Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Sperkule

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Tot incerc sa imi incurajez un amic sa faca contestatie/denunt la abuz in serviciu. Pe scurt , a fost amendat pentru ca nu ar fi semnalizat, insa a specificat faptul ca a semnalizat si nu a primit procesul verbal, iar politistul nici nu i l-a mai trimis, desi i-a dat amenda.


Povestea a aparut si in presa, cu un clip video atasat.


http://totalimpact.ro/eveni...teleormanean.html

Voi ati avut situatii asemanatoare?

Cum il sfatuitisa procedeze?
Skip ads

  • sinad

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2013

  • Mesaj Privat
1. Afisarea/comunicarea pv-ului sa face in 30 zile de la data santionarii contravenientului pentru ca politistul poate sa constate o contraventie acum, dar o poate aplica in termen de 6 luni de la constatare.
2. Afisarea/comunicarea pvcc (proces verbal de constatare a contraventiei) se face pe baza de proces-verbal semnat de un martor care a fost vezi Doamne de fata la afisarea/comunicarea pvcc-ului. Daca martorul a semnat ca procesul verbal de constatare a contraventiei a fost afisat este greu sa demonstrezi ca politistul nu ti-a trimis copie dp pvcc, tu putand sa faci ce vrei cu copia...

O varianta ar fi sa se duca la Primarie si sa se intereseze daca a venit pe numele lui un pvcc, pentru ca, dupa ce politistul face "afisarea" el trebuie sa trimita originalul pvcc.ului impreuna cu procesul-verbal semnat de acel martor la Primarie si ar putea sa ceara doamnei/dl-lui sa-i faca o copie xerox dp original si sa se duca cu ea la Judecatorie.
  • Sperkule

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2013

  • Mesaj Privat
nu inteleg, unde sa afiseze PV?
  • sinad

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2013

  • Mesaj Privat
la domiciliul tau
citeste cu calm si intelege
Skip ads

  • Sperkule

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2013

  • Mesaj Privat
salut, afisarea este subsidiara comunicarii prin posta, daca afisaza fara sa comunica in prealabil prin posta, egal zero
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mare grija, plangerea pentru abuz in serviciu de poate transforma usor in denunt calomnios .

Am vazut filmarea si sincer e cam trasa de par speta. Iar faza ca au politistii actioneaza in functie de judetul de pe placuta de inmatriculare sau in fuctie de domiciliul soferului e cam trasa de par.

Apropos, chiar daca nu esti de acord cu procesul verbal nu vad rostul pentru care sa nu il iei la cunostinta ? Pe PV trebuie semnatura in trei locuri. Pentru recunosterea vinovatiei, pentru consemnarea mentiunilor si pentru faptul ca ti-a fost inmanat o copie a acestuia. Semnezi doar ca il iei la cunostinta si ai dreptul legal ca in 15 zile sa faci contestatie.

Oricum eu nu vad unde este abuzul ? Ca vorbea politistul la pertu ? Si sincer acum, daca soferul a avut de la inceput atitudinea asta usor zeflemista e posibil ca si politistul sa fi actionat in consecinta. In instanta politistul va spune ca a constatat faptul ca nu s-a semnalizat iar soferul va spune ca da. In lipsa martorilor judecatorul de cele mai multe ori da dreptate politistului , pentru ca pana la urma el este agent constatator.

Explicatia cu oprirea semnalului de rotatia inversa a volanului mi se pare puerila. O manevra se semnalizeaza de la o anumita distanta nu in momentul efectuarii ei .
  • Sperkule

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2013

  • Mesaj Privat
nu intru in prea multe explicatii, de unde era politistul nu se vedea daca am semnalizat sau nu, el putea vedea doar daca s-a mentinut semnalul , avand unghi de vedere doar cand eram deja pe sosea, si nu pe plaja.

nu trebuie sa vezi tu rostul pt care nu l iau la cunostinta pe loc, poate stateam in vacanta inca 15 zile si nu aveam chef sa fac plangeri in concediu.

despre faptul cu agent constatator ai dreptate, dar uite ca am avut martor, dupa cum ai vazut si in filmare, asa ca am anulat pv ul.

cele bune!
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Citesc primul post si pe acesta si ma intreb daca nu ai dubla personalitate ! Smile
Skip ads

  • Sperkule

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2013

  • Mesaj Privat
hai ca esti tare Very Happy

ai dreptate!

i-am aratat mesajul si i-am zis sa scrie, uitand sa pun intre ghilimele, precizand: raspunsul amicului.
Smile))))
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Tu esti si mai tare, crede-ma Smile Cred merge topicul asta si la aria FUN ! Smile

Totusi avand in vedere ca a trecut aproape un an nu ne spui si noua ce a mai facut "prietenul tau" ? Nu de alta dar poate invatam si noi cate ceva . Fa-te util te rog !
  • Sperkule

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2013

  • Mesaj Privat
pai a raspuns mai sus, a castigat cu martor, sau ceva.
ideea e ca tot ce a povestit a fost real, el nu minte si nici nu ar avea de ce
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu ne atasezi si noua hotararea definitiva a instantei ? Asa ca sa capatam si noi incredere in justitie !
Multumim anticipat !
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Nu cred ca prietenul tau s-a dus din judetul Teleorman la Constanta sa anuleze un pv.
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu e neaparat nevoie sa fii prezent fizic la proces. Plangerea se poate trimite si prin posta iar cauza se poate judeca si in lipsa.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Si martorul cum face?
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Trimite o decalratie precum auzea cum facea Tic-Tac ceva in bord , semn ca prietenul nostru semnaliza ! Smile Sau prietenul colegului, sau cine naiba scria pe forum atunci cand colegul era logat Smile
Penibil topic ! Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR