Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • alexbasa

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua.,
Am un opel corsa 1.3 cdti , anul 2007, 55kw , iar din cand in cand motorul se tureaza singur, in sensul ca daca stau pe loc cu masina scoasa din viteze ajunge undeva la 1100-1200 rotatii, consumul creste la 1,7l/h-2,4l/h. In mod normal turatia este undeva la 900, iar consumul 0,6-0,7 l/h. Chiar si in mers se intampla acest lucru, adica vad cum consumul se mareste. Cred ca se intampla cand este motorul cald si incepe sa miroase a incins foarte tare. Stiu ca am o problema cu senzorul de temperatura a motorinei, nu l-am schimbat pentru ca este foarte scump. Se poate sa fie din cauza asta?
Astept raspunsuri. Va multumesc!
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Consumul creste cind se face regenerarea filtrului de particule,cauta pe forum caci s-a mai discutat aceasta problema.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=17588
  • mi_ronic

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2012

  • Mesaj Privat
cand face chestia asta sa nu opresti motorul. atunci trebuie sa ii dai jar! daca nu poti, macar nu il opri. daca esti inafara orasului baga talpa in cazan si tine-l la 3000 pana isi revine! este normal, filtrul de particule isi face regenerarea! (daca opresti motorul in timpul regenerarii iti baga motorina in baia de ulei.)
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ai nevoie de diagnoza pentru a vedea exact situatia. In plus, asa cum a spus si colegul Viorel, informeaza-te putin despre cum lucreaza DPF.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR