Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • blue36

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Va solicit sfatul intr-o problema, juniorul doreste sa achizitioneze o masina, aceasta a fost luata in leassing in 2004, in 2010 s-au terminat ratele si a fost inmatriculata pe persoana fizica! Contactat telefonic, proprietarul sustine ca masina are taxa de inmatriculare nerecuperata.
Cei care cunoasteti procedura, va rog sa-mi spuneti, la inmatricularea definitiva pe persoana fizica trebuie platitata taxa de prima inmatriculare? In 2004 nu exista aceasta taxa cind masina a fost luata in leassing.
Care este procedura, adica unde ma pot adresa sa verific daca masina respectiva are taxa de inmatriculare achitata sau nu!
Va multumesc!
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca nu s-a platit taxa atunci va trebui platita.
Adeverinta care arata ca s-a platit se poate lua de la ANAF.Tot acolo se poate afla daca s-a platit sau nu taxa.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Si dureaza o luna de zile LEGAL pana se elibereaza o asemenea adeverinta.
Eliberarea se face de catre propietarul masinii( in cartea masinii sau CV)
Daca de exemplu acum se elibereaza o adeverinta de catre propietar dupa vanzare "juniorul"trebui sa se duca si el la randul lui sa scoata dovada ca nu a fost recuperata:)
  • blue36

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsuri! Din pacate masina trebie sa o luam din bucuresti si am vrea ca in aceeasi zi sa facem si radierea astfel incit sa evitam un alt drum spre capitala mai tirziu! Sper ca omul sa fie ok si masina sa aiba taxa platita! Nu am gasit pe nimeni in aceasta situatie, adica sa fi avut masina in lessing si apoi sa o fi inmatriculat-o, astfel aflam daca este necesara plata unei taxe de prima inmatriculare!
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca in 2010 masina a trecut de pe firma de leasing pe actualul vanzator, obligatoriu acesta a platit taxa.
Daca ulterior a recuperat-o, poti verifica la ANAF inainte sa o iei.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Iulian, depinde ce leasing a fost, insa cred ca cu numele permanente, adica a stat pe leasing 6 ani...
Probabil, masina a fost inmatriculata pe leasing, dar cu numere permanete in 2004 cand probabil a platit taxe vamale. Leasingul a vandut-o catre X care a radiat-o si inmatriculat-o pe numele lui in 2010 nefiind obligat sa plateasca ceva, masina fiind deja inmatriculata.

La numerele provizorii-cu o anumita valabilitate cand se inmtricula masina definitiv, asta in 2010, se platea, dar nu mai stiu ce.

Fara adeverinta care sa atestea ca are sau nu are taxa platita, zic eu ca nu poti merge la sigur.
  • blue36

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@DB77AAA, la varianta asta ma gindisem si eu! Un coleg spunea mai sus ca nu se poate verifica pe loc daca masina are taxa platita sau nu, in acest caz nu vad ce as putea sa mai fac daca luam masina si o si radiem!
Apropo, care este faza cu certificatul fiscal?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
In cateva cuvinte, de la cine cumperi masina, pentru a te asigura ca toaul este in regula, ai nevoie de Carte de identitate masina, Talon/asigurare/rovineta, actele de identitate ale propietarului, contract de vanzare cumparare/factura si as spune eu obligatoriu, certificat de autenticitate RAR, fisa fiscala stampilata ca e scoasa din evidenta, certificat fiscal ca nu are datorii la fisc si evident, adeverinta ca nu s-a recuperat taxa. Daca propietarul e de puna credinta, le poate scoate inainte de data vanzarii.

Fara a vrea sa lezez intr-un fel sau altul bucurestenii, ai grija, acolo sunt cele mai bune oferte dar si cele mai mari tepe.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Daca te refereai la mine ca eu am zis:)
Da din pacate pe loc nu poti dovedi.

Un exemplu concret. Am luat o vectra aveam dovada ca se platise taxa in urma cu 2-3 saptamani..ceva de genul. Ei, nimeni pe aceasta planeta nu cred ca era in stare sa recupereze taxa in 2-3 saptamani:) Dar teoretic eu nu aveam dovada si ca mai era taxa platita, fapt dovedit la pipera. Am prezentat dovada ca a fost platita si duduia mi-a spus politicos cei drept"Dovada ca nu a fost recuperata?" pai a fost platita acum nici 3 saptamani intregi..Nu merge.

Dupa am fost la anaf am prezentat actele si legal ei au dreptul LEGAL sa iti prezinte intre 3-4 saptamani. Deci sa te duci cu scandal ca vreau acum nu se poate:) legal sunt acoperiti.
Posibil cu o pila sa se poate, pot afla din 2,3 clik-uri..Smile

Sau spunei sa scoata el dovada cumparati masina dupa ce are dovada. Daca are taxa platita, mergeti la notar sa de-a in scris ca nu recupereaza taxa( macar pana o inmatriculati) si aia e!
Eu unu as face partea aceasta. Mai nou la samsari sau orice fel de om, vinde masina te lasa putin si recupereaza taxa. Tu la revanzare ai probleme:)
  • blue36

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsuri! Sper ca totul sa fie in regula, nu as vrea sa ia o masina la pret de masina cu taxa platita iar apoi sa nu o mai poata vinde datorita taxei! Nici eu nu vreau sa lezez colegii din Bucuresti dar toate cunostintele mele mi-au spus sa nu iau masina din capitala!
Sper sa nu fie considerata reclama, masina este aceasta http://www.autovit.ro/hyund...pe-C30423570.html poate cineva dintre d-stra o recunoaste si imi poate da detalii!
Va multumesc!
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
in mod normal in 2010 a platit taxa de poluare,daca a fost recuperata decat noul pproprietar poate verifica asta cu actele masinii la ANAF-ul de care apartine,asta "oficial" ca daca ai pe cineva iti poate spune pe loc,daca a fost sau nu platita,chiar recuperata,masinile fabricate in 2009,nu este cazul tau dar este bine de stiu,au fost scutite de plata taxei si multi zic ca au taxele platite ca bla bla bla,taxele platite in 2013 nu se mai pot recupera.
certificatul de conformitate este valabil 60 de zile,ca nou proprietar trebuie facut chiar daca a fost facuta autenticitatea ieri.
la fel de important este certificatul fiscal,ca daca are datorii si nu il elibereaza nu poti inmatricula masina.
bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR