Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pune castrol,mobil, ce vrei tu..da sa fie 5w-30 5w 40 ...ala cu 10 in fata merge doar vara.
Skip ads

  • indiboy

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2011

  • Mesaj Privat
mumus a scris:pune castrol,mobil, ce vrei tu..da sa fie 5w-30 5w 40 ...ala cu 10 in fata merge doar vara.

pai si care merge si vara si iarna....ca doar nu fac 2-3 schimburi de ulei pe an, cel putin nu eu?
Apropo, eu am corsa c din 2005 Z10....tot 5w-30 e recomandat?....castrol,valvoline,mobile?Nu am mai facut schimbul de aia intreb.
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
cu ce ti-am zis eu..adica 5-30,5-40 poti merge si iarna si vara, dupa mine cel mai bun e 0-40...dar e scump...eu am optat pe 0-30 castrol edge ...si esti si asta scump...toate sunt uleiuri bune pe tot sezonul.

eu as merge pe castrol sau mobil...nu neaparat mobil1...
  • indiboy

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2011

  • Mesaj Privat
mumus a scris:cu ce ti-am zis eu..adica 5-30,5-40 poti merge si iarna si vara, dupa mine cel mai bun e 0-40...dar e scump...eu am optat pe 0-30 castrol edge ...si esti si asta scump...toate sunt uleiuri bune pe tot sezonul.

eu as merge pe castrol sau mobil...nu neaparat mobil1...

am inteles ca mobil 1 ar fi un ulei de "curatare"....sau si celelalte sunt la fel?
Skip ads

  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
daca e de curatire...e si mai bine atunci Smile eu am 0w30...mai subtire nu exista...si merge masina brici. si consuma putin.
  • cherrydream

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2011

  • Mesaj Privat
un update in materie de preturi pentru uleiuri si filtre, va rog (cele existente sunt din 2007)! ca sa stiu ce inseamna pret convenabil....
  • qwerty10

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am un Opel Corsa A14XER cumparat in 2010 cu care pana acum am facut doar 2600 km. Primavara trecuta, cand a trecut un an de cand am luat-o si aveam la bord cam 1100 km, m-am dus la service-ul Opel pentru a face schimbul de ulei. Ei mi-au spus sa vin din an in an sau la 15000 km (care eveniment se intampla primul). Acum, pentru ca a mai trecut un an ar trebui sa ma duc din nou si nu stiu ce sa fac. Cineva mi-a spus ca nu ar mai trebui sa ma duc sa schimb uleiul pentru ca nu am facut decat 1500 de km in ultimul an, pe cand altcineva mi-a spus sa ma duc pentru ca uleiul dupa un an isi pierde calitatile chiar daca am facut foarte putini kilometri. Ce sa fac ? Multumesc.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
E corecta varianta cu revizie anuala sau la numar de km, care apare primul. Ar trebui sa gasesti asta scris si in cartea de service/contractul de V-C.
Skip ads

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Intrebare (pentru cunoscatori):
Daca parcurg cam 8000 km pe an,schimb uleiul de motor (la 1 an),dar pot folosi acelasi filtru de ulei si sa-l inlocuiesc la 2 schimburi de ulei?
...Probabil ca nu merita economia,avand in vedere pretul filtrului.
  • circuitz

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@danpet eu zic sa nu faci economie nici la ulei nici la filtru, poate mai tarziu o sa ai probleme si o sa coste mult mai mult
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La C14NZ un filtru ulei este 6 sau 8lei, ce mare caca faci ? Risti sa se rupa bucati de carton din filtru asta dupa ce presiunea va fi mica, pompa baga dar pe unde ?
  • anamaria ana

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua, as vrea sa va cer un sfat .... trebuie sa fac schimbul de ulei si nu stiu ce tip de ulei sa pun, si nici ce fel de filtru s-ar potrivi. Nu stiu ce tip de ulei a mai fost introdus.....
am auzit pareri despre castrol dar am vazut ca sunt de diferite tipuri si nu stiu care sa aleg, sau daca este altul mai bun.

Mentionez ca am un opel corsa c 1.2 din 2000 benzina.

va multumesc si sper sa primesc un raspuns !

o zi buna !
Skip ads

  • adinag

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
eu parca am pus filtru mann sau mahle, nu mai stiu si ulei liqui moly. inainte am facut o spalare cu solutie liqui moly.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Te duci cu talonul la orice magazin de piese auto si ceri un filtru de ulei Mahle sau Mann.
Ulei trebuie 5W40 sau 0W40, full synth (sintetic), ideal high mileage pt o curatare usoara a depunerilor.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Daca e corsa C e din 2001...iar daca e din 2000 e 98?Is curios si eu ptr ca nu am vazut niciodata corsa c din 2000...
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sunt si corsa c din 2000 din a doua jumatate a anului.Wink
  • anamaria ana

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2011

  • Mesaj Privat
departe a scris:Daca e corsa C e din 2001...iar daca e din 2000 e 98?Is curios si eu ptr ca nu am vazut niciodata corsa c din 2000...


da, este din a doua jumatate a anului, din noiembrie 2000 .

va multumesc pt sfaturi , am cautat si eu pe net sa mai vad pareri , nu stiam daca sa iau 5w30 sau 5w40 ....
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sunt n discutii despre ce ulei ar trebui folosit la diverse motoare, etc. Chiar ne trebuie una in plus?
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
De ani buni,imi fac singur schimbul de ulei.Mereu,goleam uleiul vechi dupa ce incalzeam motorul,pentru ca uleiul sa fie mai fluid,sa curga bine.Mi s-a intamplat insa,sa nu curga chiar tot si ma intreb acum,cand trebuie sa-l schimb din nou,daca n-ar fi mai bine sa-l golesc dupa ce masina a stat 24 de ore si s-a scurs uleiul de pe piesele motorului in baie? Am in vedere si temperatura de afara,ridicata,fiind vara si in plus,inainte de a sta,masina a mers,deci,cand am oprit-o,uleiul era la 92 grade.
Astept un raspuns de la cei priceputi (Dan Cuciureanu,etc.).Am luat Castrol Magnatec 10W40 (100 lei) si filtru Mann (11 lei).
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa-l scurgi cat mai bine motorul sa fie cald si dai drumul, scoti filtrul vechi, dupa cateva ore sau a doua zi pui surubul la baie si filtrul nou, torni uleiul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR