Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • sweetpayn

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salutare lume , cine a mai facut asta sau are habar , poate sa ma lamureasca si pe mine care sunt actele de care am nevoie pentru a schimba masina care o detin cu alta ? Si pe unde ar trebui sa umblu ...ce costuri sunt (aprox)
Oare?
Skip ads

  • petrubv

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2010

  • Mesaj Privat
NU inteleg ce vrei sa faci de fapt. Sa dai masina la schimb altui proprietar pentru alta masina, sau ce?
  • sweetpayn

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Doresc masina mea sa o dau altui proprietar care in schimb mi-o da pe a lui.. Smile
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut.
Contract de vanzare/cumparare pe fiecare masina.
Fiscal de la fiecare.

Deci tu, faci Contract V/C pe masina ta si eliberezi fiscal+ fisa de inmatriculare stampilata(unde se cere, sunt judete in tara unde nu e obligatoriu). De aici ai scapat de ea, e treaba lui mai departe.
La cealalta care o cumperi, la fel Contract V/C si Certificat fiscal de la fostul proprietar. Cu ele te inregistrezi cu masina la primaria ta in termen de 30 zile.
Apoi faci o programare RAR pentru Certificat de Autenticitate, e valabil 60 zile(cost ~110 lei).
Taxa la trezorerie(o poti plati la primarie, atunci cand o inregistrezi)
Taxa la CEC
RCA pe numele tau(nu conteaza ca mai avea RCA valabil, devine nul dupa inmatriculare)
Dosarul verificat la un birou de copiat acte si facute copii la C.I. si la Cartea de identitate auto, parca si o cerere de inmatriculare, si apoi la ghiseul politiei pentru inmatriculare.

Spor.
Skip ads

  • sweetpayn

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Mersi pentru informatiile oferite . Din cate am mai cautat pe net am vazut si urmatorul lucru..o fi adevarat? (trebe sa sun la asigurator..sau mai degraba brokeru care a mi-a incheiat asigurarea:-" )
"Am vandut masina, rca-ul mai era valabil, ce pot face ?
Trebuie sa te adresezi societatii de asigurare care ti-a emis polita printr-o cerere scrisa si ti se vor inapoiaza banii pe perioada ramasa neasigurata. Odata cu cererea va trebui sa predai si polita de asigurare in original si documentul prin care poti demonstra instrainarea bunului."

  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
DA, este adevarat. Cu polita de asigurare in original, copie C.I., si copie la Contractul de vanzare te duci la sediul firmei unde ai fost asigurat. Pe lunile ramase i-ti restituie banii.
De regula trebuie sa le comunici un nr. de cont, dar poate merge si cash.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR