Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • baiku

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Am tot cautat si nimic. Am dat si o tura prin autovit, doar 2 corse inmatriculate pe romania la pretul de 3200 in rest numai aduse de afara, culmea, tot cam la acelasi pret. Nu inteleg cum pot sa ceara unii peste 3000 de euro pe o masina de 11-12 ani vechime Shocked . Nu mai zic de golfurile din 2001, au preturi de masini de epoca. Chiar sunt curios cat costa un golf 4 in 2001, avand in vedere ca euro in acel an se invartea la 2.4-2.5 RON.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tu mai cauta, tu esti cu banii si aia cu fieratania.
Gasesti Corse C bune, evident de schimbat distributie (400euro) la 2,000-2,500euro, putin atinse pe la bara dar asta e treba curenta.
  • razvanid

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Baiku cauta pe siteurile europene nu pe romania
  • baiku

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2012

  • Mesaj Privat
@razvanid , doresc sa iau una deja inmatriculata ...
Skip ads

  • razvanid

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2010

  • Mesaj Privat
dc?
  • baiku

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2012

  • Mesaj Privat
De ce sa platesc si comisionul samsarului ? Smile) Eu nu am cunostinte destule ca sa ma duc s-o iau din afara, deci ramane sa iau din tara, de la proprietar.
  • razvanid

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Pai dute afara si iatio nu de aici la asta mam referit,
samsari umbla la masini sa obtina pret mare.
eu nu am avut timp si cunostinte ca ma duceam in germania sa imi iau masina.
dar tu faci cum doresti.
Si proprietari mai umbla la masini stai linistit..
  • baiku

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2012

  • Mesaj Privat
De asemenea, nici eu nu dispun de prea mult timp liber sau cunostinte cu experienta in asa ceva. Asta e ...
Skip ads

  • bogdansbg

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Iti recomand sa te orientezi la Corse aduse din Austria sau Elvetia. Vei vedea diferenta. In austria Corsa C intre 2003 si 2005 se gasesc la 2000 Euro cu maxim 90-100.000km de la primul si unicul proprietar. Ia-ti 1.2 benzina, cele mai ieftine de intretinut, consum mic si cele mai putin paguboase. Daca esti singura persoana care o va conduce nu te arunca la optiuni de comfort sau fite pentru ca alea urca pretul in general chiar si cu 1000 euro.

Avantajul sa o iei de afara, direct de la vanzator sau dealer este ca nu mai platesti comisioane la intermediari, vei primi tot istoricul masinii de la achizitie pana cand ti-o vinde tie si in plus o vezi tu fizic la locul de vanzare, unde o poti testa, asculta etc. Cat te poate costa autocarul pana in Viena sau Zurich ? Este bine deasemenea sa iti faci un plan si sa vizitezi si alti vanzatori in caz ca nu-ti place una anume.

In Romania, inmatricularea te duce inca 1000 Lei cu tot cu RAR, acte, hartii, taxe. Deci nu uita sa pui aceasta suma deoparte.

Taxa de prima inmatriculare nici sa nu te gandesti la ea. Exista firme precum Olteanu si Asociatii care au palmares pe acest segment si nici un proces pierdut si te costa 200-300 lei sa incepi actiunea de a "obliga" statul sa ti-o inmatriculeze fara sa platesti taxa. Dureaza cam 3 luni toata treaba, timp in care poti merge cu numere rosii. Banii de judecata ii recupereaza firma de la stat, nu de la tine.

Pare incomod sa mergi sa-ti aduci o masina de afara, dar merita banii.

Numai bine.
  • silethemanbv

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salut,

Vreau sa imi iau si eu o Corsa C zilele astea, ca si buget am pe undeva la 2000 euro(ma gandesc la un 1.0/1.2 benzinara) ca am so folosesc strict pentru oras.
Am gasit dar neinmatriculate, si problema este ca sunt afon pe partea de acte, am inteles ca sunt multe care trebuiesc pentru inmatriculare, imi puteti spune si mie exact ce ar trebui sa imi dea vanzatorul din punct de vedere al actelor ca sa o pot inmatricula si cam ce trebuie sa fac si pe unde trebuie sa merg?

Numai bine.
  • opel_4_ever

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2000 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Buna Seara. As vrea sa imi achizitionez un Corsa B am vazut unele modele cu geamuri electrice sau cu turometru. Ma puteti lamuri din ce an is puse si la ce motorizare? Turometru au numa de 1.4, scuzati-ma daca gresesc. Sau conteaza si Swing sau City? Daca da,care is diferentele? Multumesc anticipat!


Salutare,
va recomand sa cititi acest topic pentru evitarea neplacerilor supuse de regulamentul forumului.
Multumesc frumos pentru colaborare si intelegere,StefanTolos.

14-Jan-13 1:14:17 AM
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Ce ziceti de un corsa 1.7 cdti 2008?
poate imi achizitionez una Smile
Skip ads

  • fyremann

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Buna seara,sunt nou pe forum asa ca nu stiu daca postez unde trebuie doresc sa imi achizitionez o masina pana in maxim 3000 euro, ce ma sfatuiti sa iau intre Opel corsa C, Opel astra G sau ford focus 1, am vazut ca se incadreaza pana in 3000 euro an 2001-2003.Motorizarile sa fi pe benzina nu fac mai mult de 10.000km pe an, astept pareri multumesc.
  • fyremann

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Nu raspunde nimeni pe forumu asta?Sad
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat


Eu zic asa ceva. 1.7 cdti 2004 , consum extraurban 4,3% pret: fiti atenti ! 1500 euro + kit-ul de distributie GM 280 euro
  • razvanid

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2010

  • Mesaj Privat
da se merita la 1800 dar e inmatriculata?
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
eeei inmatriculata Smile... nu bate campii.
E luata din spania . Daca vrei asa ceva inmatriculata. mai pui cel putin 1000 de euro. (cred) Oricum... eu am zis ce am achizitionat eu Very Happy.
bafta!
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
fyremann a scris:Nu raspunde nimeni pe forumu asta?Sad

Nu trebuie sa te superi,dar eu nu pot sa-ti dau un sfat,pentru ca habar n-am cum e Ford focus1.Despre Opel,pot sa-ti spun ca sunt masini bune,la care reparatiile (piesele) sunt ieftine.Depinde si ce vrei sa faci cu masina...Corsa e o masina mica,mai ales potbagajul.Astra e mai spatioasa si are un porbagaj mare...dar si consuma putin mai mult...M-am uitat pe google si am vazut un Ford focus care seamana cu Corsa ca marime si porbagaj mic,in plus (de fapt in minus) are 2 usi (o fi si versiunea cu 4 usi?) si are plafonul foarte jos in spate.Eu cand cautam o masina,am vazut si un Ford focus la care am renuntat din start pt ca stand in spate,aproape ca dadeam cu capul de plafon...si eu nu sunt inalt.
Pentru unii conteaza si numarul de usi (2 sau 4).Eu vreau 4.Desigur,conteaza si dotarile pe care le are masina.E greu de dat un sfat asa,de la distanta.Eu sunt multumit cu Corsa mea,chiar daca copilul (9 ani) sta printre bagaje in spate,cand plecam in concediu,potbagajul fiind insuficient.Desigur,as putea sa mai pun unul deasupra,dar...n-am.
  • razvanid

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2010

  • Mesaj Privat
marius.marius.2013 a scris:eeei inmatriculata Smile... nu bate campii.
E luata din spania . Daca vrei asa ceva inmatriculata. mai pui cel putin 1000 de euro. (cred) Oricum... eu am zis ce am achizitionat eu Very Happy.
bafta!

so stapanesti sanatos
  • fyremann

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2012

  • Mesaj Privat
danpet multumesc pentru raspuns ! mai astept pareri .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR