Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • catalin_ing

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Salut,

Am cumparat ulei de motor Castrol Edge 5w40 full sintetic (ales de pe site la Castrol compatibil cu motorul Z17DTH), plus toate filtrele marca GM. Este prima masina si nu prea stiu la ce service sa fac schimbul de ulei, neaparat sa fie deschis sambata pentru ca in timpul saptamanii nu prea pot. Am cerut un pret pe manopera la EDS , mi-au raspuns 100 ron dar nu au deschis sambata, sincer mi se pare mult avand in vedere ca nu este o procedura prea complicata. Daca aveti ceva sugetii la un raport calitate/ pret decent nu ezitati sa o faceti, sambata as vrea sa fac aceasta operatiune.

Multumesc
Skip ads

  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pai eu iti recomand sa le faci tu:
-filtru de aer il poti schimba singur si iti recomand sa aspiri si cutia lui, sau demontare si scuturare (se aduna nisip si insecte)
-filtrul de polen deasemene nu este mare chestie si tot la fel iti recomand sa bagi aspiratorul ca se aduna insecte si frunze plus ca tre' sa fi foarte atent sa nu il faci papion cand il bagi pe cel nou. pentru al baga mai usor eu desfac si tubulatura de la picioare si am mai mult spatiu de manevra.
- filtrul de motorina se schimba usor dar si aici iti recomand sa tragi cu o seringa cat de mare toata motorina unde a stat filtrul vechi si sa ai 0.5-1L de motorina sa pui peste cel nou. ai sa fi surprins cate impuritati va avea acea motorina scoasa.
-cu schimbarea uleiului poti merge la orice service (daca nu ai posibilitate sa l schimbi tu) si vei scapa cu max. 50lei, totul este sa-l sa se scurga bine. eu si aici mai ridic masina de fata si mai curge 200-300ml.
eu asa fac si ma simt mai impacat ca am facut o treaba de calitate, cum nu fac ei in service. plus ceva ecunomie de care bagi motorina. sau ai putea sa le ceri dinainte aceste lucruri pt. suma de 100 lei.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Mai mult de 50 lei nu ar trebui sa dai, vad ca toti sunt afaceristi! Te duci la service si intrebi cat e ora de manopera, eu pe unde am fost era intre 30-60 lei. Aceasta operatiune nu dureaza mai mult de o ora! Alt sfat, aplicabil tuturor, cand mergeti la service, cereti bon sau factura pentru orice, ca ei sunt obisnuiti sa nu dea nimic, deci nu platesc tva, spala bani, si mai fac si o munca de de c...at
  • catalin_ing

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Asa ma gandeam si eu , un pret corect si decent este 50-60 lei, macar sa faca treaba buna de banii aia. Poate la filtre m-as descurca, dar cu uleiul este mai cmplicat, nu ma bag daca nu ma pricep, plus ca ai nevoie de rampa, etc
Skip ads

  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@costicimpy.Filtrul de motorina are sub el un surubel pentru golire,nu e nevoie de seringa.
  • catalin_ing

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Pana la urma am fost la Marsil Service, Cuțitul de Argint nr 2B, incinta autobazei Filaret la recomandarea unui amic, manopera m-a costat 100 ron, are program si sambata.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Pai, nu ai zis ca 100 lei e mult ? Este un pret OK, pentru o masina care costa peste 10 mi. SUnt convins ca si la EDS erai multumit de manopera. In plus iti explica toate nelamurile
  • catalin_ing

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2013

  • Mesaj Privat
La EDS mi-au cerut 300 ron manopera, ca vin cu piesele mele Smile
Skip ads

  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Nu are cum sa iti ceara 300 lei pt o revizie , cred ca ai inteles tu gresit..
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Probabil era cu consumabile incluse
  • catalin_ing

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Daca nu ma credeti faceti o intrebare telefonica cat costa manopera la un astra h 2005 1.7 diesel cu piesele voastre. Smile
  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
la inceputul anului cei de la EDS aveau o oferta pt ulei + filtre la pretul de 340 ron daca nu ma insel, cand am mers la ei pt programare surpriza, mi-au spus ca pretul este de aproximativ 550 ron. cand am cerut informatii de ce diferenta asta m-au flituit si au spus ca asta e pretul take it or leave it ... asa ca am asteptat inca o saptamana sa se intoarca din concediu al meu mecanic.
Skip ads

  • jhonnying

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salut,
Sunt posesor de Opel Astra H SW model 2005, masina are 203000 km, cumparata second anul trecut in vara, la 173000 km.
Va rog foarte frumos sa ma ajutati cu un sfat.
Masina a rulat tot timpul cu ulei 5w-30, 2 schimburi facute de mine, rugamintea mea este sa ma sfatuiti daca la acest kilometraj se merita sa continui cu acest tip de ulei sau sa trec la un ulei cu vascozitate putin mai mare, adica 10w-40.
Multumesc frumos, drumuri bune!
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Daca a mers pana acum cu acest tip, nu are nici un rost sa il schimbi!
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
daca masina merge ok si nu consuma ulei de ce sa treci la 10Wxx, daca vrei poti sa pui unul mai calitativ sa-ti faci un moft dar tot 5W30 sau mai bine 5W40 un MOTUL un Liqui moly, daca te-ai saturat de GM, dar ramai pe sintetice.
  • jhonnying

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru promptitudine, adevarul e ca imi consuma si ulei, GM am folosit pana acum, oare daca as trece la 10w-40 ar pierde mai putin? Consuma cam 1l la 3000km!
  • jhonnying

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Nici un raspuns?
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Observ ca iti doresti sa te incurajeze cineva sa pui 10Wxx. Sunt tipuri de ulei 5Wxx care au vascozitate mai mare decat un 10Wxx.
Imi mentin parerea sa faci schimbul cu un ulei de calitate ca cele de mai sus, iar daca nu vezi nici o diferenta, fa-ti placerea si cu un 10Wxx (nu iti recomand, dar poate ai 300-400k/ km)
  • ovidiu87us

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2011 Z1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2010

  • Mesaj Privat
O intrebare am si eu .... Este normal ca filtrul de motorinã sã se innegreascã asa in 13000km? Am mai observat si la reviziile trecute aceeasi negreala
  • adyscanteie

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Salut.pt astra h 1.7 110cp din 2010 170000km ce ulei sa pun castrol magnatec sau edge full sintetic?5w sau 10w.cand am luat masina am facut schimbul cu gm dar dupa un timp am gasit prins la amortizor o hartie din germania avand schimbul facut cu castrol.ceva pareri.multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR