Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • madalin_voc

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Ceva pareri despre sistem audio montat pe insignia? Nu am sistemul audio Infinity, sunt cele din fabrica standard, si deja difuzorul din spate dreapta e spart, cred ca si un tweeter. As dori sa le inlocuiesc cu ceva de claritate si ceva forta. Am un amplificator si un subwoofer detaliate mai jos. Au fost luate de pe masina veche (Clio symbol, vezi foto) in care vreau sa zic ca eram mai mult decat multumit de cum se auzea(aveam si un player Alpine CDA 9812rb), dar acum este vorba de alt player + gabaritul este mult mai mare si nu stiu daca e suficient pt marimea masinii.
Amplificator auto Magnat rx 22 2 canale
putere
4 ohmi, stereo: 2 x 90W RMS (2 x 180W max)
2 ohmi, stereo: 2 x 125W RMS (2 x 250W max)
4 ohmi in punte: 1 x 250W RMS (1 x 500W max)
Raspuns in frecventa 5 Hz - 50 Khz
THD < 0,05 % (1 kHz)
filtre LPF si HPF variabile 40-300 Hz, 12 dB
filtru subsonic 15 Hz, 12 dB
Bass boost variabil 0-15 dB la 45 Hz
dimensiuni 250 x 50 x 261 mm
intrari / iesiri RCA aurite
iar subwoofer Alpine SBE-1243BR 12"
tip incinta: Bassreflex
diametru difuzor: 30cm
putere RMS: 250W
putere Max: 800W
impedanta: 4 ohmi
fereastra acrilica cu iluminare albastra

si
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nu prea esti exact cu ceea ce vrei sa expui! Nu imi dau seama daca vrei pareri despre Infinity sau vrei sa ne arati ce sunet ai avut pe vechea masina.....
De pe sistemul de sunet clasic, pot sa faci un UPGRADE la Infinity dar cred ca o sa fie cam costisitor.
Daca vrei sa aflii parerei despre sistemul audio de pe Insignia, din proprie experienta, pot sa-ti zic ca se aude destul, chiar foarte bine. Ai calitate si chiar bass. Ce am observat eu la mine, nu stiu care este cauza, dau volumul pe pozitia 5 si daca parchez langa o alta Insignia cu acelasi sistem pe aceeasi treapta de volum, al meu se aude mai incet putin. Confused

P.S.: S-a mai discutat despre DVD800 cu Infinity aici pe forum....Wink
  • madalin_voc

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Din cauza avatarului am fost neconcludent Laughing
Poate m-am obisnuit cu sunetul de pe Clio, si difuzoarele actuale imi par slabe. Oricum vreau sa schimb macar difuzoarele spate, daca nu si cele pe fata cu ceva mai bun + subwooferul Alpine dar nu stiu daca e prea slab pt incinta sau trebuie ceva mai mare.
Ca si difuzoare fata m-am uitat dupa ALPINE Type G SPG-13CS dar trebuie intrebat daca este nevoie de amplificator pt ele.
Poate exista persoane care si-au pus ceva mai bun decat cele cu care vine masina.
  • madalin_voc

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Revin cu ultima modificare. M-am intalnit cu un baiat de pe forum care si-a schimbat difuzoarele fata si tweeterele cu un sistem de 2 componente Hertz care, intradevar se auzeau mult mai clar si mai tare inaltele dar isi pierdea din bass. Am ascultat si la mine iar diferenta intre ele nu era atat de mare incat sa necesite inlocuirea lor care presupune o investitie de peste 500 lei.
S-au tras cabluri(cea mai costisitoare parte, deoarece a trebuit sa scot vasul de expansiune sa dam gaura intr-un plastic care acoperea 3 gauri), am pus subwooferul, amplificatorul montat pe el sa nu mai gauresc masina si restul puteti vedea in poze ce a iesit, sunt f multumit de lucrare, si de sunet.
  • CotirlanGeorge

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Insignia 2010 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2015

  • Mesaj Privat
semnalul de sunet l-ai luat de pe o boxa deja existenta sau ai tras fir aparte din bord
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR