Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • TITI2

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 1.7DR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pentru cei interesati:
Am o ASTRA 1.7DR si am avut o problema cu socul (automat): nu functiona.Pentru a remedia aceasta situatie,am decuplat furtunasele de la vacuum si am curatat senzorul de comanda introducand printr-un orificiu spray multifunctional, pentru curatare.Mentionez ca aceasta piesa(in cazul meu), se afla langa termostat.Functionarea socului depinde de cat de bine se prezinta aceasta piesa, care se deschide sau inchide in functie nu de temperatura de afara, ci de cea a lichidului de racire.Buna functionare a socului automat mai depinde si de calitatea pompei de vacuum sau eventuale pierderi produse de deteriorarea furtunaselor de legatura.Cred ca pe acest principiu functioneaza socul automat si la celelalte modele de motoare.
  • varu_vyyp

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1987
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
LGS a scris:Daca ar fi asta ar fi chiar culmea, problema e ca si pmpoa de injectie e putin avansata din cate am auzit eu (am facut diferenta cu alte 2 kadett 1.6 d )


si eu am avut asemena problema insa se si oprea motorul. verifica-ti furtunele de retur de pe injector si furtunele de la filtru de motorina. asa ma sfatuit si pe mn cineva si cand am verificat am avut o surpriza sau mai multe: filtru de motorina ful de mizerie ( nu l-am shcimbat - doar curatat ), 2 furtunase dinalea de retur jucau balalau, curge si putina maotorina pe acolo, sufla ..... de acuma sa ma duc sa cumpar si futun dinala si sa il schimb. am incercat sa o fentez cu furtunele insa nu a tinut. am taiat din ele capatul ala largit si leam pus la loc....a mers 2 zile si acuma iar curge sufla.
  • deliric

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1993 1.7d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
se potriveste oare o pompa de pe un opel astra f 1.7td motor de isuzu 75cp pe un opel vectra 1.7d motor de gm cu 57 cp?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR