Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu m-am intalnit cu ei asa ca nu stiu. Ca orice alta politie, daca mergi corect Laughing
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Asa e!
Mai sap si revin aici cu detalii.
Chiar ma incanta traseul asta. E si mai scurt si nitel mai ieftin.
Mai ales ca voi face o pauza de cel putin 2 nopti la Preganziol, langa Venetia.
  • ecstrim

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Hai sa ma bag si eu:


Traseul prin Ungaria si Austria e mai lung cu circa 150 de km decat prin Ungaria - Slovenia. Doar ca in Slovenia trebuie vigneta pentru autostrada, care vigneta costa 15 euro pentru 7 zile si 30 euro pentru 30 de zile (si 90 pt 13 luni, altele nu sunt). Daca mai adaugi si faptul ca in Slovenia combustibilul nu mai e asa de ieftin fata de cum era inainte... s-ar putea sa cheltui mai multi bani daca o iei pe Ungaria - Slovenia si sa economisesti doar o ora de mers si poate nu iti convine; ramane de vazut cat costa si vigneta pentru Austria pentru o comparatie buna.

Google Maps iti da variantele de traseu: http://tinyurl.com/28dv7yq (nu am idee cum e drumul de la Iasi la Tg Mures).

Cu politia, in afara Romaniei sa nu te comporti ca si cu garcea... nici prin cap sa nu-ti treaca sa incerci sa le dai ceva. Exceptie fac Garcea din Ungaria din cate am auzit, dar nu am trecut cu masina pe la ei niciodata asa ca nu stiu ce sa spun. Oricum ai grija ca amenzile in Slovenia au crescut in ultimii doi ani si pentru o prostie risti sa platesti o caruta de bani.

Detectorul de radar sa-l bagi in torpedou cand intri in Italia. Pe langa faptul ca e cam inutil (majoritatea radarelor nu folosesc nici laser si nici unde radio) risti amenda de la 700 la 2000 de euro si va trebui s-o platesti pe loc altfel iti sechestreaza masina.

In Italia sa te astepti pe la 30 de euro de autostrada pana la Roma (ai si variante dar daca esti obosit nu ti le recomand).
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nici o problema ca te-ai bagat. Smile
Cu Romania ma descurc, nu-i problema! Cu Ungaria, Austria ma stiu deja. Laughing Vezi aici: https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=20
Plecarea tot din Valcea va fi.
Dupa cum am spus mai sus, voi face o pauza langa Venetia. Am studiat nitel si ma gandesc serios ca de la Venetia la Roma sa nu merg pe autostrada. As putea face o economie de vreo 30 euro. Si la urma urmei sunt in concediu, la plimbare. Mai vedem!
Skip ads

  • ecstrim

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
De la Venezia si pana la Roma ai varianta urmatoare http://tinyurl.com/3xsltgn

Problema cu traseul asta Twisted Evil e ca unul din drumurile pe care le parcurgi (1/3 din traseu) este socotit unul din cele mai periculoase din Italia, iar alt drum (2/3 din traseu) are niste portiuni in reparatie, portiuni in care ai sa te simti ca pe unele drumuri din Irak (in total as zice vre-o 20 de km).

Eu am facut de cateva ori traseul asta si daca esti odihnit nu e nici o problema. Drumul ala nu mi s-a parut atat de periculos pe cat se zice, presupun ca e periculos din cauza ca esti tentat sa alergi si atunci esti un pericol pentru cei care incearca sa intre pe drum. Oricum am vazut drumuri mult mai periculoase in Romania.
  • Me & Astra

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2000 x 20 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Si eu urmeaza sa plec in iulie la Roma, traseul e deja decis prin Slovenia. Stiu ca vamesii "fac urat" in ceea ce priveste tigarile si traditionala tuica. Cunoaste cineva reglementari mai recente in ceea ce priveste nr de pachete de tigari cu care poti trece granita la unguri? N-as vrea totusi 2 sapt cat stau acolo sa cumpar pachetul de tigari cu 5 euro... Smile
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu, impreuna cu familia, in iulie tot in Roma voi fi. Dar voi pleca cu avionul iar la intors voi veni cu o masina, din partea cumnatului pentru tata socru. Asa ca voi impaca utilul cu placutul.
Ca si traseu de intors va fi Roma, Venetia (cu pauza de 2 zile), Viena, Budapesta, Szeged, Arad, Ramnicu Valcea (la socrii).
E nitel mai lung traseul dar evit politaii sloveni si in al doilea rand, vigneta pentru Slovenia pe 10 zile este de 15 euro iar de Austria, tot de 10 zile, de 7,5 euro.
Cu tuica nu stiu care este treaba, dar la tigari, se pot lua cate un cartus (10 pachete) de cetatean.
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Sa-ti iei statia in valiza cu tine ca sa o ai la intoarcere! Very Happy Very Happy Very Happy
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu rade, chiar ma gandesc sa fac rost de-o portabila. Sau poate rezist 400 KM legal. Sau ma iau dupa TIR-uri sau masini cu antene. Smile
  • ecstrim

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:Ca si traseu de intors va fi Roma, Venetia (cu pauza de 2 zile), Viena, Budapesta, Szeged, Arad, Ramnicu Valcea (la socrii).
E nitel mai lung traseul dar evit politaii sloveni si in al doilea rand, vigneta pentru Slovenia pe 10 zile este de 15 euro iar de Austria, tot de 10 zile, de 7,5 euro.
Cu tuica nu stiu care este treaba, dar la tigari, se pot lua cate un cartus (10 pachete) de cetatean.


Arad - Rm. Valcea sa nu te puna necuratul sa mergi pe Turnu Severin ca nu mai ajungi cu masina intreaga Very Happy

De ce vrei sa eviti politaii sloveni?

Treaba cu vignetele nu e chiar asa... daca intrii din Austria mai pune si cam 5,50 euro de autostrada in plus in Italia (Udine - Venezia) pe care daca intrii din Slovenia ii scutesti. Plus 150 de km in plus care inseamna benzina. Daca nu te grabesti se poate evita vigneta slovena; va trebui sa mergi 30 de km prin Slovenia pe drum normal ( http://tinyurl.com/3223ee6 ).

Eu as considera traseul prin Croatia si Serbia pentru cost, distanta si mai ales pentru ca ai avea mai putin de condus in Romania (circa 230 de km de la Severin la Valcea). Recunosc, sunt subiectiv, dar voi habar n-aveti ce ciorba de fasole cu linte (sau naut?) am mancat eu in Slovenia de nici mama acasa nu stie sa faca (si va asigur ca mama stie sa gateasca)... sau ce miros de peste la gratar venea de la un restaurant intr-un sat in Serbia, pe malul Dunarii...

Iar cu tigarile si "beutura" eu am trecut cu 10 sticle de vin si o gramada de branzeturi/carnati prin 6 vami si nu s-a luat nimeni de mine - la intrebarea "aveti ceva de declarat" am raspuns mereu "nu". Depinde si de cat de nevinovat pari in ochii vamesilor Cool
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Prin Srebia si Croatia e exclus pentru ca nu avem toti pasapoarte.
  • deleted-28636

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Se pare ca in Iulie vor fi multi din Club Opel in Italia.Dupa zile intregi de sapaturi pe net am decis ca eu o sa merg pe Slovenia.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
A mers cineva pe traseul Szeged-Nagickanizsa pe drumurile nationale? Urmeaza sa fac un drum pana la Milano si nu ma grabesc sa o iau neaparat pe autostrada.
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Poti sa mergi pe autostrada si sa nu te grabesti Smile
Parerea mea, pt 8 E, sau cat o fi vigneta, merita sa mergi pe autostrada.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
respected, e prima data cand vreau sa merg pe Slovenia in Italia. Si cum e ceva nou si am de gand sa dorm 2 nopti la hotel ma gandeam sa nu o iau ca de obicei pe autostrada in Ungaria. Probabil ca o sa o iau tot pe acolo sau pe Serbia ca am inteles ca e mai frumos drumul. Wink
  • deleted-28636

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Drumul stiut e cel mai scurt!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
irinadavel a scris:Drumul stiut e cel mai scurt!

Asa e insa drumul prin Slovenia fata de cel prin Austria pare mult mai usor.
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:
irinadavel a scris:Drumul stiut e cel mai scurt!

Asa e insa drumul prin Slovenia fata de cel prin Austria pare mult mai usor.

anul trecut am mers in italia pe ruta urmatoare . Mi s-a parut ok. Vezi ca in slovenia e 15 E cea mai ieftina vigneta (nu mai retin numarul de zile, dar pe google sigur gasesti).
Intradevar, am auzit ca e frumos drumul si prin Serbia, dar nu cred ca o sa economisesti si timp. Mai bine iti folosesti nervii, timpul si banii stand o zi in Slovenia, care si ea e f frumoasa.
bafta
  • ecstrim

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ruta prin Serbia (de fapt prin ex Yugoslavia) e convenabila pentru cei din sudul Romaniei. Este mai scurta si mai rapida in primul rand pentru ca se merge mai putin prin Romania - in Serbia se parcurg 170 de km pana la autostrada dar se merge mult mai bine decat prin RO (scutesti nervi). Si avand in vedere ca oricum treci prin Slovenia, nu te impiedica nimeni sa te opresti o zi acolo (eu m-as opri la Postojna).

Vigneta slovena costa 15 eur (7zile), 30 eur (30 zile) dar daca se vrea se poate evita mergand mai mult prin Croatia si traversand Slovenia pe un drum normal lung circa 30 de km.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Respected, ruta pe care ai pus-o tu e exact pe cea care voiam sa o urmez si eu.
ecstrim, in cate ore ai ajuns la intrarea in Italia de la iesirea din tara?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR