Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • florinelu07

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,

Sunt posesorul unui Astra H caravan 1.7 CDTI din 2006 (101 CP - 176.000 km). Sunt al doilea proprietar si masina a fost achizitionata de noua de la Opel Victoria.

In august 2013 la un drum mai lung (~200km) a inceput sa scoata fum in acceleratie si pana sa ajung acasa eram ca sepia - la fiecare plecare de pe loc eram ca sepia, nu se mai vedea nimic in spatele meu de atata fum

Am curatat EGR-ul (care avea depuneri destul de serioase) si simptomele aproape au disparut pana acum cca 2 luni cand au treptat au reaparut.

Mai exact, cand plec de pe loc si accelerez in treptele 1 si 2 in zona 1500-2000 rpm masina scoate fum negru pana la pragul de 2000-2200 dupa care merge ok - daca o tin peste 2000 de ture totul merge ok. In momentul in care scoate fum masina aproape ca nu are putere si aproape ca trebuie sa plec de pe loc cu ambreiajul patinat. De asemenea in cazul unei talpi mai serioase (depasire) mai da ocazional fum dar doar cat masina este in sarcina "intensa".

Saptamana trecuta am schimbat filtrele, am facut o curatare de EGR (depuneri neglijabile) si am fost la o diagnoza si nu au fost depistate erori (cel putin din tester reiese ca totul este ok).

Am constatat ca acum a inceput sa faca si zgomot ca de tacheti cand accelerez - chiar si la peste 2000 rpm.
Consumul este neschimbat (BC-ul zice 5.9 l/100km) si nu merg subturat (schimb la 2700-3000) cu exceptia orasului unde nu pot merge in ritmul asta.

Sfaturi, pareri, recomandari de mecanici buni in zona BV?

Banuiesc zona de injectoare si as prefera sa merg la cineva care se pricepe.
Skip ads

  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
injectoare decalibrate.
  • florinelu07

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Aveti ceva recomandari pentru o firma/mecanic de incredere pentru aceasta operatie?
Sau tot la reprezentanta Opel ajung?
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
doar in zona Ploiesti.
Skip ads

  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Exact aceleasi simptome am si eu, zgomot in tr a-2a si a-3 si parca trage de ea, am tot un astra h1.7 101 cai. Daca gasiti o rezolvare sa o comunicati si pe forum
  • florinelu07

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
inca mai caut solutii...

Pentru moment am ajuns la un "compromis" - in limita posibilitatilor merg fara acceleratii "intense" pana in 2000 rpm in treapta 1-2 si in afara orasului "talpa" la 3000 rpm sa curat eventualele depuneri de pe turbo si EGR.

Se pare ca este criza de meseriasi in zona BV
  • florinelu07

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
[editat] a scris:injectoare decalibrate.

in ce consta calibrarea?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR