Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • baba007

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2002 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Avem asa:

1 masina cu prima inmatriculare in 2008 in romania, cumparata de mine acum 2 luni. M-am lovit la transcriere de acel forumlar privind recuperarea/nerecuperarea taxei auto.

de la ANAF dupa depunerea cererii (in Timisoara) mi se spune ca acea masina NU APARE IN EVIDENTE ca si cum ar avea taxa platita. Adica, nu ca s-a platit si ca s-a recuperat, apare ca si cum nu s-ar fi platit niciodata.

cautat primul proprietar (eu sunt al 4-lea in ro) la Petrosani, omul spune ca a platit taxa si ca nu a dat statul in judecata pentru recuperare. nu mai are copie dupa chitanta, aia originala a ramas pe la politie, lui i-au dat o copie pe care nu o mai are.

mers din nou la ANAF, in continuare masina nu apare in baza de date. nici ca platita nici ca recuperata.

eu acuma ce pot face fratilor? raman cu masina inscrisa pe cine e ea acuma si mi-o iau doar in evidenta la impozite? daca vreau sa imi schimb numerele si sa o trec pe numele meu cum rezolv toata balacaria asta? mai astept vreo 2-3 ani pana se schimba guvernul iara? dau statul in judecata?

cum se poate ca o masina care are prima inmatriculare in 2008 sa NU AIBA TAXA PLATITA ? din cate stiu eu in 2008 nu prea erau procese de genul inscriem masina fara taxa... in cel mai rau caz ar trebui sa apara ca si platita si recuperata dupa cativa ani, dar in nici un caz NEPLATITA!

va rog idei sugestii / ajutoare ca ma apuca toti dracii ....
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Dupa atatia proprietari pe carte ce crezi ca mai poti face? Daca ai nevoie de masina, platesti taxa si deschizi proces - recuperezi banii peste cateva luni, sau deschizi proces fara plata taxei si stai cateva luni fara masina. Sa te bucuri daca toti proprietarii au scos certificate fiscale si nu te trezesti ca trebuie sa cauti pe nusiucine pe nustiuunde sa te rogi de el sa isi plateasca amenzile...
  • tudor-d

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1999 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Masina o poti trece la impozit pe numele tau, poti sa circuli in continuare cu ea char daca nu e inmatriculata pe numele tau, poti cere de la vechiul proprietar contract de comodat sau procura. Poti incepe procesul de inmatriculare fara plata taxei ,dupa refuzul inmatricularii pe numele tau de la Politie si poti circula in continuare pe durata procesului pentru ca masina e inmatriculata in Ro sa ai in schimb asigurare , ITP , vineta valabile, docamdata nu te intreaba nimeni de ce nu e pe numele tau prin romania, doar cand iesi din tara.
Pentru cei care nu e inmatriculata in RO e alta poveste.
  • baba007

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2002 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Deci, cu masina circul linistit deja, mi-am trecut-o pe mine la impozite. Nu trebuie cautati toti proprietarii, doar ultimul pentru fiscal si primul este singurul care avea dreptul sa recupereze taxa pt ca el a platit-o. Pe mine ma intereseaza de ce apare ca neplatita la ANAF cand ea a fost platita in 2008 si ce pot face in cazul asta.
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ce bine e pe BG...
  • baba007

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2002 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
sa speram ca nu se trezeste vreun destept de pe la guvern sa strice si treaba cu BG-ul ... btw tu o ai pe BG pe numele tau direct?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu..dar ar putea fi daca dau o lege anti-europeana.Sau pot face contract de inchiriere cu proprietarul de 1 EUR/luna,si se incadreaza la 1 din cele 4 exceptii.Deci ma indoiesc ca se va termina. Cool
Mai mult decat atat,se pare ca si tu vei intra in randul nostru..Vei intelege ca e cea mai buna varianta.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:Ce bine e pe BG...


Laughing E bine di tat Laughing
200 Euro pe an cu toate actele la zi ,plus ca m-am interesat si pot sa-mi pun si folie pe masina si nu imi trebuie autorizatie ,ca noi nu avem treaba cu RAR-ul
" E mai destepti Bulgarii "
Si apropo Dragos care sunt cele 4 exceptii ? Ca eu am masina trecuta pe firma si cu numele meu trecut in talon ca si utilizator.
Skip ads

  • baba007

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2002 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:Nu..dar ar putea fi daca dau o lege anti-europeana.Sau pot face contract de inchiriere cu proprietarul de 1 EUR/luna,si se incadreaza la 1 din cele 4 exceptii.Deci ma indoiesc ca se va termina. Cool
Mai mult decat atat,se pare ca si tu vei intra in randul nostru..Vei intelege ca e cea mai buna varianta.


As intra maine fara nici o jena, stres sau parere de rau ... DAR

masina am cumparat-o cu banii de la firma, e drept ca firma e a mea ... DAR odata ce iei bani din FIRMA, chiar si a ta, trebuie sa ai ceva acte care dovedesc ce ai facut cu banii ...
eu NEPUTAND sa imi inscriu masina pe firma ... am ramas cu o mica gaura in bugetul firmei, adica vreo cateva mii de euro pe care nu ii pot justifica in caz ca vine ANAFUL si ma intreaba unde sunt, o sa am ceva probleme
sa le explic cu e treaba cu taxa lui Ponta si de ce banii mei figureaza ca fiind in casa firmei (ca i-am scos din cont si acuma sunt pe acte in casa), dar ei nu mai sunt in casa ci sunt dati pe o masina pe care nu o
pot trece pe firma ... sa nu mai vorbim de amortizare, probabil cei 16% pe care ii voi plati anul viitor pt ca va trebui sa imi trec banii aia la dividende si evident voi plati impozit pe ei si alte celea pe care nu le mai detaliez pe aici. Masina cand am cumparat-o am facut un contract de vanzare cumparare intre ala de o avea si mine, in ideea ca dupa cateva zile o voi vinde eu firmei mele, sa nu intrebati de ce am facut asta, cine stie intelege direct.

Acuma o sa ma mai chinui un pic sa vad daca ii dau de cap ... daca nu direct la BG cu ea, la revedere si la gara. O sa ma interesez daca mi-o pot inscrie direct pe firma acolo Very Happy... daca stie cineva va rog sa imi spuna.
Dragos o sa te deranjez cu mai multe detalii legate de inscrisul pe Bulgaria daca nu ii dau de capat pe Romania, pt ca vad ca te pricepi.
  • tudor-d

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1999 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Masina ta trebuie sa aiba taxa platita daca e inmatriculata in 2008. Esti sigur ca ai prima carte de identitate emisa de RAR, unii mai schimba cartea intre timp si porprietarii anteriori nu mai apar. Este posibil ca taxa sa fie platita de altcineva care nu apare in cartea de identitate a masinii. Am un amic care a cumparat o masina si a fost o perioada tot in situatia ta. Prima data aparea ca la acea masina inmatriculata in 2009 nu se platise taxa dupa primul proprietar din acte ,apoi dupa mai multe sapaturi si plimbari pe la institutiile statului a reusit sa o inscrie fara sa plateasca nici o taxa. Incearca sa o cauti dupa seria de sasiu, e posibil ca in carte sa nu ai primul proprietar trecut. E posibil ca persoana care a platit taxa sa fi vandut masina inaite de a o inmatricula definitiv la altcineva, prin 2008 mergea chestea asta la baietii cu cunostite. Mai e o posibilitate ca cel care a inmatriculat masina sa nu fi platit taxa pt ca lucra unde trebuia.

Vinde masina firmei tale daca inca este pe numele tau, trece-o la impozit pe firma, dute la birou inmatriculari fara dovada anaf si cere inmatricularea , daca te refuza poti deja sa deschisi dosar la tribunal si esti partial acoperit cu banii scosi din firma.

La bulgari iti poti deshide o firma acolo si sa o inmatriculezi pe firma ta, costurile sunt nitel mai mari pentru infiintarea unei firme, un fel de filiala la cea din romania. cu livrare de capital romanesc in acea firma, capitalul fiind masina in cauza.

Numai bine.
  • baba007

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2002 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
multumesc tudor, cam asa ma gandeam si eu. masina o voi trece pe firma la impozite si o voi lua in evidenta in contabilitate ca mijloc fix chiar daca nu apare pe cartea de identitate a masinii, firma. o sa ma mai balacaresc vreo luna pe la anafuri/rar/inmatriculari in Timisoara - Petrosani si daca nu dau de dovada platii pt taxa de prima inmatriculare/mediu/cum mama ei i-o mai zice deschid dosar de judecata pentru inscriere fara taxa. probabil ca pana pe la toamna-iarna voi rezolva si cu asta.

problema e ca daca o trec pe firma, nu stiu cum merge treaba cu judecata, o fi mai bine sau mai greu ca la persoane fizice ... om vedea.
  • sebastian tatoo

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Frontera 2000 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2012

  • Mesaj Privat
salut, a ajuns cipri azi la mine la oradea ca a avut o tractare la oradea si ne-am intalnit in cele din urma si povestind cu el mi-a spus de masina ta,vezi ca mai e varianta ca masina sa fi fost inmatriculata pe handicap fara taxa si transcrisa de pe ce cu handicap,ca la faza asta se face cartea pierduta si cu 50 de lei la rar iti scoate mesajul din cartea masinii(echipat cu dispozitiv de comanda a ambreiajului),si la noua inmatriculare pe talon nu mai scrie mesajul si atunci eu cred ca de aia nu apare nimic la anaf.
Skip ads

  • kxz
  • **
  • 98 mesaje
  • din 15 Jan 2011
  • Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Botosani
  • kxz

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Intra in audienta la un sef de la anaf, amgajatii simpli dupa ce ca sunt multi cu grave carente de competenta, mai fug si de munca sau de raspundere cat pot.
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu vad nici un motiv sa inmatriculezi masina in BG o data ce este inmatriculata in Romania, trebuie sa fii un pic, poate chiar de tot inconstient! In primul rand ITP-ul se face o data pe an si doar la RAR la noi in tara, si stim si noi cum este la RAR si in al doilea rand nu o poate trece pe firma lui din care are iesire de capital! Solutia ieftina si practica pentru a putea circula cu ea si de a o trece pe firma este procesul, dar totusi mai insista, incearca sa mergi in audienta la un sef ANAF cum zicea colegul de mai sus! Stima
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Se pare ca prin decembrie 2008 au fost masini inmatriculate fara taxa, cele noi. Am dat de o Skoda in situatia asta si cateva masini foste ale Romtelecom. Cumva cele de la Romtelecom au beneficiat de un fel de ordonanta data de ministrul de atunci.
  • baba007

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2002 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
deci am gasit primul proprietar, am vb cu el la telefon, a platit taxa si pare om de incredere. nu mai gaseste chitanta pt ca pe vremea aia se ocupa de adus masini in tara. trebuie sa merg in deva la serviciul inmatriculari al politiei si sa fac rost de copie la chitanta. repet omul a platit taxa, nu se afla in sistemul anaf. niste jegosi si niste nesimtiti cu taxa lor ...
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sau poate a inmatriculat-o cu chitanta pe naspa,cum se facea intr-o vreme..Daca zici ca e samsar..daca ar fi ramas la el si il dibuia,i-ar fi luat toate actele si numerele,si i-ar fi anulat inmatricularea,ramanandu-i varianta dezmembrarii (vezi caz concret colegul @dragosss) https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
Dar tu fiind cumparator de buna credinta, nu poti avea alte probleme.Probabil ca va trebui sa te judeci cu cineva-nu stiu sigur cu cine..


PS-intereseaza-te cat era taxa atunci si daca e una uriasa,ar trebui sa iei in consideratie si varianta asta.
  • baba007

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2002 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Asadar ... avem urmatoarea rezolvare finala:

Dupa nu mai stiu cate luni de cautari si variante incercate ...
Primul proprietar, cel care a platit taxa in anul 2008, locuieste si a platit taxa la ANAF Petrosani.
Saptamana trecuta am luat legatura cu cineva din Petrosani si l-am rugat sa mearga in ANAF-ul de acolo sa investigheze daca este sau nu taxa platita.

Stupoare:

Cu o copie dupa cartea masinii, la ANAF in Petrosani apare DIRECT in calculator taxa platita. Masina s-a gasit in 10 secunde, cu chitanta cu toate celea.
Joi am fost personal in Petrosani si mi s-a eliberat acea dovada cum ca taxa e platita si nerecuperata, iar luni voi merge la RAR pentru transcriere, inmatriculare, etc.

Partea cea mai interesanta este:
- in Timisoara, cu aceleasi date in acelasi sistem de evidenta ANAF masina nu apare
- in Petrosani s-a gasit in 10 secunde ...

Tanti de la ghiseu din Petrosani mi-a spus ca sistemul este unic pe tara si ca ce vede ea in program trebuiau sa vada si cei din Timisoara (teoretic) ... practic se pare ca nu a fost chiar asa.
Ideea este ... daca nu gasiti pe administratia fiscala unde aveti voi domiciuliul, faceti un efort si mergeti la ANAF de care apartine primul proprietar, cel care a platit taxa.

Acuma intelegeti voi ce vreti ca eu nu mai am nici o explicatie logica la toata imbarligatura asta. Ideea e ca acum am ce imi trebuie si de saptamana viitoare o sa fac Frontera Timisoreanca Razz
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR