Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • j0cher90

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2000 Y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Va salut, mi-am gasit masina lovita in parcare, un opel astra g, am reusit sa il gasesc pe cel care mi-a lovit`o, abia dupa 4 zile. Acum o sa mergem la asigurarea lui sa imi faca acea constatare. Cum s-a petrecut accidentul: cand a parcat cu botul masinii lui, mi-a lovit puternic botun masinii mele. Spoilerul fata, a sarit un pic din laterale, insa nu a cazut de tot si si-a revenit, nu este indoit, este doar ciobit. Insa in spatele lui, bara aceea ce protectie este indoita destul de tare, spre radiatorul de aer conditionat. Ce ma sfatuiti sa fac cand ajung la asiguratorul lui? Eu vreau neaparat reparatia sa fie efectuata la service Opel, oficial/reprezentanta. Vreau sa imi schimbe de tot bara fata, care este lovita/ciobita. Problema o reprezinta insa radiatorul de aer conditionat, pe care l-am schimbat cu putin timp in urma, pentru ca era spart. Acum el fiind presat de acea bara, cu toate ca are ventilatorul acela in fata, nu imi va ceda? Am cum sa ii oblig pe cei de la asigurare sa il schimbe si pe acela? Dupa ce service`ul imi face reparatia, si nu imi schimba si radiatorul de aer conditionat, mi se defecteaza acel radiator, am cum sa ii trag la raspundere? Sa demonstrez ca datorita accidentului s-a stricat? Va multumesc.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
prima problema e ca accidentul trebuie declarat in 48 ore. E posibil ca cei de la asigurari sa te trimita la plimbare, si, acuma, daca mergi la politie sa declari accidentul, sa iti iei amenda...
Legat de reparatia la reprezentanta, cel mai probabil asiguratorul iti va da o lista de service-uri cu care are decontare directa (si parca m-as mira sa fie si reprezentata Opel pe lista)
Piesele care se schimba sau se repara depinde de constatare.
Daca radiatorul ti se defecteaza dupa, nu ai cum sa ii tragi la raspundere.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ori declari ca s-a intamplat in ultimele 24h ori i-ti iei amenda.
Daca ai declarat deja la Politie atunci e OK.
Serviceul autorizat opel sau reprezentantele nu prea se gasesc pe lista agreata de asiguratori caci lucreaza prea scump.
Piesele daca pot fi reparate nu se vor inlocui in veci.Totul depinde de agentul de asigurari care face dosarul si cel care analizeaza dauna.
Tu ai noroc ca l-ai gasit pe vinovat.Eu nu.Acum trebuie sa fac masina pe banii mei.
  • kxz
  • **
  • 98 mesaje
  • din 15 Jan 2011
  • Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Botosani
  • kxz

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
daca vrei musai reprezentanta si asiguratorul nu are decontare directa, ai varianta sa te duci, repari, platesti din banii tai, urmand sa recuperezi ulterior banii. despre ce asigurator e vorba?
Skip ads

  • j0cher90

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2000 Y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am inteles, va multumesc de raspunsuri. Eu maine ma duc cu baiatul la asigurator sa fac constatarea. Daca cei de acolo comenteaza ceva, ma duc la politie. Dar nu cred ca va fi problema pentru ca am sunat la astra si a fost ok. Acum, ideea este ca eu nu plec de la ei pana nu imi schimba bara fata, bara ramforsata si ventilatorul de pe radiator cu altele ORIGINALE GM. Eu am piese GM pe masina, piese GM vreau sa imi puna in loc. Banuiesc ca nu va trebui sa fie nicio problema, nu?
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
teoretic nu ...practic DA
Firma de asigurare are niste baremuri in care te incadreaza in functie de vechimea masinii tale de aici lucrurile devin extrem de complicate...
  • j0cher90

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2000 Y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Super, deci ma asteapta o zi de cearta zdravana. Sper sa ma insel:)
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
...n-am aflat din aceste postari care a fost pozitia celui care te-a lovit. El ce zice ? N-ati incercat sa va intelegeti ? Dar sa-i rupi capu' ? Ca poti sa-i spui omului ...,,ba nene , pana te-am gasit eu pe tine ( desi daca aveai bun-simt imi lasai un nr de tel la stergator - si aici , in timp ce-i spui asta , poti sa-i dai una peste mustiuc ) au trecut 4 zile ! Daca cei de la Asigurari ma trimit sa culeg floricele , imi faci masina !
...chit ca greseala ta a fost ca n-ai reactionat in cele 4 zile ! .....(declaratie la politie , constatarea lor etc)
Intr-un fel problema e tardiva acum ....lucrurile s-au racit dar asteptam noi detalii sa mai invatam si noi cite ceva.

Mor la faza cind ma loveste un bou care ulterior imi arunca o copie dupa asigurarea obligatorie. Acum vreo 3 ani masina ce rula paralel cu mine pe banda 1 trage brusc de volan sa vireze la stanga inspre o intersectie pe langa tocmai treceam. Mi-a aruncat farul pe jos si mi-a imbotit aripa ..... si in timp ce-mi spunea ca nu m-a vazut (?!) imi arunca pe capota o copie de la asigurare. Mah , am crezut ca-l omor ! Am luat foaia si i-am bagat-o in pantaloni dupa care i-am dat 2 variante. Ori imi da bani chash sa-mi fac masina , ori fix peste 60 minute ma duc la politie si declar faza. Nu stiu ce s-a intamplat in caputzul lui si habar n-am ce as fi rezolvat cu politia dar cert e ca intr-o ora ne-am intalnit si mi-a platit.
Laughing ..era de 8 Martie , seara.... am ajuns la nevasta cu florile intr-o mana si cu farul in cealalta .....
Skip ads

  • j0cher90

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2000 Y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Smile) buna asta cu florile. El a spus in felul urmator, ca m-a lovit cu masina altuia, nu este masina lui. Maine va lua asigurarea aluia si vom merge la asigurator sa evalueze treaba. Oare trebuie sa fie prezent si proprietarul? Cu toata ca nu a fost prezent cand asta a lovit masina?
M-am gandit si la solutia asta, sa ii zic sa imi dea banii, insa nu stiu exact ce a fost afecat. Daca ii zic, sa imi dea banii pe bara GM, ramforsare si ventilator GM, (care inseamna cat?) si cand merg la service sa mi le schimbe se dovedeste ca mai este si altceva stricat?
Cei de la asigurari mi-au spus azi la telefon ca nu este nicio problema daca am sunat abia azi. Acum o sa vedem ce spun maine. Daca apar probleme am varianta cu mersul la politie. In momentul in care am vazut masina lovita, adica la nici 24 de ore de la momenul accidentul;ui, am sunat la politie, si am spus ce s-a intamplat. Cei de acolo mi-au spus sa merg sa vad inregistrarile de pe camere si apoi sa sun. La inregistrari am putut sa ma uit abia azi, cand a venit administratorul.

Acum pe mine nu ma lasa gandul urmator. Bara ramforsata prezeaza si in momentul asta pe radiatorul de aer conditionat. Stim cu totii problemele opel`urilor astra g cu acest radiator. Ce fac eu daca o sa mi se strice fix peste o luna de la reparatie? (mentionez ca este nou nout, schimbat acum 1 luna).
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca bara e intreaga nu ti-o schimba nimeni, eventual ti-o vopseste.
Poti sa insisti sa schimbe armatura si ulterior, la service, poti constata defectiunea ventilatorului A/C si a radiatorului A/C.
Poti beneficia de piese originale fara s-o repari in reprezentanta. Cauta un service unde iti permit sa alegi tu furnizorul de piese.
Bafta.
  • j0cher90

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2000 Y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Bara nu este rupta in doua, insa este ciobita, acolo unde sunt prinderile de la bara ramforsata cred, si nu a putut sa intre inauntru la impact, acolo bara este ciobita.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
bh13ncu a scris: imi arunca pe capota o copie de la asigurare. Mah , am crezut ca-l omor ! Am luat foaia si i-am bagat-o in pantaloni dupa care i-am dat 2 variante. Ori imi da bani chash sa-mi fac masina , ori fix peste 60 minute ma duc la politie si declar faza. Nu stiu ce s-a intamplat in caputzul lui si habar n-am ce as fi rezolvat cu politia dar cert e ca intr-o ora ne-am intalnit si mi-a platit.....

Cum gasiti voi prostii astia..pesemne ca ori era baut,ori nu avea permis,ori era muuult prea prost,caz in care isi merita soarta,poate se mai raresc si se descongestioneaza traficul...In locul lui ori m-as fi dus eu la politie sa fac plangere de santaj,sau si mai simplu as fi recunoscut schimbarea de directie fara sa ma asigur,care ar fi insemnat o amenda de max 100-150 ron.Suma care banuiesc ca a fost mai mica decat dauna provocata tie.
Eu sincer as fi fost impresionat pana la lacrimi de faptul ca in 60 min te duci la politie si declari faza.. Crying or Very sad

@jocher-ma indoiesc ca iti vor pune piese originale pe masina,vei avea parte de piese aftermarket,certificate RAR.Asta iti vor spune asiguratorii cu zambetul pe buze.Daca vei dori piese originale,am impresia ca diferenta o vei plati din buzunar,ceea ce nu e prea vesel.Daca poti tine niste bani blocati,fa-o la reprezentanta,si iti iei banii la sfantu`asteapta(,poate va si judecati),sau ceri sa o faci in regie proprie si iti iei tu piese SH,dar originale,poate si la culoare.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...38&highlight= este un link de ajutor unde trebuia sa si postezi initial fara sa faci o discutie noua.
in alta ordine de idei vina este si a ta. Trebuia sa faci poze la masina in pozitia in care era imediat ce ai vazut si sa mergi urgent la politie sa dai o declaratie in care sa atasezi pozele respective. Apoi daca tot aveai zona filmata trebuia sa precizezi asta la politie si ei ar fi obtinut mai repede inregistrarea respectiva si ar fi dat si de faptas mult mai repede.
cat despre partea cu asigurarea odata ce el isi recunoaste vina si se stabileste ca este vinovat ii ceri asiguratorului sa iti repare masina la un dealer Opel ca masina ta este Opel. Daca refuza ii zici ca suni la CEDAM si ca tot vei obtine acest lucru dar el se trezeste cu CEDAM-ul pe cap si ii spui ca ii trimiti si garda financiara si ITM-ul si alte inspectii pe cap. Sunt sigur ca daca aude de astea o sa iti accepte cererea. De asemenea ii spui ca doresti ca pe constatare la observatii (inainte sa o semnezi) sa fie trecute urmatoarele: "in urma impactului este posibil ca si alte piese ascunse vederii directe sa fie afectate si constatarea acestora va fi facuta in service cu adaugare ulterioara a lor la lista de piese afectate de impact." In acest fel esti acoperit daca se constata la reparatie ca ai si radiatorul sau ventilatorul spart... Bafta cu reparatiile
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Masina lovita in parcare nu este de treaba politiei rutiere.
La ei te duci si dai declaratie i-ti face poza si i-ti autorizatie de reparatie, si atat.
Daca vrei ca cineva sa investigheze cazul trebuie sa te duci la Politia locala si sa faci plangere pentru distrugere.Si daca au timp si chef or sa trimeata un agent sa vada ce si cum prin zona.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mai colegule cum naiba sa nu fie treaba Politiei Rutiere masina lovita in parcare. Pe langa asta ce treaba are Politia Locala ? Aia tine de primarie ! Pentru vandalism se reclama la Sectia de Politie la Judiciar iar pt accident cu autor necunoscut la Politia Rutiera sau la asiguratorul Casco daca exista !
Orice posesor de permis trebuie sa stie aceste lucruri !
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Daca n-ar fi treaba politiei rutiere nici nu te-ar primi in incinta lor ! ...... si nici nu te-ar intreba politia rutiera de nimic cind te-ar vedea in trafic cu masina ,,tuningata,, . Este treaba politiei rutiere , faza trebuie adusa la cunostinta lor , dai o declaratie despre imprejurari si ei iti fac o constatare pe baza careia iti elibereaza si o autorizatie de reparatie. Cel putin asa era pana acum vreo 3 ani cand am gasit ultima oara masina lovita in parcare.

@SUPERDRAGOS - nu stiu daca avea bube , alcool sau alte minuni , cert e ca am fost la un pas sa-l omor ! Adica rulam paralel pe drum vreo 700 m si-mi spune ca nu m-a vazut ! Ia sa-ti faca cineva faza asta tie sa vedem cit reusesti sa fi de calm ! ( Doamne-fereste , era un mod de a zice , nu doresc nimanui ).
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@kosfunny & @bh13ncu asa am gasit si eu masina lovita in parcare.
Am fost la politie am declarat si au facut poza la masina.Mi-a dat dovada de raparatie si bafta.
Si am intrebat si de dauna si a zis ca in parcare nu e treaba lor.Se considera distrugere de bun personal si trebuie raportat la Sectia de Politie Locala la Judiciar.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
..adica ambele faze sint valabile .... si rutiera si judiciar. La dracu daca mai intelegi ceva din tara asta si legile ei.
....si Sectia de Politie Locala , compartimentul Judiciar banuiesc ca va sari ca arsa din birouri si va incepe o ancheta pentru gasirea faptasului ...care va fi adus la mine la usa legat cu funii si cu o bila mare de otel prinsa de picior si ma va despagubi ......compartimentul Judiciar fiind mandra ca a mai intervenit odata salutar si prompt pt rezolvarea problemelor cetatenilor. ....
-fuck !
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
sfatul meu pt tine jocker este sa iti faci reparatie in revizie proprie dupa ce iti fac cei de la asigurari toata inspectia sa vada ce este afectat iti vor da apoi variantele cu serviciuri regie proprie si etc daca alegi regie proprie o sa iti dea o suma de bani cu care tu mergi si iti iei piese fie noi fie SH mai bn SH ca esti sigur ca iei ceva original + ca s-ar putea sa ramai cu ceva bani peste ... un exemplu clar a fost la mine in parcare sa frecat un vecin de la bloc de bara mea cu bara lui a venit la mine si mi-a dat asigurarea recunoscund greseala (om cu bun simt) cei de la carpatica la care avea el asigurare mi-au dat 450 de lei in regie proprie sau la service pt revopsit nefiind afectata bara decat vopseaua de pe ea si normal ca am ales regie propie am vopsit bara cu 150 de lei toata la culoare parca aveam spatele masinii nou (la vremea aia aveam o vectra b2) si am ramas si cu bani...

in concluzie eu ma gandesc ca si la tine probabil vei primi ceva mai multi bani decat te costa sa repari/vopsesti/inlocuiesti tot ce trebuie ... bafta si iti doresc km sau ma rog stationari fara incidente...
  • j0cher90

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2000 Y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Cred ca asta am sa fac, am sa cer sa imi fac in revizie proprie. Intrebarea mea este. Daca cer asa ceva, mai pot cere sa trec la observatii ce a spus Mikyboy? "in urma impactului este posibil ca si alte piese ascunse vederii directe sa fie afectate si constatarea acestora va fi facuta in service cu adaugare ulterioara a lor la lista de piese afectate de impact."? De asemenea, cum stabilesc ei cati bani imi dau ? Eu spre exemplu le spun ca vreau sa imi schimb bara si ca ma costa atat, si ei noteaza acolo si imi dau banii?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR