Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • butimanu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,
S-a ivit o ocazie sa cumpar un opel zafira, asa cum am spus in titlu, kilometri putini si pret bun,dilema mea este ca nu stiu exact unde sa aflu exact cat o sa ma coste taxa asta de mediu fiindca site-urile astea 10 daca deschizi zece taxe separate calculeaza. Multumesc anticipat celor care cunosc sigur unde pot afla.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pe situl ANAF.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
conform siteului anaf care e cel mai apropiat de adevar e 599 euro ...asta daca ai motor euro 4, din 2003 e destul de sigur ca e euro 4
  • butimanu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri ,
inca ceva...
A achizitionat cineva de curand o masina din italia?
Imi poate spune daca a primit in momentul in care s-au pregatit actele pentru export si certificatul de conformitate fiindca am inteles ca acum este obligatoriu in Ro pentru inscrierea in circulatie a unui autovehicul.
Skip ads

  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Vectra sri a scris:conform siteului anaf care e cel mai apropiat de adevar e 599 euro ...asta daca ai motor euro 4, din 2003 e destul de sigur ca e euro 4


Cum ti-a dat tie 600 de Euro, nu stiu !

Eu vad ca e 273 de Euro ptr 1.6 150g/Km din 2003.

Sincer iti recomand motorul de 1.8. E vreo 430 de Euro, daca reusesti sa-i scoti noxele la 170g/km Smile

Conteaza foarte mult gramele alea in stabilirea taxei.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
ala e taxa de mediu 2012 vezi cat e timbrul de mediu Smile) 2013 cu incadrarea 9-10 ani euro 4 noxe 180 (ca asa e la majoritatea) a si la noxe iti va da peste 170 nu prea ai ce i face la Rar sa o scoti sub 170.. 200 si ceva de euro a fost anii trecuti...


la RAR au niste standarde ( tabele cu noxele masinilor. poate scrie la masina ta ca are noxe sub 100 daca in tabelul lor arata ca motorul de 1.6 respectiv z16xe care e cel mai probabil ca e la zafira despre care vorbim ca are noxe 170 sau 180 ei aia trec nici nu i intereseaza ce apare pe afisajul aparatu;ui care iti masoara tie noxele ... singuru lucru care il poti pati e sa dea peste limita lor din tael si atunci iti resping cartea si te trimit sa iti rezolvi problema apoi sa revii...traim in romania ... ca doar omul tre sa plateasca taxa maxima la masina lui nu cat polueaza masina de fapt...)

si vb in cunostinta de cauza la masina mea inmatriculat anu trecut in decembrie aveam in brieful de belgia scris la motorul z18xe emisii 173 de co2/km pe aparatul care masura gazele scria 175 de co2/km maxim si ei mi-au trecut in carte 189gco2/km Smile)) am sesizat acest lucru la care raspunsul lor a fost ca in tabelu care il au ei 189 e minimul de emisii la acest tip motor si nu pot trece mai putin Smile))
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Zafira A: Ce trebuie sa stii inainte sa o cumperi?
Vezi aici.
https://www.clubopel.com/vie...15&highlight=

La mine in carte scrie CO2:180g/km Zafira Z16XE 2001
Norma de poluare Euro este dupa tipul motorului.
Tip motor Z16XE Prima litera Z din fata.


X - Euro 2
Y - Euro 3
Z - Euro 4
A - Euro 5
ex: Z16XE, X12XE, X16SZR, Z16SE, Z16YNG, X18XE1, Z18XE, X20XEV. PRIMA litera din fata Reprezinta norma de poluare Euro 2,3,4..
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
dar stiati ca daca ai motor y16xe benzinar, iese euro 2 la rar ? Smile)) eu zic ca e hotie pe fata dar ma rog ...dovada aici cititi intreg topicul
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR