Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • adytzuk_24

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2013

  • Mesaj Privat
salut..mi-am cumparat de curand un astra g cu motorul praf(mergea in 3 pistoane si scotea fum mai rau k un tractor,si nici nu tragea)..am schimbat km tot in el(segmenti,semeringuri supape,garnitura chiuloasa,distributie+altele) si am constat k a inceput s tremure masina..acest tremurat se simte in mers dupa 70-80km/h destul d rau(motorul trage ff bn acu)..si mai nou se simte si la relanti..dar turatia motorului e buna..ai impresia k esti intr-un diesel..numai k atunci knd am scos masina de la reparat nu avea acest tremurat..treaba asta a inceput sa se simta dupa kteva sute d km..dak are cineva vreun sfat..ms..ast pareri..
Skip ads

  • valeriu_48

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y 17 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Incearca la tamponul fata la radiator si acolo poate fi o problema
  • rider1

  • Mesaje scrise: 704
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Problema patita de mine ieri cu masina firmei unde lucrez. Pentru niste reparatii, mecanicii au desfacut si doua tampoane la motor. La remontare saracutii de ei, probabil cu gindul la spaguta au uitat sa puna piulita la surubul unui tampon. Am plecat si dupa cativa km am inceput sa simt niste trepidatii care nu erau normale. Am ajuns la firma, am pus niste cartoane sub masina si stupoare, surubul de la tamponul dinspre cutie era iesit aproape de tot.
  • adytzuk_24

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2013

  • Mesaj Privat
am verifikt toate tampoanele si la motor si la cutie..nimk..e posibil s fie totusi din motor?
Skip ads

  • Relisys20bz

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salutare sunt nou pe aici,si vin cu o problema in speranta ca voi gasi un sfat bun de la cineva care a intampinat asa ceva. Am un vectra b 2001 z16xe, si am o problema cu tremuratul motorului, doar la relanti. in mers nu se simte nimic, trage bine dupa parerea mea, am schimbat bujiile, dar la fel......Daca a mai intampinat cineva problema si ma poate ajuta i-as fi recunoscator
  • mariuss87

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1998 x12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2013

  • Mesaj Privat
o problema asemanatoare am si eu. Am fost cu masina la mecanic (motor x1.2xe) deoarece aveam o bataie la tacheti, dupa ce motorul se incalzea. Am schimbat tachetii(16) si alte multe chesti iar acum motorul trage bine si a disparut si tzacanitul in mers. In schimb la relanti si doar cand sta pe loc masina tremura ff tare, motorul vibreaza, iar la evacuare daca asculti parca da un rateu regulat. Citind pe forum am inteles ca pot fi o sumedenie de cauze: egr, bobina care da o scanteie in plus sau in minus, compresia in cilindri, supapele de evacuare, injectoarele care nu lucreaza normal, axul cu came uzat...
Pentru mine explicatia a fost ca este de la axul cu came.......
Interesant este ca atunci cand este turat motorul se echilibreaza perfect...
Va rog pareri?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Curata EGR ca la carte...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR