Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Eu iti recomand sa te indrepti spre alta masina ; corsa este cam scumpa la intretinere in comparatie.cu concurenta, are ceva bube nerezolvate..
dar cel mai bine, intrii pe un site de piese auto ( gen autokarma, lumea auto, al padrino, etc) , selectezi masina si vezi preturile la majoritatea pieselor ; asa iti faci o idee despre costurile de intretinere al unui auto ; important ar fi ca masina sa aiba motorul + cutia + ambreiajul + planetarele in toate mintile, sa aiba tabla in stare buna, sa nu aiba lonjeroane sudate sau sasiu stramb ; o bucsa/pivot/capat de bara este un nimic...nu poti avea pretentia sa iei una noua ; dar daca deja cumperi una faramata, iti iei belea pe cap ; poti sa o testezi intr-un servis autorizat si sa vezi exact ce probleme are si de ce are check engine aprins
Bafta
Skip ads

  • Kitty

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2004 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
masina costa 650 euro.cutia si motorul functioneaza ok,planetara cred eu ca ar fi cand virez stanga si check engine.cred ca al toba as putea rezolva cu un tampon nou.tabla arata foarte bine
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
La banii astia nu prea ai ce sa ceri mai mult ; daca ai mai baga 350€ in ea si sa fie boboc -> 1000€ ceea ce ar fi foarte bine pt o masina buna care nu iti da batai de cap ; pune totusi un tester pe masina sa vezi care e treaba cu check-ul si fa-i un test de compresie
  • Kitty

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2004 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
pot face lucrurile astea insa doar dupa ce cumpar masina.are la bord vreo 130000 km.ma uitam la planetara cred ca ma costa undeva la 100 euro.la check engine ce as putea verifica in fata blocului.am citit pe undeva ceva test cu agrafa
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ar fi pacat sa crezi ca are doar 130 000 Km...
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,469
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cata cat de invidios esti! A gasit omul masina cu doar 130000 de kilometri produsa acum15 ani, condusa de o bunica "fata mare" si mergea cu ea doar la spovedanie... de pasti si de craciun...
Cat de credul poti fi si cum te poti lasa prostit in halul asta?!
on-topic: la 650 de euro cumperi o prastie si peste 2 luni ne scrii despre cum o tunezi, ca vrei masina sport, peste alte 2 luni cauti motor ca al tau a cam crapat si nu mai poti folosi roaba.
Cu jumatate din banii aia, deci cu 300 de euro cumperi o bicicleta de ne lasi fara cuvinte...
  • Kitty

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2004 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@corsablue nu sunt in Romania,iar aici unde sunt eu stai linistit ca nu sunt bisnitari si nu se ocupa de datu kilometrajului inapoi,iar varsta pe care o am nu ma inscrie la "racerboy" .referitor la pret verifica cat sunt corsele pe afara si dupa aia mai vorbim,daca vrei si tu una anunta-ma si iti fac lipeala.

on-topic,am renuntat la corsa care avea probleme la planetara si am gasit alta corsa care are 193000 cu verificare proaspat facuta,maine ma duc sa o vad si va anunt ce si cum.proprietara spune ca nu are nici o problema masina si tind sa cred asta din moment ce masina a trecut verificarea,iar aici nu merge ca la noi cu foaia de 50 lei pe sub mana si gata ai trecut orice coptatura
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Asa mai vii de acasa...
Daca spuneai de la inceput ca nu esti pe meleaguri ne gandeam si la sistemul regal de masura.... mile...daca esti in Anglia.
Ok asteptam vesti.
Skip ads

  • Kitty

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2004 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
subiect inchis,am ales alta corsa fara probleme mecanice,probleme pe altundeva.voi deschide un topic de prezentare a micutei
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Sa fie intr-un ceas bun!
  • Ditian

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut!
Vreau sa cumpar pt sotie o corsa c ca a doua masina si de cateva saptamani dau telefoane, targuri auto, net si altele. Am fost cat pe ce sa cumpar de vreo doua ori dar nu s-a concretizat. Masinile erau de la samsari aduse din Germania de prin 2001 - 2002. Nu am buget mare, in jur de 2000 e.
Astazi am gasit ceva interesan in targ. O corrsa din 2005 in doua usi, motor de 1,0, nu era samsar (o tanara cu parintii) masina adusa si inmatriculata din oct 2013, aici putin suspicios de ce o da?. Cica vrea una mai mare. Iar pretul 2200 e (cred ca mai merge o idee in jos). Taxa platita si nerecuperata.
Se incadreaza pretul cu descrierea? sau o avea ceva?
Daca o sa o cumpar am zis ca nu o i-au fara test. E cineva din Brasov care stie de vreo diagnoza si verificare tehnica? Ma gandeam sa merg la Opel Victoria dar nu stiu cat o costa!
Merci! O zi buna!
  • cuibusel

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
La reprezentante in general incompetenti si in afara de ati citi erori nu au habar de nimic + SCUMP nu mai zic (aprox 100 ron doar diagnoza). Mai sapa aici pe forum sa gasesti pe cineva priceput in zona ta.
Corsa aceea, faptul ca e in 2 usi pote justifica putin pretul mai scazut, dar nu inseamna ca o exonereaza de probleme. Parerea mea este ca riscul cel mai mic il ai daca te duci la vanzator cu cineva competent pe aceste masini, care are si tester. Cineva care stie putin sa evalueze cum e motorul inauntru dupa ce vede pe gura de la buson, cum e teava de esapament, cum suna motorul, etc.
Daca e 2005 mare sansa sa fie XEP deci trebuie verificat si twinportul (ca o defectiune acolo e dracul pe motoarele de 1.0, nu gasesti in dezmembrari nimic, la reprezentanta nu iti spun ce preturi sunt).
Oricum, daca te vei duce singur obligatoriu te uiti la: primul lucru pui contactul si te asiguri ca ambii martori se aprind: masinuta cu cheita plus martorul de noxe (in forma de robinet), daca nu pleci urgent de langa ea ca e masluita; Teava esapament sa nu fie negra si uleioasa, daca interiorul motorului pe la buson ulei e maro (ala nu a vazut altceva in afara de 10w40 la peste 15k km), borcanul de la antigel sa fie luna (sa se vada roz doar), daca vezi urme de negru prin el mai mult ca sigur ca a fost cu probleme grave, si sa stii cum suna o distributie buna, sa nu ii zornaie tachetii sau alte minuni.
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,469
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ditian a scris: Salut!
...
Astazi am gasit ceva interesan in targ. O corrsa din 2005 in doua usi, motor de 1,0, nu era samsar (o tanara cu parintii) masina adusa si inmatriculata din oct 2013, aici putin suspicios de ce o da?. Cica vrea una mai mare. Iar pretul 2200 e (cred ca mai merge o idee in jos). Taxa platita si nerecuperata.

Pana aici suna bine.
Ditian a scris:Se incadreaza pretul cu descrierea? sau o avea ceva?

Cam acolo e realitatea.
Ditian a scris:Daca o sa o cumpar am zis ca nu o i-au fara test. E cineva din Brasov care stie de vreo diagnoza si verificare tehnica?

Vii la intalniri si gasim o cale sa te ajutam inainte de alegere.
Ditian a scris:Ma gandeam sa merg la Opel Victoria dar nu stiu cat o costa!

UITA de victoria Brasov! Cu cativa dintre noi au fost marlani!
Ditian a scris:Merci! O zi buna!

Cu placere!
  • maryws

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2014

  • Mesaj Privat
salut
sunt nou pe acest forum. vreau sa cumpar un opel corsa d din 2007-2007 diesel.
inclin spre motorul de 90cp care are 6 viteze dar nu as zice nu nici celui de 75cp.
vreau neaparat sa aiba maxim 100.000km, stare generala buna si sa nu fie revopsit.
in afara de un clasic drive test si o verificare facuta de un mecanic ce sfaturi imi puteti da? care sunt problemele cele mai des intalnite la acest model?
  • cuibusel

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
1. Uita de 1.3 diesel
2. Nu exista asa an cu asa km (poate ft rar unele care sunt luat de noi din RO)
3. Cauti user dancuciureanu aici ca el cunoaste bine toate motorizarile. In special fugi de DTJ care au DPF
Restul e un roman de scris aici. Cel mai sigur e sa ai om competent pe modelul asta de motoare la achizitionare
  • maryws

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Nu vreau decat luate din Romania de noi. Sunt constient ca masinile din Germania aduse da samsari nu au km reali.
  • bogdansbg

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Corsa 1.3 CDTI, daca vei cauta cam o luna iti vei gasi ceva potrivit. Du-te la vizionari. Cat mai multe pentru a te lamuri. Nu ignora nici Astra G fabricate intre 2007 si 2009, sunt de exceptie, mai ales motorizarile de 1.7 CDTI. Probleme toate pot avea. Masinile nu trebuie sa scoata sunete ciudate sau anormale, trebuie sa mearga uniform si orice ti se pare ciudat sau anapoda da-i cu flit, nu te mai stresa sa cauti explicatii, cineva le are pregatite mereu.
Recomandat sa mergi la vizionari cu cineva priceput si sa detina si un tester pt orice eventualitate.

Uita-te la chedere sa nu fie mancate, manerele usilor sa fie inchegate, inchiderea si deschiderea usilor sa fie ferma, inchiderea si deschiderea gamurilor sa fie lina fara zgarieturi sau anomalii.
Functionarea tuturor butoanelor prezente pe consola, becuri, testeaza TOT, doar tu esti cel cu banu, iar cine n-are nimic de acuns nu va avea nimic impotriva.

Cauta o masina fara prea multe dotari daca o va conduce o singura persoana in mare parte din timp. Cu cat mai "dotata" cu atat mai multe posibilitati sa primesti sfaturi si idei cand se strica ceva (daca se strica).

Daca ai noroc, poate gasesti una cu Climatronic, se simte la consum aerul automat. Verifica functionalitatea aerului si daca baga pe toate "gurile". Da-i pe minim si asteapta sa raceasca. Nu pleca urechea la vanzatori si nu lua de bun din senin. Testeaza tu si convinge-te!

Ruleaza masina atat pe asfalt cat si pe piatra cubica sau linii de tramvai, pune frane si da-i demaraje, vezi cum se comporta. Preferabil intr-o parcare mare sau izolat pentru a putea asculta masina atat la relanti cat si in mers usor. Da-i sa pleci si las-o sa mearga singura, fara acceleratie in treapta 2-a, ascult-o daca intrerupe sau are chestii ciudate.

Testeaza coloana de directie, jocuri scurte, vezi daca bocane, pacane, trancane. Apasa pe aripile masinii scurt si vezi daca bocane ceva. Apasa tare si vezi cat de repede revine la normal. Daca are balans, trebuie amortizoare. Daca e tapana si n-are balans deloc, e ok.

Verifica roata de rezerva, cuiul de tractare si alte scule, daca are trusa etc.

Verifica discutile cu unghia (daca poti), vezi cat de mare e santul facut de placute si vezi si placutele. Testeaza frana de mana la plecarea inainte si inapoi - ar trebui sa tina de la a 3-4-a gradatie cand e trasa, iar dupa a 5-a sa fie tzapana sa n-o misti. Testeaza functionarea stergatoarelor, stropitorilor si a altor optiuni (daca are).

Succes

maryws a scris:salut
sunt nou pe acest forum. vreau sa cumpar un opel corsa d din 2007-2007 diesel.
inclin spre motorul de 90cp care are 6 viteze dar nu as zice nu nici celui de 75cp.
vreau neaparat sa aiba maxim 100.000km, stare generala buna si sa nu fie revopsit.
in afara de un clasic drive test si o verificare facuta de un mecanic ce sfaturi imi puteti da? care sunt problemele cele mai des intalnite la acest model?

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Un sfat pe cinste ! As mai adauga la cele spuse de bogdan ca, dupa ce te hotaresti, sa ii faci un test intr-un servis autorizat pt ca poate avea erori pe motor,deci probleme destul de scump de remediat ( gen injectoare, turbina,senzori, egr, etc)
  • maryws

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2014

  • Mesaj Privat
maryws a scris:salut
sunt nou pe acest forum. vreau sa cumpar un opel corsa d din 2007-2007 diesel.
inclin spre motorul de 90cp care are 6 viteze dar nu as zice nu nici celui de 75cp.
vreau neaparat sa aiba maxim 100.000km, stare generala buna si sa nu fie revopsit.
in afara de un clasic drive test si o verificare facuta de un mecanic ce sfaturi imi puteti da? care sunt problemele cele mai des intalnite la acest model?


multumesc.
am tot auzit ca la acest model ar cam pica ambreiaj+volanta si calculatorul?
sunt probleme des intalnite?
asa vrea cei care s-au lovit de ele sa imi spuna si mie la cati km le-au avut.
  • criscorsa

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salut!

Intentionez sa cumpar un Opel Corsa D second hand, an fabricatie 2010-2011, motor pe benzina, rulaj pana la 150.000 km, si cu o echipare cat mai buna. Bugetul este de 5.000 euro.

As vrea sa stiu din partea cunoscatorilor acestui model de corsa, care ar putea fi eventualele probleme(frecvente) ale masinii, pe care sa le pot depista inainte de cumparare.

Am cautat pe Autovit (locatie Bucuresti) exact modelul pe care l-am descris mai sus. Iar 90% din anunturi constau intr-o serie de opel corsa de culoare albastru-marin si cu exact aceeasi echipare la toate. Mi se pare dubios acest lucru si ma intreb daca nu cumva este ceva in neregula cu masinile din aceasta serie a modelului corsa, de toata lumea vrea sa le vanda. Aveti idee care ar putea fi explicatia ?

http://www.autovit.ro/autot...mp;price[to]=6500

Exemplu de masina din seria descrisa : http://www.autovit.ro/opel-corsa-C33446384.html

Ce parere aveti de masinile second hand aduse din Germania de diverse parcuri auto din Romania? Km sunt reali? Se merita riscul? Ati avut vreo experienta placuta/neplacuta ?

Orice sfat, recomandari sunt binevenite.

Va multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR