Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • jipy_bzd

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Buna ClubOpel.com

Mama prietenei mele are o o dacie care a fost implicata intr-un accident( era parcata in fata casei si un nene a intrat in ea,rezultand dauna totala )
Intrebarea mea este..se poate duce masina la programul rabla ? sa ramane fier vechi ?
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Daca Dacia este inmatriculata ia asigurarea de la nenea care a lovit-o. Te duci la constatare, se face un dosar pe baza caruia poti repara masina. Nu o duci in service, ceri banii pentru reparatie in regim propriu. Asa castigati niste bani de la firma de asigurari.
Daca nu vrea mama prietenei sa o mai repare, te duci la centrul Remat din localitatea unde ai domiciliul si intrebi daca mai primesc masini pentru programul rabla. Aici, depinde de judet. Unii inca mai primesc, altii nu. Daca nu mai primeste, pastreaz-o pana la anul cand incepe alt program.
  • jipy_bzd

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2012

  • Mesaj Privat
S-a facut constatare si ia fost declarata dauna totala...o sa i se dea contravaloarea pe masina (asta nu stiu cat) si ii ramane si masina.
Dupa ce v-a primi banii de la asigurarea vrea sa o dea la rabla ca sa scape de ea. Acum din cate am auzit si gasit pe net pt programul rabla masina trebuie sa fie in ordine adica cat de cat functionala si sa fie pe rotile ei + ca asta vara un vecin de-al meu a dus un opel kadet la rabla caruia ii lipseau rotile fata discuri etriere pompa injectie chiuloasa si l-au refuzat
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu conteaza cat e de lovita, trebuie sa fie completa. Nu trebuie dusa pe roti, poti sa o duci pe platforma, cu caruta, etc. A, si toate actele sa fie in regula (adica sa fie inscrisa in circulatie). Du-te la Remat si vezi daca mai primesc masini. Daca fac mofturi, ca e lovita, etc, ii pui sa iti dea in scris motivul pentru care nu o primesc.
Skip ads

  • jipy_bzd

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2012

  • Mesaj Privat
oke:)
merci de ajutor ..o sa revin dupa ce se rezolva ceva
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cu dovada de la politie si cu masina completa te duci cu ea la rabla. Obligatoriu sa ai dovada.
Problema e ca nu mai primesc masini. Ultimele duse (cel putin in zona mea)au fost pe firma. Doar de la firme mai primea.
Daca vreti sa scapati de fier si sa o radiati, vinde separat tot ce se poate de pe masina(la fier vechi sau la alti doritori, daca sunt). Pentru radiere simpla nu trebuie sa duci decat cel mult coscoveaua goala cu seria pe ea. Acum ceva timp stiu ca dadeau ...25 lei/ to. Deci calculeaza cat iei! Am avut client care s-a incapatanat sa scape de ea si a luat ..14 lei pe masina.
Dar toate astea numai dupa ce ai luat banutii de la asigurare.
  • kosasig

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2012

  • Mesaj Privat
In primul si in primul rand, trebuie obtinuta despagubirea de la asigurator. In caz de dauna totala, despagubirea este de minim 1500 roni (ex: Dacia Berlina 1300 ) . Epava ramane la tine si o poti repara sau poti duce la Remat. Daciile vechi intra foarte usor in dauna totala datorita valorii reale foarte mici (aprox 500 euro) si chiar o dauna minora poate costa peste acest prag in cazul in care reparatia de face la un service autorizat !

In concluzie, incaseaza despagubirea si ulterior vei vedea ce e de facut !
  • C@ta

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Buna seara!

La inceputul anului, mai precis in seara de 31 decembrie - 01 ianuarie, in jurul orei 02:30, am aflat ca, masina mea parcata regulamentar, a fost lovita de un tampit..normal...fiind beat acesta cu un logan break, din ce am auzit omul a vrut sa fuga de la locul accidentului el facand curat dupa ce a intrat cu 100 de km in masina mea, dar acesta a uitat numarul de la masina...ca sa vezi, am ajuns la el..am facut rost si de asigurare...EUROINS..a venit de la ei un angajat care sa expertizeze pagubele, tin sa precizez ca masina a fost lovita in spate dreapta la rezervor, lavind un gard din stanga...capota indoita, farurile sparte, stop spate numai exista...roata a explodat...bine ca nu a luat foc cu toate ca era ceva benzina in masina...acum am primit un telefon precum ca toate pagubele ajung la suma de 150 de milioane masina nici nu face atat...iar maine urmeaza sa primesc un raspuns ce voi face cu masina...am intrat aici pentru ca mai m ati ajutat si vreau sa ascult si parerile altora, la ce sa ma astept...ce ar trebui sa fac...o idee orice este buna venita...
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
O sa-ti dea dauna totala la ea.
O sa faca o evaluare in functie de starea masinii si dotari si gradul de uzura.
Si o sa-ti ofere o suma si pastreaza ei epava sau o suma de bani mai mica si pastrezi tu epava.
Fiind EUROINS nu ma astept sa-ti dea banii prea curand.Poate dupa ce apelezi la CSA in caz ca nu-i dizolva si pe astia.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Iar suma pe care o vei primi pe masina va fi de vreo 1000 maxim 1500 euro...am avut si eu o masina, mai veche...acum ceva ani cu care am avut un accident...m-a lovit unul in lateral fata si la asigurari, nu mai tin minte firma mi-au zis ca daca reparatia depaseste 3000 de ron, firma de asigurari nu ma despagubeste peste valoarea aia...e chestie de vreo 4-5 ani in urma si masina avea 12 ani vechime la data accidentului. Poate acum o fi altfel...dar nu prea cred
  • C@ta

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2012

  • Mesaj Privat
"Si o sa-ti ofere o suma si pastreaza ei epava sau o suma de bani mai mica si pastrezi tu epava."

Asta ma si intereseaza, eu am cumparat-o acum 4 ani cu 3400e si nu mi ar placea ca suma sa fie minuscula, plus de asta masina torcea nici nu se auzea motoru nu aveam o problema la ea...nici acum nu am adica la motor si partea asta...cand am pus-o pe rampa a urcat ca si cum nu avea nimic saracuta...dupa am aflat ca nu stiu cum se numeste chestia de la roata era rupta de tine balansul ambelor roti din spate..
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cu epava, mai ales in cazul RCA, asiguratorul nu are nicio treaba.In caz de dauna totala aceasta va fi evaluata automat la 25 % din valoarea reala stabilita conform ordinului CSA 14 /2011 , asta in cazul in care nu duci acte de la un dezmembrator autorizat din care sa rezulte ca valoarea epavei a fost ceva mai mica.
Skip ads

  • jipy_bzd

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2012

  • Mesaj Privat
a fost evaluata la 1700 lei..acum asteapta sa primesca banii.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
C@ta a scris:"Si o sa-ti ofere o suma si pastreaza ei epava sau o suma de bani mai mica si pastrezi tu epava."

Asta ma si intereseaza, eu am cumparat-o acum 4 ani cu 3400e si nu mi ar placea ca suma sa fie minuscula, plus de asta masina torcea nici nu se auzea motoru nu aveam o problema la ea...nici acum nu am adica la motor si partea asta...cand am pus-o pe rampa a urcat ca si cum nu avea nimic saracuta...dupa am aflat ca nu stiu cum se numeste chestia de la roata era rupta de tine balansul ambelor roti din spate..


la asiguratorul respectiv mergi cu gura mare cum ca tu ai avut masina si vrei sa ai aceasi masina sau una asemanatoare ca si dotari si an de fabricatie. insista ca vrei masina nu banii... si poate cazi la intelegere sa iti accepta sa aduci o alta masina second si sa o inmatriculezi sau sa cumperi una la fel. ameninta cu OPC, cu aia de la CSA si asa mai departe si vezi daca reusesti sa obti. Stiu pe cineva care asa a procedat si pana la urma a obtinut o masina asemanatoare cumparata de dincolo second si a mai pus el o diferenta de 500 euro...
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
De unde a obtinut ? De la asigurator ?
Firmele de asigurari nu fac comert cu masini !
  • C@ta

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut din nou, sa spunem ca am venit in sfarsit cu un raspuns la tot ce mi sa intamplat...dar tot cu foarte multe drumuri.


In primul rand am ajuns la EUROINS cu toate actele...m-au trimis la mai multe service-uri de-al lor....au facut devizul..circa 97de mil toata reparatia foarte putin..deoarece inainte sa ajung aici am mai facut un deviz cu 150de mil reparatia si m-au trimis in alta parte......

de 3 ori am fost la ei pana am ajuns sa primesc si raspunsul.. circa 66 de mil.. sau accept repararea masinii in valoare de 97 de mil...Tinand cont ca masina merge super si nu am avut probleme si nici nu are la motor..am spus sa mi-o repare..asta includea vopsitul..piesele noi..si restul...(O sa pun si poze pe site pentru ca vreau sa vand masina)..

Dosarul sa finalizat, au acceptat cei de la service sa mi repare masina..DAR dupa 4zile m au sunat si au spus sa dau o fuga pana la ei pentru ca sunt anumite probleme..ca sa vezi..

Ajung acolo iar o doamna imi spune ca nu a gasit nush ce..ca nu a gasit janta..si imi spune ca nu se incadreaza in aceei 97 de mil si ca ea este o persoana serioasa si nu incearca sa ia din bani sau altceva...mi-am aruncat un ochi pe toate piesele lor si am vazut ca bara din spate la ei valoreaza 19mil noua:))...oare ce are aceea bara..si imi spune ca trebuie sa mai pun bani de la mine pentru a o repara la maxim si pt a a cumpara celelalte piese de la dezmembrari....

Cand am auzit acest lucru..am dat fuga la sediul lor din Pipera si am cerut ca banii ce mi sau oferit sa ii primesc pentru ca nu se poate asa ceva..

Acum ma gandesc ca nu se merita sa repar o masina care valoareaza in jur de 2-3mii...si sa mai bag o mie si in ea..

Dar ma gandesc oare sa fie vre-o smecherie? Adica ajung prima oara la service imi zice ca mi-o face stas vopsita tipla cu 97de mil..iar peste cateva zile dupa ce am acceptat imi spun ca nu au gasit toate piesele..si dabia mi-o repara ca sa mearga cat de cat..ce inseamna asta? Daca dadeau devizu de prima oara mai mult..adica 1000 si ceva de ron primeam mai mult..?
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Service-ul gasea o bara si mai ieftina daca vroia sa repare masina cu adevarat.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
kosfunny nu e vorba de asta, masina mea lovita de un alt astra g asigurat la omniasig, lovitura mica doar bara spate trebuie schimbata, la asigurator manopera+bara 2000 lei, sa fim seriosi, bara 400 lei cel mult iar montajul inca 100 daca e sa fie, totusi de la 500 lei(cel mult) pana la 2000 lei e mare santul nu crezi?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daca iti pune piesa originala, la atata iese
La Astra G, in Audatex, perechea de faruri fata (normale, nu de xenon) e ~1600 RON.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Stai linistit ca nu ii pune de origine, doar o factureaza ca fiind de origine !
Cand asiguratorii tergiverseaza dosarele de dauna mai uitati-va si in ograda serviceului ca multe probleme de la ei pleaca !
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR