Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Astazi am facut un drum de 90 km, am alimentat cu 10 litrii, spre stupoarea mea, acestia s-au consumat, nu e prima data cand am patanii de genul! Am ajuns acasa, am parcat, jumatate de masina era pe bordura, m-am dus in casa. Dupa aproximativ o ora, m-am dus sa verific uleiul, dar nivelul pe joja era cam cu 2-3 cm mai ridicat, culoarea spre gri, si cam diluat. Uleiul are cam 14 luni si vreo 12 000 km, e un Castrol 5w30 pentru dpf. Pe drum nu a facut nici o regenerare, dar mi se pare ca motorul este foarte zgomotos, il aud si cu muzica data mai tare. Pareri?
Skip ads

  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cum este nivelul antigelului ,ai verificat ?
La cati km schimbi uleiul , la mine la 10k e in lighean..
Nasol ce ai patit..
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Antigelul e in borcan. Am vazut ca a scazut acul de la motorina mult, uleiul se schimba asa pe apucate, de obicei la an.
  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
ce tip de motor ai?
in orice caz fa schimbul de consumabile.....uleiul se schimba la maxim un an indiferent de nr de km
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ideal mergi si fa o analiza a uleiului, la un laborator ce poate face asa ceva ( daca ai cunostinte la depoul Constanta acolo au laborator dedicat in sensul spus de mine )daca ai motorina in ulei foarte posibil datorita injectoarelor, arunca motorina in picaturi mari, neputand arde, nu stiu cum sa ma fac inteles, iar aceastea ajunge in baia de ulei, pe langa segmenti, motorul neavand nici o problema.
Bafta
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Varianta 1 . Foarte posibil ca filtru de particule este praf ... iar ECU face regenerari dese.(sau senzorii de presiune diferentiala indica eronat).
Varianta 2. Un injector sau mai multe picura in loc sa pulverizeze.Aici ar fi de verificat mufa injectorului 3 in caz ca in mers apare o oarecare lipsa de putere.
Apropo daca ai parcat masina jumatate pe bordura normal ca nivelul uleiului este indicat eronat.
P.S. Cand apare mai mult de jumatate de litru de motorina in ulei apar probleme legate de uzura. Motorina aia spala segementii de pelicula ulei si apare uzura mare. Dar doar de la 0.5 litri in sus.
Mie mi se pare un ulei foarte subtire 5w30 pentru un motor rulat. Mai potrivit ar fi un 5w40 care dupa vreo 3-4000 km va deveni tot 5w30 Smile.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Motorul este Z19DT de 74kw, 164 000 km absolut reali! Masina trage normal, dar consuma cam 7 extern la 100km.h, deci aici e o problema deja! In treptele 2,3,4 daca o accelerez usor de la 2000 rpm ezita, smuceste, fenomen ce se manifeste pana pe la 2400 rmp, nu are nici o eroare. Uleiul folosit de noua este 5w30 de diferite marci. Zielele astea il schimb cand o sa am timp, sugestii avizate de ulei, vroiam sa trec pe GM Dexos 2 tot 5w30
  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
este bun dexos2...smuceala pote fi din cauza egr-ului......fara o citire a parametrilor de fct. a motorului nu putem sa vb degeaba...
insa pentru marirea nivelului de ulei pot fi de vina injectoarele(o decalibrare)sau vreunul dintre regulatoare ce de debit sau cel de presiune...
totul se intampla la regenerarea dpf-ului
Skip ads

  • mi_ronic

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2012

  • Mesaj Privat
e bun pe naiba GM dexos 2. nu baga porcarie de aia in motor. incearca un Liqui Molly 5w40 sau 5W30 cu norma dpf (trebuie sa aiba scris C3 la specificatii) sau un Mobil1 ESP Formula 5W30. eu cred ca iti face regenerari dese si daca opresti motorul in timpul lor iti baga motorina in baie. ai grija sa nu distrugi motorul... dar pana una alta, chiar daca te-ai atasat de masina, incearca sa scapi de ea...pana nu e prea tarziu.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Nu sunt amator, stiu cand face regenerare din sunet, turatie etc. Masina e de forja, adica merge mai peste tot, campuri, dealuri. Pe ce baza spui ca uleiul Gm nu este bun? Chiar azi mi-au recomandat cativa mecanici, si un tip de la piese auto, ce mi-a confirmat provenienta indoielnica a uleiurilor ce sunt la vanzare, ma refer la cele made in eu. Pe Gm scria ca e fabricat in Germania, si in limba lor inscrisurile. Sa iti dau un exemplu pe Castrol nici nu scria de cine e facut, respectiv British Petroleum, doar made in eu
  • IonFive

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Eu folosesc Dexos 2 5w30, ulei care este recomandat de altfel si de catre Opel, si pot sa iti zic ca nu mi-a mancat nici 100 ml in 5000 de km care am facut pana acum. Nu stiu pe ce baza spui tu ca nu este bun.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Mergi si fa o diagnoza la masina sa depistezi problema ca risti sa o apuce pe ulei si sa vezi atunci fericire...
Cat despre Dexos 2 colegul a vorbit in necunostiinta de cauza si fara sa il fi folosit. Eu il folosesc de cand a aparut si il schimb la 10.000km ca peste nu este indicat dar pentru atatia km este super ok si are un pret foarte bun iar calitativ sta bine conform testelor facute: http://translate.google.ro/...al.com/27699.html fata de alte uleiuri
Skip ads

  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Eu foloseam Castrol, schimb pe apucate de obice la an, km cam 15-20 000, nu completam deloc in acest interval, arata si bine cand era scos, nivelul la joja cam 80%. Cu motorina in ulei, inclic sa cred ca a facut dpf ceva, nu i-a iesit refenerarea
  • mi_ronic

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2012

  • Mesaj Privat
eu am folosit ulei gm si nu ii ok. am pus si mobil 1 esp formula (ambele 5w30) dar voi merge pe liqui molly pe viitor. recomand.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Eu am ramas tot pe Castrol 5w30
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR