasca sa schimb si la astra 1.9 si m-am documentat in privinta pieselor si service-urilor.
nu arunca cu banii pana nu cauti pretul cel mai mic.
poti schimba doar volanta si vezi daca scapi de tacanit, ( te sfatuiesc sa cauti un service unde manopera este ieftina) ambreiajul il poti testa foarte usor sa vezi daca patineaza, ii dai treapa a2a si ridici usor ambreiajul fara acceleratie , daca masina pleaca inseamna ca e inca ok. ( eu vreau sa schimb doar volanta si sa vad cum se manifesta)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR