Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Vivaro
  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut la toti posesorii de opeluri,am si eu unul,cei drept o astra f, si vreau sa trec la ceva mai maricel,as vrea sa stiu cate ceva despre motor, cum se comporta masina in timp, se merita sa o folosesc si prin oras( aici ma refer la comsum),si cel mai important ce taxe am la ea. Daca imi i-au cu 8+1 locuri este catalogata ca autoutilitara? se marita sa o i-au asa si sa dau banchetele jos? cat ar fi asigurarea si impozitul? va multumesc.
Skip ads

  • manolake

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vivaro 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2012

  • Mesaj Privat
1- motor , trebuie sa stii ce motorizare sa alegi in general foarte bune
2- vivaro nu creaza probleme mari daca este intretinuta
3- consum mixt 7,5 prin aglomeratii nu am prea folosito
4- taxe la 1870 cc primarie ~ 200 lei asigurare ~ 600 lei pe an
5- in certificat este trecut cu intrebuintati multiple iar banchetele se scot usor sunt pe sina
  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Iti multumesc pentru raspunsul promt, am auzit ca este ff bun motorul de 1.9 dti nu cel de cdti, am vazut masini multe pe o gramada de situ-ri, ce crezi ca e mai bine sa o i-au din afara cu km cat de cat reali sau de la noi inscrisa? daca ar fi autoutilitara taxa este cateva sute de euro, dar te rupe la noi asigurarea si impozitul fiind si prima inmatriculare... la ce sa ma uit daca mi-as lua, care ar fi punctele slabe la ea, multumesc.
  • manolake

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vivaro 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Eu am cdti de care sunt multumit, si adevarul am preferat sa merg sa o iau din germania ca asa am vrut eu sa ma simt mai linistit. Este adevarat ca la prima inmatriculare te ia durerea de cap daca iti iei de persoane( 2000-3000 euro) pe cand la cea de marfa ajunge cateva sute de euro. Taxele care le-am enumerat mai sus sunt pentru bus 8+1.
Puncte slabe hmm , daca ai un mecanic langa tine si un tester este ok. A inca ceva sa verifici cum mege cutia de viteze mai ales in prima treapta.
Skip ads

  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Merci pentru raspuns, astept sa treaca sarbatorile, ma bate gandul sa imi i-au, pentru mine imi este foarte utila,momentan am un astra f caravan,si sunt super incantat de el,consum, silentioasa,nu te lasa in drum si parca nu as vrea sa parasesc familia OPEL, usor de intretinut si fiabile in timp, bineinteles daca le dai ce trebuie.
Cum ai luat-o, te-ai uitat pe internet si te-ai dus la sigur sau la plesneala? cati km are masinuta ta? cu consumul cum stai? nu te supara cate intreb,chiar vreau sa stiu o parere de la un posesor de vivaro,multumesc. Cool
  • manolake

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vivaro 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2012

  • Mesaj Privat
"...si parca nu as vrea sa parasesc familia OPEL," apropo cred ca stii ca motorul, farurile , geamurile etc sunt de renault.
1 -Cum ai luat-o, te-ai uitat pe internet si te-ai dus la sigur sau la plesneala? = Am mers acolo am cautat in orasul unde am stat de masina dar pana la urma am luat-o de pe net (mult mai usor de cautat) . La pret ce sa iti spun depinde de tine ce pretentii ai, cum cauti , de noroc si multe altele.
2-cati km are masinuta ta? = crede-ma ca as lua masina de acolo cu 800.000 de km decat din romania cu 200.000 km eu plec dela gandirea ca mai ales tipul asta de masina nu a fost luata sa fie admirata in garaj.
3-cu consumul cum stai? = am spus mai sus
  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri Very Happy
  • Cloud

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu am un vivaro 2.0 cdti din 2007 cu 74000km de marfa dar merg cu el zi de zi sau cand apuc pentru ca are un consum fantastic Smile,iar pentru marimea ei mi se pare ca e si puternic.Pana acum nu am schimbat decat consumabilele si nici acum nu da semne de oboseala.

manolake - daca omul nimereste pe cineva ca mine ,si eu sunt din romania,cumpara o masina cu km putini si reali,doar norocos sa fie.
  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Sincer si in romania poti cumpara o masina buna,bine mai intai sa iti faci loc printre samsari,degeaba e buna daca ei iti i-a total fata. ma bate gandul sa imi i-au 8+1 locuri,o pot folosi si la munca dar si la distractie in weekend la gratare cu prietenii. Embarassed Este scumpa intretinerea la aceasta masina? ma refer la comsumabile si in general la piese,multumesc.
  • fannx

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vivaro 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut

Eu am adus recent un Opel Vivaro din 2008 cu motor de 2000 si merge super , consun f mic pe la 7.5 urban asa ca e super ok.
Nu am platit inca taxa , dar nu depaseste 280 EURO, in conditiile noului timbru de mediu.
Daca te mai intereseaza poti sa-mi dai un msg pe privat
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Va salut.
Familia s-a marit, desi in tot neamu' sunt numai Opel-uri(Un Vectra B1, un Vectra B2, un Astra G Caravan, un Astra F Caravan) si asi vrea sa "inlocuiesc" Vectra mea cu un Opel Vivaro cu locuri.
Asi vrea sa trec si eu la un minivan, desi nu ma atag absolut deloc motoarele diesel(la general). Sunt adeptul benzinarelor pe viata, dar ce sa fac acum?
Sunt totusi in dubiu si nu stiu ce sa aleg;
Vivaro 8+1


Vivaro mixt 5+1 si marfa


Va rog sa ma ajutati sa iau o decizie corecta. Care ar fi costurile reale separat pentru fiecare in parte.
Impozit, asigurare pe an la 8+1
Impozit, asigurare pe an la 5+1 si marfa
Asta in functie de motorizare 1.9 sau 2.0
Va multumesc. Nu ma grabesc sa cumpar imediat. Cu respect.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Vivaro

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR