Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
buna ziua buna ziua

cred ca aici as putea scrie, ca sa nu mai deschid si eu un alt topic.

vrem si noi sa plecam pe 25 luna curenta, pe la ora 3 dim, inspre austria, worthersee, cu oprire in budapesta, si vizitat ce este foarte dragut pe acolo [am inteles ceva de un pod] si inca cateceva in 6 ore...

spune-ti-mi si mie va rog daca am inteles bine: matritza de la unguri, o iau imediat cum trec la ei? dupa nadlac? si este ~10e; si cum e mai bine sa faci cu forintii

nu stiu la austrieci, cand imi iau vigneta!?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
andrei,
pentru vigneta ungureasca vezi aici preturi, intervale de timp:
http://www.inforutier.eolda...--vigneta_--.html
Cumperi vigneta din cam orice benzinarie. Ca sa nu te incurci cu forintii platesti cu cardul. Vigneta sa o ai achizitionata cand intri pe autostrada, in cel mai rau caz, dupa ce intri pe autostrada opresti in prima benzinarie.
In Budapesta ai citadela, e pe malul Dunarii, priveliste superba, etc. si fostul palat (e langa citadela). Podurile vechi sunt pe Dunare, intre citadela si palat, deci... le ai pe toate grupate. Plus ca podurile le poti vedea de pe citadela, nu trebuie sa cobori la ele Smile
De mancat va puteti opri la Paprika Csarda, e cu 100m inainte de granita cu Austria. Se manaca bine, la preturi decente.
Cum ai trecut granita in Austria, dupa ~100m, ai o benzinarie pe dreapta. Te opresti acolo si iti iei vigneta de Austria.

O parere personala: pleci in 25 din Bucuresti, pe cand ajung in Budapesta o sa fiti cu totii atat de rupti incat numai de vizitat nu o sa aveti chef. Mai bine va faceti o rezervare la un hotel/motel/whatever la Arad, plecati in 24 dupa-masa, dormiti in Arad, si continuati in 25. Obiectivele din Budapesta sunt prea frumoase, e pacat sa ajungi acolo si sa nu pricepi nimic pentru ca esti buimac de atata drum...
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sau mai poti sa iei Matrica de Ungaria si Vigneta de Austria inainte de a iesi din Romania. Sunt destul de multe chioscuri si platesti in lei. Daca iei Matrica de la Unguri sa nu platesti in euro cash. Ci in forinti sau cu cardul.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
marius, eu parca nu am incredere in intermediarii aia de langa granita. Ce adaos isi pun, ce curs de schimb au... sunt necunoscute de rang x. De aceea recomand achizitionarea matritei unguresti din benzinarie de la ei.

Eu platesc cu cardul la unguri, deoarece doar tranzitam HU, deci nu am forinti la mine. Anii trecuti am descoperit cu uimire ca banca a folosit la conversie (contul e in lei) un curs mai prietenos pentru mine decat daca luam forinti de la casa de schimb...
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Foarte corect jE!
Iar la plata cu cardul iesi foarte bine. Eu am cardul de salariu, in lei, si am platit benzina in Franta, Germania, Austria si cand m-am uitat acasa pe banking chiar am avut parte de conversie foarte buna. Se calculeaza la paritatea leu-euro a bancii respective in ziua platii.
Anul asta aveam cam multi lei la mine la iesire din tara si n-am mai vrut sa cheltui din euro. Atunci am luat vignetele de Ungaria si Austria la un chiosc din Romania. Nu-mi aduc aminte exact, dar a fost undeva pana in 100 lei (parca).
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Nu cumva si + 0.2% camision BNR?
  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
jE, tre sa recunosc ca nu te simpatizez in intregime, dar multumesc pt solutia oferita...ma tot gandeam cum sa fac sa plec pe 25 sa raman in arad; da dar nu mai ajung atunci, acolo cand vreau si etc... si mi-ai dat simpla solutie cu 24... multumesc mult Wink

multumim Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR