Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
de curand am curatat egr+galerie admisie in bucuresti la opel astra h z13dth , pozele sunt totul
totul a durat 5 ore, pretul la manopera mi s-a parut foarte rezonabil ( 250 ron). Se poate oferi si factura
daca mai vrea cineva sa faca aceasta operatiune la un pret real pentru orice motor ma puteti contacta pe privat si va dau adresa
dupa curatare masina parca s-a trezit la viata si merge mult mai bine.
Skip ads

  • sharky223

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Ma bate si pe mine gandul sa fac o astfel de procedura.Cati km are masina?
  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ai mesaj privat. de 5-6 ani de cand am masina n-am curatat niciodata nimic acolo
  • alxblade

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
ti-a curatat doar egr-ul din cate se vede, nu si galeria. Ma gandeam cum de pretul asta atat de mic cand ai de desfacut atata pentru a ajunge sa cureti galeria. Acolo unde s-a facut depunerea aia mare e doar intrarea de la clapeta in galerie..
Skip ads

  • Andrei Constantin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut baieti, este foarte buna aceasta curatare, am facut-o si eu acum vreo 2 ani. Imi aparea mereu martorul in bord si ramanea aprins, era foarte stresant sa il vad aprins! Am mers, l-am curatat, am sters eroarea ,dar dupa maxim 6 luni s-a aprins la loc. Ori ce ai face, asta este "buba" lor (1.3 cdti). Insa anul acesta, in primavara, am vrut sa cumpar un EGR nou, dar baietii de la service m-au sfatuit sa ii fac "BLIND" EGR-ului, intrucat, chiar daca cumpar unul nou, in max 1-2 ani va ajunge ca cel schimbat.....zis si facut, iar de atunci am uitat ca am EGR la masina. Masina merge impecabil, scoate mai putin fum cand demarez brusc, merge mai rotund si nici fluctuatii la relanti nu mai are. Pentru mai multe informatii, cautati discutia deschisa de mine, cu acest subiect. Mult noroc.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
aceasi operatie am facut-o si eu la egr deoarece tot dadea in nas. operatiunea am executat-o singur, a durat vreo 1ora demontat curatat montat, curatarea am facut-o cu triumf si drept este se simte, urmeaza clapeta de acceleratie (doar ca nu prea inteleg ce sa curat la ea) mai exact doar clapeta aia?
  • valipopa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salutare!
A mea e din 2006, am 150000 reali la bord, si am desfacut-o prima oara, din cauza martorului "check engine" .(raporta EGR nefunctional).
Masina mergea relativ bine, dar ma stresa martorul de la bord, care aprins fiind nu puteam sa-mi dau seama in caz ca aparea alta eroare.
Am constatat ca supapa era blocata pe inchis,, acum sunt la capitolul montat la loc ce am defacut... dar nu era mizeria asa de mare ca la colegul bog15dan care vad ca avea galeria de aer aproape complet infundata. Din ce am observat din comportamentul masinii nu este indicat sa obturezi definitiv supapa deoarece iarna cand motorul e rece e foarte puturoasa si nu trage mai deloc pana nu se incalzeste motorul. Daca ai drumuri scurte si dese in oras, e nasol... Daca obturezi intentionat EGR-ul masina oricum se prinde ca ceva nu e in regula din analiza gazelor, si va da mereu eroare de egr! Chiar daca stergi eroarea cu op-com-ul,, face teste periodice si eroarea va reapare mereu.
Dupa demontarea EGR-ului, scoaterea galeriei e floare la ureche, mizeria de gudron moale e mare in galeria de aer!
Gazele in EGR intra fierbinti si acolo se depune mai mult calamina si se blocheaza axul supapei. dupa ce trec prin cilindrul ala de tabla (care este un schimbator de caldura,) se racesc, caldura fiind preluata de sistemul de racire al motorului.
In galeria de aer gazele de evacuare mai reci fiind depun gudronul de consistenta unui gem negru. Galeria e mai greu de curatat, si te faci ca porcu` de negreala.(aici intra si clapeta de soc din dreapta) Dar se merita. Nu cred sub nicio forma ca dupa 1-2 ani se face la loc... peste 150.000km mai vedem,, pana atunci am constiinta impacata ca am facut ce trebuie, nu ce recomanda doreii din service-uri.
In regim de "home made" e bine sa rezervati 2-3 zile, pentru ca nu e tocmai comod. Fiind prima data cand imi bag degetele acolo am preferat sa ma uit de 7 ori ce scot, cum si de unde..lasand la o parte pozitia in care trebuie sa lucrezi, lungit pe burta peste motor, cu capul in jos si cu oglinda si lanterna la indemana...(d-aia se codesc toti mecanicii si au manopera asa piperata.)

@rhydin, tu ai alt motor, si EGR-ul e accesibil,, d-aia ti-a luat o ora! la Z13DTH e o aventura! si nu da in nas din cauza egr-ului.
  • valipopa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2012

  • Mesaj Privat
A trecut un an si mai bine de cand am curatat EGR-ul... consumul mediu al masinii a scazut cu aproape 1l / 100km. Mers numai oras, 2-3oookm, consumul mediu de la 7,4 a scazut la 6.5 in aceleasi conditii (de condus, trafic temperatura, cauciucuri, motorina.)
Deci nu blocati supapa EGR cu table sau alte prostii.. E o parte a motorului care trebuie sa functioneze conform proiectului, pentru a avea parametri normali ai lui.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
De ce sa nu se blocheze? Blochezi egr+anulat si nu mai bagi margarina in admisie...
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu am 10-12 l/100 in oras. Cum aveti voi 6.5l/100? Poti as resetezi bc 1 sau 2 si sa vezi consumul pe 100-200 km in oras. Cred ca nu mai e 6.5l/100.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR