Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Publicitate
  • mirceagalati

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Da, cred, momentan nu il stric, am gasit sa fac proba, o masina la fel, maine ii scot ecu si imobilizatorul si i fac proba si am inteles de la un coleg ca ar putea fi si senzorul de impulsuri , ar trebui sa il masor intr un vas cu lichid si incalzindu l imi da niste valori, teoretic nust cat trebuie sa fie si cat ar trebui sa oscileze, in caz de am nevoie de umblat la ecu va contactez si vin personal daca e sa o facem sa mearga... Multumesc de sfat si de raspunsuri, va salut si va tin la curent cu simptomele fara erori
  • rezervat

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Am un Astra g z14xe si de ceva timp imi da rateuri cand accelerez mai brusc mai ales cand motorul e rece si da in nas cod eroare P0300 si P0301 am schimbat bobina de inductie si la fel face am facut testul de compresie si nimic 13bari si jumatate pe toti cei 4 cilindrii,am fost la mai multi mecanici si nimic.La Ploiesti am fost cu ECU am crezut ca de acolo este si mi-a spus ca nu e din ECU.Va rog domnule Dan poate ma ajutati si pe mine!
  • mirceagalati

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Va salut, am revenit din nou dar cu nimic nou, in legatura cu problema cu forta masinii, am schimbat ecu si imobilizatorul de la alta tigae si nimic, la fel, maine schimb si clapeta tot de la tigae sa vad, deci ecu nu are nimic, va tin la curent...
  • mirceagalati

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Va salut, azi am schimbat clapeta acc, senzor impulsuri, senzor map de pe admisie sau cum i zice, bobini inductie, verificat din nou distributia, si am slabit galeria de evacuare ptr a nu sparge catalizatorul degeaba, nici o schimbare, toate au fost inlocuite pe rand si proba, tind tot mai mult sa cred ca e ceva la injectoare, cand calci pedala la fund se aude in galerie ca si cum nu i ar da benzina ceva o insuficienta, si se ridica in ture lent in mers cu pedala la fund, o sa caut pe forum ceva legat de injectoare infundate simptome ceva..seara buna
  • mirceagalati

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Va salut Domnu Dan, am renevit cu problema , observatii noi sau poate nu le am luat in calcul, astra g z16 se, cat timp e motorul rece si pleci cu ea treaba e buna, are repriza asa cat ptr ea, se simte ca incepe bine sa traga pe la 2300, dar cand se incalzeste, nu iti mai da senzatia ca ar mai vrea sa traga, nici pe loc daca o acelerezi nu mai are acelasi raspuns, iar cand pleci de pe loc necesita sa o turezi ceva mai mult ca altfel zici ca pleca in 3 pistoane cam aia i, senzatia,...cum am mai zis inlocuit de pe alta masina, ecu plus imob.., clapeta, senzor depe admisie map, senzor impulsuri, bobini inductie, schimbat bujii noi bosh 2 pini, slabit galerie evacuare din chiulosa ptr a nu trica degeaba catalizatorul...sonda 2 schimbat cu bosh echipare fabrica, (ngk) ,nu universala cu mufa de montare, as incerca sa vin la iasi ptr a merge cu masina sa vedeti exact cum face, si daca considerati ca ar trebui sa i dam o privire in ecu, nui nici o pproblema, sambata care vine as putea veni, ca §unt liber, dimineta la 8 /9 pot fi acolo. Ce sugerati sa mai fac
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mircea , desfa putin buson alimentare benzina.
  • mirceagalati

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Ok, mersi, sa vedem
  • mirceagalati

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Va salut, am desfacut busonul, nimic, am lasat o la un mecanic bun din galati( nicu bmw) mi a zis ca ar putea fi de la niste senzori care ar putea fi la limita de functionare, trebuie sa vada ce i cu parametri si cum se schimba si din cauza cui, senzor temp, senzor aer, sonda etc, trebuie sa astept ca este migalos si are o gramada de masini care altii nu le dau de cap...sa vedem ce zice.
  • wizake

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 1.4 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut Dan

Pe scurt: Opel Astra H 2008 Z14XEP
A aparut recent martorul "masina cu cheita" - intermitent (apare si dispare) iar codurile de eroare stocate sunt
ECN140512, ECN140563.

Din ce am gasit, inseamna:
P1405 Exhaust Gas Recirculation (EGR) Valve Voltage High
P1405 Exhaust Gas Recirculation (EGR) Valve Voltage Low
P1405 Feedbacksensor Exhaust Gas Recirculation
P1405 Exhaust Gas Recirculation System Fault

Am senzatia ca la turatii mai mici, merge cam sacadat motorul.

Ma puteti ajuta cu o reparatie/curatare EGR, sau e nevoie de piesa noua ?
Daca e nevoie de mai mutle investigatii, va pot da un telefon?

Multumesc
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da
  • Petric Radu

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua domnul Dan. Am o zafira din 2004, cod motor Y22DTR, a-ti avea posibilitatea sa imi anula-ti EGR-ul din soft? Este un EGR electric. Multumesc!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se face dar ne despart 400km, poate am drum luna asta prin zona ta.
  • Petric Radu

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Ok! Multumesc! Astept vesti si un nr. de telefon.(apropo...e cu psg16)
  • marioflaviu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Pacientul in cauza Vectra B z18xe
Defectiuni: Nu se mai accelereaza si din cand in cand palpaie becul la immo!

Daca sterg erorile pe tester functioneaza in parametri un timp de maxim 30 de minute
Probabil este de vina ECU. Ma intereseaza daca se poate repara, cat dureaza si la ce cheltuiala sa ma astept?
Multumesc!
  • deleted-79607

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua
As dori sa stiu cat m-ar costa sa curat clapeta de accelaratie la z16xe 1.6 , multumesc.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ai PM
  • tdc25

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2016

  • Mesaj Privat
@dancuciureanu v-am trimis un PM
  • deleted-79607

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc, revin cu o programare cand ajung prin Iasi.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
tdc25, ma uit la masina si vedem ce si cum, e drept motorul este mai pretentios la consumabile, daca mergi la service X ca nu le fac eu reclama poti sta langa masina. Deci stai la constatari sa vezi si tu cu ochii tai chiar daca nu te pricepi, iti explica ei..., la montat consumabile. In rest il lasi sa lucreze in pace, nimeni nu vrea sa fie tolocanit la cap, cand se intoarce sa ia o cheie se ciocneste de tine etc.
  • tdc25

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Am cerut oferta de pret si, surprinzator, cei de la service X mi-au dat un scor mai mare cu ~15% fata de reprezentanta. (La pachet revizie + manopera)

Puteti sa imi dati un PM cu pret pentru diagnoza? (presupun ca trebuie asa ceva pentru problema mea cu senzorii)
  1. Home
  2. Publicitate

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR