Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • fara

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2007

  • Mesaj Privat
se poate trece cu ferry din grecia in italia foarte usor
igumenitsa - corfu - brindisi
biletele le poti achizitona foarte usor de pe internet, urmand sa platesti doar taxele de port acolo
exista curse de noapte si curse de zi
bine este sa ajungi la vapor mult mai devreme decat scrie pe bilet pentru a prinde locuri bune
traseul brindisi - bari - napoli - roma se face intr-o zi fara probleme
Skip ads

  • Razvan Moiceanu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
vreau sa merg in Italia, din Calarasi la Bovolone-Verona. mi-am facut traseul prin portile de fier- pozarevac- pe E-70 belgrad-zagreb ljublijana-A1 monfalcone-A 27 padua- A4 verona. daca stie cineva ce probleme deosebite ar fi la tranzitarea serbiei, croatiei si sloveniei si mai ales ce probleme pot fi la granite.
va multumesc
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am fost si eu acum un an in italia pe la croati si nu am avut probleme.Se poate si numai cu carte identitate cu toate ca nu sunt in EU
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Redeschid acest topic Smile Urmeaza o vacanta pana-n Italia si as avea cateva intrebari
1. Care e cel mai bun drum Bucuresti-Timisoara/Arad ?
2. Cazare in Tim sau Arad ? Sugestii de Hoteluri ?
3. Tind sa ma duc prin Ungaria-Slovenia-Italia. E ok?

Daca detineti si alte detalii, va rog, mi-ar fi de mare mare ajutor.
Skip ads

  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
respected a scris:Redeschid acest topic Smile Urmeaza o vacanta pana-n Italia si as avea cateva intrebari
1. Care e cel mai bun drum Bucuresti-Timisoara/Arad ?
2. Cazare in Tim sau Arad ? Sugestii de Hoteluri ?
3. Tind sa ma duc prin Ungaria-Slovenia-Italia. E ok?

Daca detineti si alte detalii, va rog, mi-ar fi de mare mare ajutor.

O sugestie pentru traseul tau!Asa am procedat eu cand am venit in Italia.
Bulgaria-Grecia,am trecut cu feryboat de la Igoumenista la Bari-Italia
Am plecat dimineata la 5 din Constanta si seara la 9 eram in port in Grecia.Noaptea urcat masina pe nava si dimineata la ora 9 am ajuns la Bari.Am facut jumatate din timpul normal si labani tot asa ca si pe sosea.Am platit in decembrie pentru masina si 2 persoane 112euro.Daca ai nevoie de detalii stau la dispozitie!
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
multumesc dar prima rezervare e facuta in venetia, dupa care firenze. nu pot merge asa.
merci pt idee oricum.

PS: ma uitam acum sa incerc sa nu mai inoptez in tim/arad ci sa ma duc spre budapesta sa gasesc ceva
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
respected a scris:Redeschid acest topic Smile Urmeaza o vacanta pana-n Italia si as avea cateva intrebari
1. Care e cel mai bun drum Bucuresti-Timisoara/Arad ?
2. Cazare in Tim sau Arad ? Sugestii de Hoteluri ?
3. Tind sa ma duc prin Ungaria-Slovenia-Italia. E ok?

Daca detineti si alte detalii, va rog, mi-ar fi de mare mare ajutor.

sper sa nu se considere UP.
Am ales sa merg prin austria.
totusi, o sugestie pentru restul intrebarilor?
  • ecstrim

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sfaturi de la un "capsunar", pt cei din sudul Romaniei: Portile de Fier - Donji Milanovac (Serbia) - Golubac - Veliko Gradiste - Pozarevac - Belgrad - Zagreb (Croatia) - Ljubliana (Slovenia) - Trieste (Italia).

Practic, dupa ce treceti de vama sarba si intrati in Serbia, faceti dreapta si tineti de-a lungul Dunarii pentru circa 100 de km. In Veliko Gradiste va trebui sa faceti stanga spre Pozarevac - daca ratati cele doua ocazii pt stanga, urmati drumul principal care oricum se rasuceste spre stanga si duce la Pozarevac. La Pozarevac aveti doua optiuni: ori treceti prin oras ori ocoliti pe centura (eu aleg mereu centura) si mergeti spre autostrada. Odata ajunsi la autostrada, intins pana la Belgrad (eu ma opresc dupa primii 20 - 30 de km la un peco mare unde mananc). La intrare in Belgrad mutati-va pe banda de viteza si drept inainte fara frica. Pana in Italia e numai autostrada, cu exceptia vamilor desigur (autostrada se termina in vama mereu). In scris pare mult mai complicat decat este in realitate, va asigur. Si chiar daca se intampla sa gresiti si sa iesiti de pe drumul principal, puteti sta linistiti, tot la autostrada ajungeti. La primul drum, seara tarziu, m-am cam "pierdut" prin satele de pe langa Dunare; am oprit langa un batran si am primit indicatii in limba romana.

Peste tot in ex Yugoslavia accepta euro atat la plata autostrazii cat si la alimentarea cu carburant. Am auzit cazuri in care au primit restul in moneda locala, se pare ca eu sunt norocos ca am primit mereu rest in euro.

In serbia cam 5 euro in total costa autostrada (o parte inainte de belgrad si inca o parte dupa). In Croatia cam 15 euro. In Slovenia autostrada se plateste cumparand vigneta (15 eur - 15 zile, 30 eur - 30 zile, 90 eur - 1 an) - lipsa vignettei (sau chiar nelipirea ei pe parbriz) va poate atrage o amenda de pana la 800 de euro! (au fost care si-au luat-o, chiar si amici de-ai mei). In Italia autostrada se plateste in functie de clasa masinii si de kilometrii parcursi; la intrare pe autostrada se ia bilet iar la iesire platiti. Alte taxe sau vignette nu sunt, cel putin pe traseul acesta.

Vamesii nu mi-au facut niciodata probleme, ba chiar s-au comportat foarte frumos cu mine - am trecut prin fiecare vama de 6 ori deci ori sunt al dracului de norocos ori conteaza foarte mult cum te prezinti cand opresti la control (eu cel putin deschid geamul, imi dau jos ochelarii de soare, aprind lumina in masina si ii zambesc). La vama romaneasca de la Portile de Fier nu va lasati intimidati de coada (daca este), nu sunt turisti, sunt bisnitari - depasiti si mergeti linistiti. La inceput ma asezam frumos la coada, dupa care venea unul din bisnitari si, vazand numarul de inmatriculare, imi facea semn sa ies din coloana si sa trec; dupa 2 treceri m-am obisnuit si trec mereu pe langa ei.

Radare: in Serbia, prin sate am vazut politia la panda cu pistol laser si mai multi prieteni care au facut acelasi traseu mi-au zis acelasi lucru. Pe autostrada in Serbia nu am vazut, in Croatia cateva, in Slovenia tot cateva - toate radare fixe. Radare mobile nu am vazut, desi altii mi-au spus ca au vazut. Pe autostrada nu se ia nimeni de voi daca mergeti cu 10 kmph peste limita legala.

Preturi la carburant: de regula in Slovenia este foarte ieftin si in felul asta compenseaza vignetta, ultima oara era mai ieftin in Croatia. Oricum inainte de fiecare drum ma informez pe net.

Starea drumurilor: De-a lungul Dunarii drumul este in general in buna stare, cu zone in care am atins si 140 kmph. Sunt cateva zone in care este pericol de alunecari de teren, dar eu le-am vazut mereu din timp si nu m-am simtit in pericol. Iarna drumul a fost dezapezit in mare parte, cu locuri in care o banda era plina de zapada alunecata de pe munte.

Pana ultima data cand am facut traseul asta am avut mereu mancare la pachet, ultima oara am plecat fara si am decis sa mananc pe drum. In serbia am mancat niste sandwich-uri excelente, in slovenia o ciorba de fasole cu carnati Very Happy per ansamblu am mancat mai bine decat cu pachetul si mai ieftin. La urmatorul drum cred ca ma opresc in serbia pe dunare la un restaurant pt un peste la gratar Very Happy

Prefer traseul asta pentru ca e mult mai simplu si mai rapid decat prin ungaria-austria. Poate daca vor face autostrada de la Craiova la Timisoara sa ma razgandesc... desi pana atunci cred ca e mai probabil sa fie autostrada de la Belgrad pana la Portile de Fier Smile)
Skip ads

  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
multumesc mult pt sfaturi, multumesc pt timpul acordat. Eu am ales traseul prin ungaria austria , sau eventual ungaria slovenia deoarece mi-e frica de vama de la sarbi...
o sa plec super incarcat, mergem in vacanta + botezam un copilas in italia... sigur n-o sa am probleme?
  • ecstrim

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
De ce ti-e frica de sarbi?
Si de ce ai putea sa ai probleme? Transporti chestii ilegale?

Si eu calatoresc incarcat, ultima data am trimis 30 de kg pachet cu Atlassibul ca nu mai aveam loc in masina Very Happy am transportat calculatoare pt acasa, kilograme intregi de cafea si dulciuri, din romania am plecat mereu cu preparate din carne de porc si branzeturi si nu am avut niciodata probleme. Da, la majoritatea vamilor am fost intrebat ce transport ca aveam bagaje si pe bancheta din spate pana la tetiere iar la unele vami m-au pus sa deschid portbagajul... mereu le-am zis ca transport haine, jucarii si dulciuri pt nepoti si asta a fost tot.

La intrare in Serbia, vamesii n-au zis nimic nici macar cand nevasta-mea era sa le darame cosmelia cu masina Embarassed
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu transport nimic ilegal dar e prima mea iesire din tara cu masina si e logic sa am emotii Smile
am sa incerc sa imi fac un traseu si pe aici, il pun in calcul
merci inca o data
Smile
  • soldat_culcat

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1998 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2010

  • Mesaj Privat
sper sa nu fie prea tirziu daca nu ai plecat deja treseul prin slovenia mie cel putin mi se pare cel mai simplu si mai rapid.
eu de la venezia pina la tecuci(GL)fac in medie vreo 22 ore si am exact 1560km si consum 115 litri de motorina(vectra x20 dth 98')
Skip ads

  • DONALD

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2010

  • Mesaj Privat
BUCURESTI-potile de fier - belgrand - zabreb - venetia
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
DONALD a scris:BUCURESTI-potile de fier - belgrand - zabreb - venetia


Pentru acest traseu trebuiesc pasapoarte? Eu parca asa stiu. Si pe mine ma bate gandul ca in iulie sa fac o plimbare cu masina pana la Roma.
Deja ma gandesc la traseu. Smile
  • ecstrim

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Serbia si Croatia nu fac parte din UE, este nevoie de pasaport
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Asadar, tot varianta Ungaria - Austria ramane!
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu vrei pasaport:
Ungaria-Slovenia (Ljubljana)-Italia (Trieste) pe uscat
Bulgaria-Grecia-Italia (Tarento in sudul italiei) portiune cu bac

Vrei sa ocolesti asa mult prin Austria?
Daca ai treaba prin sudul Italiei e chiar meserias al doilea traseu.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pai nu prea vreau pasaport ca ma rupe la bani. Al meu si al sotiei sunt expirate iar saptamana trecuta am depus actele de pasaport pentru fiica cea mica care e sub 14 ani. Si asa m-a rupt: 270 lei. Sa mai fac acum 3 pasapoarte e prea mult. Mai bine iau banii astia cu mine. Smile
De mers, vreau sa merg la Roma la cumnati. Am mai fost de vreo 3 ori dar cu avionul nu cu masina.
Daca vrei sa detaliezi nitel traseul Ungaria - Slovenia - Italia.
Mersi mult!
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Szeged-Budapesta pe M5 sau Debreczen-Budapesta pe M3
Budapesta- Nagickanisza pe M7 dupa care pe M70 care face legatura de la Letenye inspre Maribor (Slovenia). De aici mai ai Celje-Ljubljana-Trieste. In Slovenia autostrazile sunt cu paytolluri.
Ai mai putea s-o tai direct de la Szeged inspre Nagickanisza prin sudul Ungariei pe drumuri nationale.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Mda, ar fi o idee. Si e cu mult mai scurt.
Politia din Slovenia cum se comporta?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR