Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • madalin8

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Am cumparat acum cateva luni un OPEL ASTRA G Z16XEP. As dori sa ii fac acum distributia si vroiam sa stiu daca mai trebuie sa ii mai schimb ceva, asa ca sa stau linistit si sa nu am probleme. I-am facut revizia, filtre + ulei dar auzisem si ceva de pompa de apa si curea alternator? Mentionez ca dimineata cand ii rece motorul se aude o fasait de la o curea cred.

Si ce kit de distributie sa aleg? BOSCH, CONTITECH, DAYCO, FEBI BILSTEIN, GATES sau OPEL-ORIGINAL?
Skip ads

  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Pentru distributie iti trebuie.Cel mai bine (si ieftin) ar fi sa le iei separat deoarece in kit-uri nu o sa gasesti combinatia asta.
-rola ghidaj (ina)
-rola intinzator.(ina)
-curea. (Gates)
Daca iei sa zicem un kit complet Bosch , ai sa vezi ca doar cureaua este Bosch rolele fiind Ina sau alt producator Bosch nu face role. Ina si Gates sunt producatori consacrati de role respectiv curele distributie.
Depinde ce fasait se aude... XEP-ul are un fasait specific din cauza clapetilor din admisie,dar si a clapetei de acceleratie.Pe partea de accesorii schimbi doar cand huruie pompa de apa sau rola... sau in cazul in care cureaua este "ciufulita" respectiv scartaie.
  • delu85

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Eu iti recomand sa iei un kit Contitech (role+curea+pompa de apa) - eu la kitu Conti am avut role Ina. Schimba si cureaua de agregate (alternator).
  • madalin8

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca este fasait, mai degraba un scartait ceva...oricum dupa ce se incalzeste motorul nu se mai aude. Deci ma sfatuiti sa schimb si curea de la alternator iar pompa de apa nu? Am vazut ca pompa de apa GM este destul de scumpa, aproape cat kitul de distributie.
Skip ads

  • delu85

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Schimba si pompa de apa. Daca va trebui sa o schimbi ulterior, va trebui sa schimbi si cureaua. Plus ca pompa de apa poate face belele foarte mari, iti spun din experienta ca pompa blocata=distributie rupta=16v strambe=cheltuiala mare.
  • iuly75

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
delu85 la z16xep pompa de apa nu este la distributie, ci afara pe cureaua de accesorii si o poate schimba oricand, nu cred sa afecteze distributia daca se blocheaza pompa de apa
madalin8 eu am schimbat distributia role ina, curea contitech cu manopera 600 ron
  • madalin8

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
iuly75 - Vad ca esti din acelasi oras cu mine, unde ai schimbat distributia, la ce service? 600 manopera + piese?
  • delu85

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Scuze atunci. Ai dreptate iuly daca pompa de apa nu e pe distributie, nu este afecatat distributia in caza ca se blocheaza pompa.
  • iuly75

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nici o problema dedu85, madalin8 sunt din Ianca, ai PM unde am facut distributia, nu stiu daca am voie sa postez aici
  • madalin8

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am schimbat cu un KIT CONTITECH, 405 lei Smile Mersi pentru raspunsuri tuturor.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR